ja tarkotus on jäädä sinne lopullisesti niin kenelle se suomessa kuuluu mihin menen ja mihin osoitteeseen asetun. Onko joku laki olemassa että pitää toimittaa tiedot olinpaikastaan suomen viranomaisille. Kun muuttoilmoitus tehdään suomessa muutosta ulkomaille, voinko vain laittaa siihen että Hasta La Vista Baby tai joku keksitty osoite.
Jos mä lähden ulkomalille töihin...
4
233
Vastaukset
- Ulkoduunari
Ei kait siitä lakia ole, mutta ainakin minua pyydettiin täyttämään osoitetietojen päivityslappu väestörekisteriä varten samalla kun kävin uusimassa passini paikallisessa suurlähetystössä. En tullut kysyneeksi voisiko siitä kieltäytyä, koska en nähnyt sille mitään tarvetta.
Toisaalta, vaikka muuttaisit ulkomaille pysyvästikin, niin niin kauan kun sinulla on Suomen kansalaisuus, niin sinulla on myös tiettyjä velvoitteita Suomea kohtaan. - exxpatti
Ulkosuomalaisilla on nykyään velvollisuus ilmoittaa asuinpaikkansa. Se on tarpeellista tehdä, jos aikoo esimerkiksi äänestää ulkomailla.
Tässä lakipykälä:
http://www.maistraatti.fi/fi/Palvelut/ohjeita_ulkosuomalaisille/Ulkomailla-asuvan-suomalaisen-henkilotietojen-paivitysvelvoite/ - itsenainen_nainen
Mina en ole mitaan kellekkaan ilmoittanut,koska se ei mielestani kenellekkaan kuulu,missa olen.Tämä on sita yksilonvapautta, paattaa omista asioista,eika jonkun virkakoneiston.Jos olen jossain maailmanaarissä,niin mita ihmetta se suomalaisille kuuluu!
- Catalyst
Kuuluu se viimeistään siinä vaiheessa, kun sinun on tarpeen uusia passisi. Tietty jos sinulla on jo jonkun muun maan kansalaisuus, niin sittenhän asia on eri ja toimit sitten sen maan käytäntöjen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1383295Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1122192Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1392071Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121406Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241284Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 1251004