On tuossakin sanonta sitten, ilmatieteenlaitoksella.

On lipuke mihin voi "syöttää" paikkakunnan, mitähän seuraavaksi syötäisiin, jospa vaikka Turku sille tietokoneelle sitten syötettäisiin?

Tietokone syö paikkakuntia.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olisi pikkulapsille leikki fmi.fi sivustolla kun on nappi mitä painamalla tietokoneelle voi syöttää paikkakuntia :)

Kyllä kai pienten mielestä tietokonekin tarvitsee ruokaa, niin on ilmatieteenlaitoksen sivulla nappi missä voi syöttää tietokoneelle paikkakuntia

sadetutkannappi

Äänestä

Sitten tuollainenkin on että... syötä jotain, syötä vaikka isin pankkikortin numeroita.

Ilmatieteenlaitoksen järjestelmäpäällikkö ei ole kovin pätevä tuollaisen sivuston ylläpitämiseen.

Kun lukee että "syötä" niin pikkulapset varmasti painavat sitä ja syöttävät tietokoneelle tietoja kun ajattelevat että jollain on nälkä..

Äänestä

..jatkan vielä vähän tuota ajatusta, kun varmastikin pikkulapsille se on selkeää että tietokone "syö" numeroita kun on kone, niin tietokone saa mahan täyteen jos painaa nappia missä lukee "syötä" ja isän pankkikortin numeroita sille että tulee maha täyteen.

Äänestä

Ihan normaalia käyttöä verbille syöttää. Sanat kun voivat merkitä enemmän kuin yhtä asiaa.

"näppäillä tietokoneelle, antaa syöte
Syötin salasanani, mutta tietokone ei hyväksynyt sitä."

http://fi.wiktionary.org/wiki/syöttää

Äänestä

Ei kun tuossa napissa lukee vain "Syötä"

Ei mitään anna syöte.

Äänestä

Sellainen ongelma vaan syntyy tuollaisista sitten kun pikkulapset käyttävät enemmän ja enemmän tietokoneita, niin.. voi tulla väärinkäsityksiä.

Kyllähän aikuiset tajuavat mistä tuollaisessa on kysymys, mutta pienet lapset eivät välttämättä, ja ja voivat kuvitella että tietokone on vaikka joku kuin lemmikki jonka kanssa on mukava leikkijä ja pelata.

Niin.

Äänestä

Taidat olla maahanmuuttaja tai sitten huonosti suomea osaava. !
Syöttää sanalla on muutakin merkitystä kuin "syödä" .. esim. syöttää palloa, syöttää tekstiä, syöttää poikasta / vauvaa, sähköasentaja syöttää johtoa eteenpäin ym. ym..

Äänestä

Mutta toisaalta joo humoristiselta kannalta jos ajattelisi myös: kun tulisi töistä ja isäntä kysyi pikkulapsilta että mitä on tehty?

- On syötetty tietokonetta, ensin syötettiin Oulu, sitten Rovaniemi, sitten joitain numeroita ja sen maha tuli sitten täyteen!

Äänestä
  • Syöttää on antaa, ja kirjoittaa sanojen synonyymi. Paras vaihtoehto tuohon olisi kirjoita paikkakunta,
    Englannin kielessä saattaa olla yhdellä sanalla viellä enemmän merkityksiä esim. key= kirjoittaa, syöttää, virittää, avain, näppäillä .....

    Äänestä

No hahhah mutta, jos napissa lukisi "Feed" tai "Feed Me", "Syötä minua", ja sen jälkeen tietokone pyytää numeroita mitä pitää antaa jotta voi syöttää :)

Äänestä

hyvää suomea, miten Tuntuu kuin: 23°
vastaa suomenkielessä termiä lämpötila?

http://www.foreca.fi/Finland/Helsinki

Tuntuu kuin: 23°

Tuntuu kuin suomenkieltä ei osattaisi, siltä se TUNTUU!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eikunvaasamahaan kirjoitti:

On lipuke mihin voi "syöttää" paikkakunnan, mitähän seuraavaksi syötäisiin, jospa vaikka Turku sille tietokoneelle sitten syötettäisiin?

Tietokone syö paikkakuntia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu