Tuli yllättäen kutsu hyvin viralliseen tumma puku -tilaisuuteen (ilman avecia, joten olen ihan omillani) eikä kaapissa ole mitään päälle pantavaa. Oikeasti ei yhtään mitään, koska en ole käynyt ulkona ainakaan kahteenkymmeneen vuoteen ja kaappi on täynnä ihan fiksuja mutta liian arkisia kirjatoukan työvaatteita. Nyt kaivataan neuvoa siihen, mikä näyttäisi asialliselta, hyvältä mutta tarpeeksi matalaprofiiliselta, kun edustan tilaisuudessa itseni lisäksi myös firmaani. Käytöksen kultainen kirja ja nettifoorumit antavat ihan liian ympäripyöreitä neuvoja kuten "elegantti housupuku" ja "juhlava kangas".
Olen melkein 180 senttiä pitkä ja käytän mielelläni 5-7 sentin korkoja. Kokoni on 50-52 tienoilla, mutta valmisvaatteet eivät minulle sovi, koska vyötäröni on suhteellisen kapea (ei niin kapea, että sitä kannattaisi esitellä), kaikki muu hiuksia myöten uhkeaa, raajat ovat hirveän pitkät ja kasvonpiirteet voimakkaat. Minut näkee aina kaukaa, mutta tässä tilaisuudessa haluaisin olla taka-alalla jäämättä kuitenkaan kotiin. Jotakin valmista pitäisi löytää, koska aikaa ei ole kovin paljon.
Paljaasta pinnasta en pidä eikä rintamustani pidä missään nimessä korostaa; se on näkyvillä ihan korostamattakin (vyöt ovat ihan mahdoton ajatus) ja kaulaan ripustettavat korut ja huivit roikkuvat aina parikymmentä senttiä edempänä kuin loput minusta. En käytä koskaan hametta, mutta tarpeeksi pitkää voisin kyllä harkita. En haluaisi näyttää telttamaiselta, mutta kammoksun tyköistuvaa. Rakastan kaikenlaisia värejä, mutten haluaisi olla valtava väriläiskä, joka jää huonolla tavalla mieleen.
Olen kolunnut verkkokaupat ja katalogit enkä enää tiedä, mitä ajatella. En osannut pukeutua ihmisten ilmoille hoikkanakaan, saati sitten nyt. Osaisiko joku auttaa? Pienetkin ideat otan kiitollisesti vastaan!
Tumma puku ja kauheat kriteerit
5
398
Vastaukset 5
- Myyjä neuvoo
Ehkäpä oikean vaateliikkeen myyjä voisi auttaa..., toki on kalliimpi, mutta ei kait kerta 20 v liikaa ole ;))
- Lyyli Seinäkukkanen
Suunnitelmissa olikin heti maanantaina hypätä ratikkaan ja lähteä toivioretkelle. Myyjiä on kuitenkin niin monenlaisia, että on lottoamista, saako juuri semmoisen, jota kiinnostaa asiakas enemmän kuin lähenevä lounastauko. Rahastakaan ei olisi niin kiinni, mutta kun on näitä raameja niin paljon, ettei rahakaan auta.
Olen etsiskellyt ideoita netistä koko aamun. Olenkohan tullut vanhaksi, kun ainoat silmääni vähääkään miellyttävät kokonaisuudet löytyvät otsikon "morsiamen äiti" alta..? Hyvä tavaton... - Eräs vaihtoehto
Lyyli Seinäkukkanen kirjoitti:
Suunnitelmissa olikin heti maanantaina hypätä ratikkaan ja lähteä toivioretkelle. Myyjiä on kuitenkin niin monenlaisia, että on lottoamista, saako juuri semmoisen, jota kiinnostaa asiakas enemmän kuin lähenevä lounastauko. Rahastakaan ei olisi niin kiinni, mutta kun on näitä raameja niin paljon, ettei rahakaan auta.
Olen etsiskellyt ideoita netistä koko aamun. Olenkohan tullut vanhaksi, kun ainoat silmääni vähääkään miellyttävät kokonaisuudet löytyvät otsikon "morsiamen äiti" alta..? Hyvä tavaton...Olen melko tarkkaan samaa kokoa kuin sinäkin. Joku vuosi sitten tuli tuollainen "tummapukutilaisuus" eteen iltatilaisuutena joten edessä oli juhlavamman pitkän asun hankinta. Lorellan "teltat" katsastettua tuli mentyä vähän vahingossa Haloselle. Hyvän myyjän ansiosta tuli ostettua vähän kalliimpi kolmiosainen asu (pitkä hame, hihaton toppi ja boleromallinen takki). Halosellakin koot tahtoo loppua kesken mutta löytyi sentään sopiva, nyt kun kiloja on kertynyt lisää tuon puvun hameeen vyötärö on "kutistunut" pahasti. Myöhemmin tuli uusi "tummapukutilaisuus" ja nyt se olikin iltapäivällä joten pitkä puku ei enää sopinut. Taaskin avuksi tuli Halosen myyjä (eri myyjä) ja polvipituinen kotelomekko ja bolerotakki löytyi juhliin. Myöhemminkin olen tukeutunut Halosen valikoimiin, mutta todellakin siellä liikutaan jo varaston kokojen ylärajoilla joten on aivan sattumankauppaa löytääkö itselleni mahtuvaa ja miellyttävää asua.
- jspvjssd+
Eräs vaihtoehto kirjoitti:
Olen melko tarkkaan samaa kokoa kuin sinäkin. Joku vuosi sitten tuli tuollainen "tummapukutilaisuus" eteen iltatilaisuutena joten edessä oli juhlavamman pitkän asun hankinta. Lorellan "teltat" katsastettua tuli mentyä vähän vahingossa Haloselle. Hyvän myyjän ansiosta tuli ostettua vähän kalliimpi kolmiosainen asu (pitkä hame, hihaton toppi ja boleromallinen takki). Halosellakin koot tahtoo loppua kesken mutta löytyi sentään sopiva, nyt kun kiloja on kertynyt lisää tuon puvun hameeen vyötärö on "kutistunut" pahasti. Myöhemmin tuli uusi "tummapukutilaisuus" ja nyt se olikin iltapäivällä joten pitkä puku ei enää sopinut. Taaskin avuksi tuli Halosen myyjä (eri myyjä) ja polvipituinen kotelomekko ja bolerotakki löytyi juhliin. Myöhemminkin olen tukeutunut Halosen valikoimiin, mutta todellakin siellä liikutaan jo varaston kokojen ylärajoilla joten on aivan sattumankauppaa löytääkö itselleni mahtuvaa ja miellyttävää asua.
Halosella valikoima tosiaan liikkuu "navettatakki"- kuningataräiti-akselilla sisältäen niiden välissä aivan tyylikkäitäkin asuja.
- Curvy89
Moi! Olen melkein samaa kokoa, hieman lyhyempi vain (175). Mä ostin juhliin Klingelistä kokoa 52 olevia housuja, itse ostin valkoiset mutta siellä on myös muita värejä: http://www.klingel.fi/tuote/housut-213320.html?dmc_mb3_search_pi1[num]=60&_group=7510237
http://www.klingel.fi/tuote/housut-310086.html?dmc_mb3_search_pi1[num]=15&_group=7510237
http://www.klingel.fi/tuote/housut-adelina-703296.html?dmc_mb3_search_pi1[num]=15&_group=7510237
Noi on siitä hyviä malleja, että suuremmissa koossa alkaa joustovyötärö, joten ei hätää jos ei käytä vyötä. Yläosana noiden kanssa menee sitten vaikka lyhyt jakku ja kauluspaita tai bleiseri.
http://www.klingel.fi/tuote/paita-779587.html?_group=7509905
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73873
- 113789
- 140725
- 37722
- 70627
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu161511- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47480- 63465
- 69455
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30424- 45423
- 35418
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74416Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405