Miten Luther suhtautui juutalaisiin?
Luther ja juutalaiset?
Una Sancta
17161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hän oli antisemitisti. Siksi kirkossa edelleen vaikuttaa tuo sama vihan henki.
Eroa kirkosta!
Uskovien keskinäinen yhteys ja rakkaus raamatullisesti on mahdollista vain Kristuksen ruumiin periaatteella toimivan paikallisseurakunnan yhteydessä. Hajaannuksen periaatteella toimivien karsinoiden keskinäinen yhteys (ekumenia) on mjahdotonta. Jos jonkun nimi vielä kuuluu ihmispreusteisten karsinoiden jäsenkortistoihin, niin hoida se pois sellaisista välittömästi. Raamattu opettaa, että on vain yksi jäsenkortisto; se on "ELÄMÄN KIRJA TAIVAASSA". Luuk.. 10:20.
Tässä siitä:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
"Miten Luther suhtautui juutalaisiin? "
Luther kirjoitti nuorempana ja terveempänä juutalaismyönteisesti opuksessaan "Jeesus Kristus oli syntyjään juutalainen". Lutherin kanta kuitenkin muuttui iän myötä ja vanhana ja sairaana hän kirjoitti juutalaisvastaisesti kirjassaan " Juutalaisista ja heidän valheistaan".
On hyvä muistaa, miten yleensä kirkko suhtautui juutalaisiin. Tässä siitä lyhyesti: Vuosisatojen aikana kirkolliskokoukset säätivät juutalaisvastaisia lakeja, jotka muodostivat melko yhtenäisen kansainvälisen juutalaisoikeuden, esim. vuoden 306 synodissa kiellettiin juutalaisten ja kristittyjen väliset avioliitot ja sukupuolisuhteet, v. 535 evättiin juutalaisilta oikeus päästä julkisiin virkoihin, v. 692 kiellettiin kristittyjä kääntymästä juutalaisten lääkärien puoleen, v. 1215 pakotettiin juutalaisai kantamaan vaatteissaan erottavia tunnuksia ja sallittiin heidän asuvan ainoastaan juutalaisille tarkoitetuissa asuinkortteleissa. Niistä tuli myös valtiollisten toimenpiteiden ohjenuora. Amerikkalinen tutkija Hillberg on todennut, että katolisen kirkon juutalasivastaiset toimenpiteet olivat niin kattavat, että Hitlerin Saksan byrokratian säätämä juutalaisvastainen lainsäädäntö ei luonut sen suhteen mitään uuuta. ( Lähteenä artikkeli Antisemitismi )
Lutherin "juutalaismyönteisyys" nuorena oli käytännössä sitä, että hän halusi käännyttää juutalaiset kristityiksi.
Mielenkiintoista logiikkaasi voi soveltaa myös naispappeuteen. Naispappeihin myönteisesti suhtautuva henkilö on sellainen, joka haluaa käännyttää heidät pois naispappeudesta.
Eikö ole luontevaa, että krostitty toivoo myös juutalaisten löytävän Messiaansa?
Onhan se luontevaa. Kristityt haluavat mahdollisimman paljon porukkaa jengiinsä, koska se antaa heille valtaa ja saa heidät kuvittelemaan olevansa oikeassa (vrt. miljoona kärpästä). Lisäksi osa haluaa "pelastaa" juutalaiset "kadotukselta".
Luontevaa on myös se, että juutalaiset käsittävät Jeesuksen olevan Messias ja Jumala vain perusteettomiin kuulopuheisiin uskovien kristittyjen luuloissa.
Kuvittele tilanne, jossa miekkalähetyksen ja aivopesun voimalla esimerkiksi egyptiläiset uskoisivat Kalevalan Ilmarisen olevan ainoa oikea jumala. Me tiedämme, että Ilmarinen on fiktiivinen hahmo, samoin kuin juutalaiset tietävät Jeesuksen olevan fiktiota jumalana ja Messiaana.
" Me tiedämme, että Ilmarinen on fiktiivinen hahmo, samoin kuin juutalaiset tietävät Jeesuksen olevan fiktiota jumalana ja Messiaana."
Juutalaiset surmasivat niin Johannes Kastajan kuin Kristuksenkin, Messiaan. Myöhempi juutalaisuus kirjasi Talmudiin vastenmielisiä valheita Jeesuksesta. Sama viha kristinuskon totuutta kohtaan elää talmudisteissa yhä.
Sinähän se tiedät totuuden Jeesuksesta paremmin kuin ajanlaskumme alun juutalaiset, jotka näkivät omin silmin ne paikat ja ne ajankohdat ja ne tapahtumat, joissa Jeesuksen kertoillaan toimineen.
Kristinusko alkoi levitä enemmän vasta siirryttyään "ulkomaille", joissa ihmiset olivat täysin hurmossaarnaajien värikkäiden tarinointien varassa ilman mitään omia tai edes isoisovanhempiensa suoria kokemuksia Jeesuksesta.
Kannattaa tutkia tosiasioita tästä linkistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10586146
Lutherin viha juutalaisia kohtaan oli demonien vaikuttamaa.
Teidän helluntailais-messiaanisten viha juutalaisia ja kristittyjä vastaan vasta demonista onkin.
Ilmenee tästä samasta linkistä.
Katsokaapa, kuinka esim. minua painostetaan ja uskoani ja persoonaani häväistään.
Samaa tämä samainen porukka on viime päivinä harjoittanut minua ja erästä toista, juutalaiset juuret omaavaa henkilöä vastaan, S24 Helluntailais-foorumilla.
Aivan. Lahkolaiset ovat pahempia kuin pakanat.
Jos, siis JOS Luder/Luther ei vihannut juutalaisia, niin miksi hän pilkkasi armottomasti Jumalan ja Jeesuksen (juutalainen) antamaa Lakia?
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
Lutherhan vihasi samalla raivolla myös anabaptisteja ja kehoitti tappamaan
heitä.
"Jos, siis JOS Luder/Luther ei vihannut juutalaisia, niin miksi hän pilkkasi armottomasti Jumalan ja Jeesuksen ( juutalainen ) antamaa lakia."
Miten niin Luther pilkkasi "Jumalan ja Jeesuksen antamaa lakia"? Mitä oikein tarkoitat? Luther muutti jo opiskeluaikoina nimensä Luderin Lutheriksi eikä koskaan käyttänyt mitään kaksoisnimeä Luder/Luther. Älä käytä sinäkään.
Koko kristillinen kirkko on ollut juutalaisvastainen. Lue antijudaismista. Luther kirjoitti nuorempana ja tervempänä juutalaisista myönteiseen sävyyn opuksessaan "Jeesus Kristus oli syntyjään juutalainen". Vanhana ja sairaana vähän ennen kuolemaansa hän kirjoitti juutalaisvastaisesti kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan".
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521 "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
Luther muutti jo opiskeluaikoinaan silloisen nimensä Luderin Lutheriksi eikä koskaan käyttänyt mitään kaksoisnimeä Luder/Luther. Älä käytä sinäkään. Luther kirjoitti tuon kirjeen pelkästään hyvälle ystävälleen Melanchtonille, joka Lutherin tuntien ymmärsi, mitä hän tarkoitti. Tehokeinona tuossa kirjeessä on käytetty liioittelua. Tuo kirje on siis tarkoitettu vain Melanchtonille, eikä koko jälkimaailmalle.
Mitä myönteistä Luther nuorempana kirjoitti juutalaisista, muista kuin Jeesuksesta?
Etkö tiedä?
Oletko vain kopioinut jostakin kirjasta tuon asian?
Emmekä enää ihmettele, miksi.
Luther nuorena ja vanhana tahtoi vain tarjota juutalaisille Jumalan tarjoamaa pelastusta uskon kautta Jeeukseen Kristukseen. Esimerkiksi Apostoli Paavalin kirjeessä ateenalaislle on ilmoitus:"Jumala käskee kaikkien ihmisten kaikkialla tehdä parannuksen ja uskomaan syntinsä anteeksi Jeesuksen nimessä!" Tarkemmin Apostolien teoissa
Luterilaisten alueella juutalaiset pelastuivat, mutta katolilaisten alueilla joutuivat tuhotuksi. Natsit olivat katolilaisia.
Aavistuksen aihepiiriin liittyen, kannattaa vilkaista kirjaa
"Lutherans Against Hitler: The untold story", Lowell Green.