Yt ja vapaaehtoinen lähtö.

10+11

Olen työskennellyt nykyisessä työpaikassani n. 8 kuukautta. Totuus on, että en ole viihtynyt kovinkaan hyvin; minulla on haastava ja mielenkiintoinen projekti vedettävänä, mutta ny tviime kuukausina vanha työpaikkani on houkutellut minua takaisin ja nyt ovat tehneet tarjouksen josta en oikein voi kieltäytyä. Mutta harkitsen asiaa tarkoin, koska en viitsi aivan heppoisin perustein tästä lähteäkään, vaikka en viihdykään.
Mutta juuri kun olin saanut eilen virallisen tarjouksen sieltä, niin n. kahden tunnin kuluttua nykyisessä työpaikassani ilmoitettiin, että nyt alkavat yt-neuvottelut. Meillä on n 10 hengen porukka jota neuvottelut koskevat, mutta ne ovat tarkoin kohdennetut yhteen henkilöön ja tämä on suurin piirtein yleisesti tiedossa. On sanottu, että arviolta vähennykset koskevat maksimissaan yhtä henkilöä.
Miten minun omat lähtö- ja irtisanoutumissuunniltemani vaikuttavat tähän tilanteeseen? tai toisinpäinä, miten tuo päälläoleva yt-tilanne vaikuttaa minun tekemisiini tämän suhteen?
On tiedossa, että yhtiö tarvitsee säästöjä tämänkin yt-kierroksen jälkeen, ja siinä tilanteessa tunnen itseni jo vähäsen uhatuksi. Minulla on projekti vedettävänä, mutta minun roolini ei siinä ole kovin kriittinen ja minun tehtäväni siinä ovat melko helposti ujutettavissa muualle organisaatioon.
Miten firma tulkitsee tällaisia tilanteita? Onko pienintäkään mahdollisuutta, että tekisinheille tässä jonkinlaista palvelusta lähtiessäni ja aiheuttaessani sitä kautta säästöjä, jotka kuitenkin tarvitaan? Luulisin, että en ole ensimmäisten joukossa jotka joutuvat lähtemään kun tiukka paikka tulee, joten siinä mielessä eivät välttämättä ole tyytyväisiä...

1

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wrthyer

      Tietenkin irtisanottavien määrään vaikuttaa, kun ihmisiä siirtynyt omatoimisesti toisiin firmoihin. Jos jostain henkilöstä oikeasti halutaan eroon, niin luultavasti hänet irtisanotaan, olipa tilanne mikä tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      200
      9249
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4748
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3760
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3106
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2772
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      10
      2565
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      2048
    8. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1539
    9. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      46
      1507
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      71
      1347
    Aihe