Mitä eroo on sävytteellä ja raidoilla?
selittäkää sävyte?
tytsy
2656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sävyte on kestovärjäystä kevyempi ratkaisu. Sävytteellä on yleensä tapana värjätä koko tukka eli sävyttää se. Sävy lähtee sitten jonkin ajan päästä pois haalistumalla (paitsi toisten hiuksissa kestää sävytekin suht kauan). Sävytteen voi ostaa kaupasta ja pistää itse päähänsä, kampaajalla saa mahdollisesti paremman tuloksen.
Raidat taas yleensä tehdään kestovärillä (toki ne voidaan tehdä myös sävyttelläkin, mutta kannattaneekohan), ja niiden tarkoitus on elävöittää hiusten ulkonäköä. Raidat voidaan tehdä monella tavalla. On paksua palkkiraitaa, mikä erottuu hyvin; kamparaitaa, jolla saadaan kokonaisvaikutelmasta erilainen; lyhyet ja pitkät hiukset taas voidaan raidoittaa eri tavalla. Raitoja ei kotikonstein ole kovin helppo laittaa. Ainakaan näistä uusista "lisää itse raidat"-tuotteista olen kuullut vain huonoja kertomuksia. Kampaaja auttaa tässä asiassa.
Siinä ny jotain selitystä.
Sävyte kestää vähemmän aikaa, koska siinä ei käytetä hapetetta ja sävy jää ns. hiuksen pintaan.Vaalennetussa tukassa sävyte saattaa jopa kestää paremmin kuin kestoväri. Kestovärin hapete avaa hiussuomut ja tunkeutuu " hiuksen sisään" ja kestääkin siis pidempään. Raidat tehdään yleensä vaalennus- tai raita-aineella. Näin mä oon ymmärtäny:) Parturi-kampaaja-04