Vaatepakko, rajoitukset siinnä , naisen paikka, perhekultti, ukot johtavat seurakuntaa...
Ja käytännössähän ei eroa siis esim Islamin periaatteista.
Melekoista
Romney toisi takapajulan kuten idässä?
9
105
Vastaukset
- Kovat on
luulot sinullakin U.S.A:n presidentin vaikutusmahdollisuuksista.
- Heh...
No, USA.n presidenttihän on Jumalasta seuraava - ylöspäin;-)
Amerikassa kirkko ja valtio on erotettu perustuslailla toisistaan, joten Rommney ei voisi vaikutaa edes MAP-kirkon sääntöihin maan presidenttinä.
- voi hyvänen aika
Ette ole kuulleet moraalisesta johtajasta. ja se on vielä se voimakkain esimerkkinä. Ette voi mitenkään kieltää että jo R valinta kielisi keskiajan koittaneen taas tasa-arvomielessä. Käykääpä mormonien kirkossa kuten Romney. Uskotte sitten mitä tarkoittaa mormoni johdossa.
Ja hänhän ei varmaan suosisi kirkkosa touhuja vai kuinka?Enpä tiedä moraalista johtajuudesta. Tuskin se ainakaan mormonikirkkoon vaikutaisi.
Mitä tulee siihen, että rva Romney on kotiaäiti, niin minusta se ei ole mitenkään poikeuksellista amerikkalaisessa kulttuurissa. Ja kyllä Suomessa sopii käydä MAP-kirkon tilaisuuksissa, sitähän me toivommekin. Silloin moni harhaluulo karistuisi tälläkin palstalla kirjoittavilta.
Sen sijaan oli erikoista, että itseään edistyneenä maana pitävässä Suomessa vaimon kotiäityys näytti olleen este miehen poliitiselle uralle presidenttivaaleissa. Amerikassa sellaista loanheitoa ei harjoitetaisi.
Vai onko joku huomanut Obaman käytävän rouvan asemaa kotona Mittiä vastaan?
- verotus ei alle 13%
Jaa ja mihinkäs ne rahavirrat ohjautuisi Romneyn päästessä valtaan?
Tässä on erittäin mielenkiintoinen kommentti Romneyn väitteisiin ja käsitykiin:
http://www.washingtonpost.com/opinions/the-palestine-romney-doesnt-know/2012/08/09/5de0bcdc-e235-11e1-98e7-89d659f9c106_story.html- Kaunis Kukkainen
Älä huoli, ei Amerikan presidentillä ole oikeasti mitään valtaa. Se on pelkkä sätkynukke. On aivan sama kuka siinä pestissä on. Jopa idiootti pärjää, on nähty monta kertaa.
- tavistyttö
Ja miksikähän herra Romney juuri mormonina vaivautuisi presidentin virkaan ellei hänellä olekaan halua /kykyä/mahdollisuuksia vaikuttaa. Eikös mormonit olekin totta että myöhempinä aikoina juuri jossa seulotaan jyvät ja akanat toisistaan ja vuohet ja lampaat on pääpuikoissa juuri mormoni?
Kertoisitteko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937317Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am831796Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721416