Vaatepakko, rajoitukset siinnä , naisen paikka, perhekultti, ukot johtavat seurakuntaa...
Ja käytännössähän ei eroa siis esim Islamin periaatteista.
Melekoista
Romney toisi takapajulan kuten idässä?
9
115
Vastaukset
- Kovat on
luulot sinullakin U.S.A:n presidentin vaikutusmahdollisuuksista.
- Heh...
No, USA.n presidenttihän on Jumalasta seuraava - ylöspäin;-)
Amerikassa kirkko ja valtio on erotettu perustuslailla toisistaan, joten Rommney ei voisi vaikutaa edes MAP-kirkon sääntöihin maan presidenttinä.
- voi hyvänen aika
Ette ole kuulleet moraalisesta johtajasta. ja se on vielä se voimakkain esimerkkinä. Ette voi mitenkään kieltää että jo R valinta kielisi keskiajan koittaneen taas tasa-arvomielessä. Käykääpä mormonien kirkossa kuten Romney. Uskotte sitten mitä tarkoittaa mormoni johdossa.
Ja hänhän ei varmaan suosisi kirkkosa touhuja vai kuinka?Enpä tiedä moraalista johtajuudesta. Tuskin se ainakaan mormonikirkkoon vaikutaisi.
Mitä tulee siihen, että rva Romney on kotiaäiti, niin minusta se ei ole mitenkään poikeuksellista amerikkalaisessa kulttuurissa. Ja kyllä Suomessa sopii käydä MAP-kirkon tilaisuuksissa, sitähän me toivommekin. Silloin moni harhaluulo karistuisi tälläkin palstalla kirjoittavilta.
Sen sijaan oli erikoista, että itseään edistyneenä maana pitävässä Suomessa vaimon kotiäityys näytti olleen este miehen poliitiselle uralle presidenttivaaleissa. Amerikassa sellaista loanheitoa ei harjoitetaisi.
Vai onko joku huomanut Obaman käytävän rouvan asemaa kotona Mittiä vastaan?
- verotus ei alle 13%
Jaa ja mihinkäs ne rahavirrat ohjautuisi Romneyn päästessä valtaan?
Tässä on erittäin mielenkiintoinen kommentti Romneyn väitteisiin ja käsitykiin:
http://www.washingtonpost.com/opinions/the-palestine-romney-doesnt-know/2012/08/09/5de0bcdc-e235-11e1-98e7-89d659f9c106_story.html- Kaunis Kukkainen
Älä huoli, ei Amerikan presidentillä ole oikeasti mitään valtaa. Se on pelkkä sätkynukke. On aivan sama kuka siinä pestissä on. Jopa idiootti pärjää, on nähty monta kertaa.
- tavistyttö
Ja miksikähän herra Romney juuri mormonina vaivautuisi presidentin virkaan ellei hänellä olekaan halua /kykyä/mahdollisuuksia vaikuttaa. Eikös mormonit olekin totta että myöhempinä aikoina juuri jossa seulotaan jyvät ja akanat toisistaan ja vuohet ja lampaat on pääpuikoissa juuri mormoni?
Kertoisitteko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka892523- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841403EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36800Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta103799- 54783
- 30706