Hei, selitän tilanteeni mahdollisimman selvästi ja lyhyesti. Olen siis mies, ja minulla on kaukosuhde erääseen naiseen, hän on ihana, kaikkea mitä voisin toivoa, tuntuu suorastaan liian täydelliselle ollakseen totta, noh, kävi sitten niin että minulla oli ahdistus kausi, ahidsti välillä joka päivä aivan käsittämättömästi, ja lopulta se päätyi siihen että aloin pervoilemaan tämän naisen naisystävälle, kumppanini silmissä ja omissakin silmissäni tämä on jonkin sortin pettämistä, vaikkei meillä ollut tunteita toisiimme. olin lupautunut että pysyn uskollisena ja petin ahdistuksissani ja pienessä masennuksessa hänen naisystävänsä kanssa, eli pervoilimme suoraansanottuna, ilman tunteita tai mitään, ja tämä naisystäväkin on kaukana, ruudun toisella puolella, tilanne meillä on hyvin kriittinen ja kysyn teiltä erityisesti naisilta että voisitteko jatkaa suhdetta ja antaa anteeksi jos oma miehenne tekisi näin? kadun enemmän kuin koskaan että alistuin siihen, ja haluan saada rakkaani takaisin, mutta itselläni on pelko siitä että meille koittaa ero, mutta onko vielä mahdollista saada hänet takaisin, mitä mieltä naiset ja miksei miehetkin olette? onko ahdistus pätevä syy pettämiseen, tämäkin juontuu siitä että en saanut kumppaniani onnelliseksi, ahdistuin, en saanut kumppaniltani tukea kun minulla oli huono olla, ja siirryin hakemaan huomiota hänen ystävältään, mitä pitäisi tehdä että saisin rakkaani takaisin? toivottavasti saatte selvää, kirjoitin tämän pienessä paniikissa kun tämä tapahtui pari päivää sitten, kaikki mielipiteet ja avut ovat tervetulleita.
Kaukosuhde, ja pettäminen
1
464
Vastaukset
- seedees
Jos ahdistut noin pahasti siitä ettet saa kumppaniasi onnelliseksi, lienee parasta pitää väliä parisuhteista kunnes olet sinut itsesi kanssa ja persoonasi on riittävän eheä yksinelämiseen, vasta tämän jälkeen on riittävän vahva parisuhteeseen, ainakin kohdallani niin. Mikäli ihminen on kovin rakastunut niin vaikea kuvitella masennusta tuohon yhtälöön.
Ei kumppania saada tekemällä onnelliseksi vaan se onni pitää olla kummallakin, se onni ja hyvä olo tulee silloin luonnostaan. Saattaa olla ettei nainen todellakaan ollut onnellinen kanssasi, silloin on parempi hakea uutta parisuhdetta mikä onnen tuo.
On ihmisestä kiinni antaako anteeksi vai ei mutta totuuus on se että epäilyksen siemen on kylvetty ja siellä se herkästi kummmittelee. Nuorena tapahtui kohdallani vastaava tilanne ja yritin ymmärtää kunnes tajusin etten sen kanssa halua elää, jätin suhteen enkä koskaan katunut.
Veikkaan sinun olevan nuori jolta puuttuu elämänkokemusta etkä hallitse edes itseäsi joten miten kykenisit selviämään pidempiaikaisesta parisuhteesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707