voisiko tämä toimia ?

edfgbhnm

Olen miettinyt paljon kaukosuhteita ja olen vain miettinyt niitä huonoja puolia siinä . Mutta olen rakastunut jätkään joka asuu 600km päässä minusta , meillä on ollut juttua useita kuukausia ja hänkin on kertonut rakastavansa minua olemme nähneet muutaman kerran . poika on 17 ja minä olen 15 voisikohan tämä juttu toimia mitenkään vaikka välimatkaa on todella paljon ?

6

218

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaukosuhteessa elävä

      Olen seurustellut kaksi vuotta turkkilaisen miehen kanssa. Minä luotan häneen 100%, koska olen tavannut hänen vanhempansa ja n. 98% hyvin suuresta suvusta. Tapasin hänen vanhempansa kun olimme seurustelleet noin puolivuotta. En tiedä milloin hän kertoi vanhemmileen minusta, sillä kynnys on kertomiselle on ollut kovat. (Turkissa vanhempien mielipide on ratkaiseva asia). Näemme toisiamme 3-4 kertaa vuodessa, silloin olen 2-5 viikkoa hänen luonaan. Hänen sukunsa rakastaa minua hyvin paljon ja aiomme mennä naimisiin kunhan hän on käynyt armeijan. Ikävä on aina suuri kun lähden Turkista, mutta pidämme jatkuvasti yhteyttä.

      Suhteen toimivuus riippuu siitä voitko oikeasti luottaa tähän poikaan.Jos sinun poikaystäväsi on esim. baarissa töissä hänellä voi olla usempi tyttöystävä joita kaikkia hän vannoo rakastavansa. Sinun pitää tehdä hänen kanssaan pelisäännöt selväksi. minä olin 16-vuotias kun tapasin hänet. Iällä ei ole väliä jos todella rakastaa toista. Sinun on myös otettava hänen oma kulttuurinsa huomioon kaikessa mitä teet. Teidän on myös puhuttava vakasti tulevaisuudesta. Jos suhteenne päättyy aikanaan avioliittoon muuttaako hän Suomeen vai muutatko sinä sinne.

      Vastaus kysymykseesi on kyllä se voi toimia. teillä välimatkaa on vain 600km meillä yli 3000km. välimatka ei ole este se on vain hidaste. Jos jaksaa, toivoo,kykenee todella rakastamaan ja luottamaan toiseen mikään ei ole tässä elämässä mahdotonta.

    • edfgbhnm

      luotan jätkään 100% mutta en tiedä edes miten kertoisin omille vanhemmilleni tästä kun ne ei tiedä vielä mitään ....

      • kaukosuhteessa elävä

        Minkä maalainen tämä poika on?.

        Minä kerroin äidilleni melkein heti. Isäni sai tietää vasta muutamien viikkojen jälkeen. Isäni ei oikeen vieläkään hyväksy poikaystävääni. Et voi tietää vanhempiesi reagtioita poikaa ja suhdettanne kohtaan jos et kerro heille. Äitini tapasi miesystäväni samana kesänä. Hän pitää hänestä hyvin paljon. Isäni ei periaatteesta pidä hänestä, koska hän on turkkilainen.

        Sinä voit vaikka heti huomenna pyytää vanhempasi yhteen ja kertoa heille. Kerro hienovaraisesti ja selkeästi asiasi. Älä tiputa sitä kuin pommia ja poistu paikalta. Kerrot että sinulla on poikaystävä ja pidät hänestä hyvin paljon. vanhemmiltasi tulee varmasti paljon kysymyksiä.

        Minun isäni laukoi minulle samoja ennakkoluuloja, mitä kaikki suomalaiset ajattelevat turkkilaisista. ja hän tekee niin edelleen. Jätän ne omaan arvoonsa enää en jaksa edes kuunnella, sillä minä tiedän miten asia todellisuudessa on.

        Sinäkin tiedät miten asiat on. Älä lannistu tai suutu jos saat negatiivista palautetta, sillä he eivät tiedä millainen poikaystäväsi todellisuudessa on. älä varsinkaan ala kärkkäästi puollustamaan poikaystävääsi negatiivisilta palautteilta sillä luultavasti provosoit palautteen antajaa jatkamaan. Ole rauhallinen ja anna sen mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta korvasta ulos.

        Isäni on jo oppinut ettei miesystäväni ole katoamassa minnekkään.


    • edfgbhnm

      Tämä poika on iha suomalainen asuu kuitenkin täysin eripuolella suomea missä itse asun .

      • Kaukosuhteessa elävä

        Suomalainen...Teillähän asia on sitte yllättävän yksinkertainen. ei ole kielimuuria tai erilaista kulttuuria.


    • edfgbhnm

      nii no se on kyllä totta mutta siltikin tuntuu jotenkin kauheen hankalalta kun hän asuu niin kaukana ja en ole edes pystynyt vielä kertomaan vanhemmilleni tästä ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2322
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      97
      1211
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe