Onkohan joku uusi käytäntö lääkäreillä että reseptiin pitää kirjoittaa aina että "otettava suun kautta" jos se on suun kautta otettava lääke? Ihmettelin asiaa tuossa yks päivä kun katsoin mitä lääkepakkauksissa lukee. Sehän nyt on itsestään selvää että tabletit otetaan suun kautta ja supot "muuta kautta".
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No kaikille ei ole selvää otetaanko lääke esim. oraalisesti vai ei. Ollessani työskennellessäni näin kyllä useammankin kerran potilaiden ottavan suppoja ihan väärin.
Ja jos lääkkeellä on erilaisia muotoja, inj., oraalinen ja suppomuotoinen, esim., niin ihan sehän on ihan ok jos se mainitaan.
Ei se mikään uusi käytäntö ole.
Ihmettelin vaan kun olen joutunut syömään monta vuotta erilaisia lääkkeitä ja nyt ihan vasta on lääkärit alkanut kirjoittaa reseptiin sen suun kautta. Niin luulin sen olevan uusi käytäntö. Lääkärit eivät kuitenkaan ole ohjeistaneet sanomalla että ne täytyy ottaa suun kautta vaan vasta reseptistä huomasin jälki käteen... Kyse on mielialalääkkeistä ja en ole kuullut että niissä olisi suppo-vaihtoehtoa.
Kysymys on vain siitä, että nykyiset reseptinkirjoitusohjelmat ovat vielä niinkin typeriä että tulostavat tuon merkinnän halusi lääkäri tai ei. Eval.