Suomen tunnetun historian surullisin ajanjakso:
http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/52734-mirkka-lappalainen-suuret-kuolonvuodet-ovat-suomen-historian-musta-aukko
http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/52734-mirkka-lappalainen-suuret-kuolonvuodet-ovat-suomen-historian-musta-aukko
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vain sankarivainajista, sodassa kuolleista, ollaan kiinnostuneita, ei nälkään ja tauteihin kuolleista.
Millä tavalla isoviha oli vähemmän surullinen ajanjakso?
Kuoliko isovihan aikana kolmasosa väestöstä?
Kyllä kuoli, vieläpä monet erään naapurimaan huomattavan epämiellyttävällä avustuksella.
Oltiin liikaa viljan varassa, maatalous on suomessa hyvin altis pienillekkin ilmaston muutoksille, kun kylmenee niin edellytykset menee viljanviljelylle nopeasti, sadot menetetään kokonaan.
Peruna tuli myöhemmin ja on turvallisempi ja satoisampi kasvi, sanmoin karja on varmuutta, mutta tohon aikaan maan viljely oli viljanviljelyä ja siitä maksettiin kova hinta.
Kaarel XII:n aloittama ja ylläpitämä Suuri Pohjan sota sen kurjuuden aiheutti. Työkuntoiset miehet ja hevoset vietiin Puolaan ja mikä minnekin joten täällä oli lopulta vain pikkupoikia ja vanhoja ukkoja maata kyntämässä.
Sitten iski ilmastollinen kurjuus ja lopuksi Ison Vihan kauhut. Väki väheni aika rajusti.
Tosin kuoli 1867 Parkanossakin yhdessä vuodessa noin neljäsosa pitäjän väestöä ja monissa muissa pitäjissä ympäri Suomen meni 20 %.
Onneksi nyt ilmasto lämpenee, kylmyys tuo vain kuolemaa!
Kyllä Suomen ongelma on aina ollut tämä maatalouden liiallinen suuntautuminen viljanviljelyyn, siinä on riskinsä kun ollaan näin lähellä napapiiriä.
== Kaarel XII:n aloittama ja ylläpitämä Suuri Pohjan sota
Sodan aloitti Puolan, Tanskan ja Venäjän muodostama liittokunta, joka hyökkäsi Ruotsiin ilman sodanjulistusta.