Ystäväni tekevät itse omat lävistyksensä. Esim.nenään ja napaan.
Olen kateellinen ,koska en itse saa ottaa läväriä, ja aattelin tehä semmosen itse.
Mutta eikö niin että se on pahasta,vaikka polttaisi ja desinfioisi neulan?
Vai mitä muita riskejä itse tekemään reikään liittyy?
Olen kateellinen ,koska en itse saa ottaa läväriä, ja aattelin tehä semmosen itse.
Mutta eikö niin että se on pahasta,vaikka polttaisi ja desinfioisi neulan?
Vai mitä muita riskejä itse tekemään reikään liittyy?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse kohtaan suhteellisen usein nuoria jotka ovat saaneet huulen tms turpoamaan ja/tai tulehtumaan pahasti kun on tökkäilty likaisella hakaneulalla reikää ties mihin... itsetehtyyn lävistykseen liittyy mm tulehtumis- ja halvaantumisriski, joskin suhteellisen pieni mutta siellä se silti lymyää. Lisäksi on mahdollisuus että lävistys menee vinoon ymsyms. Ja hygienia on tosi tärkeä ! Täytyisi myös tietää anatomiasta sen verran, että tietää mihin neulan saa tökätä.
Ja jos oikeasti sitä lävistystä haluat, olet valmis odottamaan sitä, että olet täysi-ikäinen (jos et jo ole), 18v täytettyään kun saa ilman huoltajan suostumusta itseään tatuoittaa ja lävistyttää... Älä missään nimessä ala itse sitä väsäämään tai anna kavereiden tehdä sitä. Voit koittaa suostutella vanhempiasi siihen (kerro lävistyksestä, sen hoidosta, laitosta, korusta millaisen haluat siihen, miksi haluat lävistyksen, missä liikkeessä sen ottaisit, tarvittaessa tarjoudu itse maksamaan se, anna ammattitaitoisen lävistäjän puhelinnumero, jotta vanhempasi voivat tarvittaessa kysyä suoraan ammattilaiselta tästä). Osoita että olet luottamuksen arvoinen äläkä suutu jos et saa lupaa lävistykseen. Kuitenkin on koko elämä aikaa hankkia lävistyksiä ja tatuointeja.
No ensinnäkään tuo polttaminen ei todellakaan poista kaikkia pöpöjä :P
Ja oon itelleni tehnyt nämä : napakoru,rusto,kieli,ja smiley
Mikään ei tulehtunut yms. koska pidin niitä kunnossa, ja desifioin joka päivä.
Ei siis johdu mitenkään tekeekö itse vai lävistäjällä.
Mutta kannattaa joo lävistäjälle mennä.Osaa homman ja on koulutettu. tottakai on enemmän riskejä jos itse tekee. omapa on naamasi/kehosi.
::__)
minä oon tehny vaa rustoo ja hyvi onnistu!(: mietinpä tässä että voiskoha sitä ite tehä tongue webbiä.. onko kokemusta siitä?