Jos mä lähden ulkomalille töihin...

miten on....

ja tarkotus on jäädä sinne lopullisesti niin kenelle se suomessa kuuluu mihin menen ja mihin osoitteeseen asetun. Onko joku laki olemassa että pitää toimittaa tiedot olinpaikastaan suomen viranomaisille. Kun muuttoilmoitus tehdään suomessa muutosta ulkomaille, voinko vain laittaa siihen että Hasta La Vista Baby tai joku keksitty osoite.

4

292

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ulkoduunari

      Ei kait siitä lakia ole, mutta ainakin minua pyydettiin täyttämään osoitetietojen päivityslappu väestörekisteriä varten samalla kun kävin uusimassa passini paikallisessa suurlähetystössä. En tullut kysyneeksi voisiko siitä kieltäytyä, koska en nähnyt sille mitään tarvetta.

      Toisaalta, vaikka muuttaisit ulkomaille pysyvästikin, niin niin kauan kun sinulla on Suomen kansalaisuus, niin sinulla on myös tiettyjä velvoitteita Suomea kohtaan.

    • exxpatti
    • itsenainen_nainen

      Mina en ole mitaan kellekkaan ilmoittanut,koska se ei mielestani kenellekkaan kuulu,missa olen.Tämä on sita yksilonvapautta, paattaa omista asioista,eika jonkun virkakoneiston.Jos olen jossain maailmanaarissä,niin mita ihmetta se suomalaisille kuuluu!

      • Catalyst

        Kuuluu se viimeistään siinä vaiheessa, kun sinun on tarpeen uusia passisi. Tietty jos sinulla on jo jonkun muun maan kansalaisuus, niin sittenhän asia on eri ja toimit sitten sen maan käytäntöjen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe