Talouden kestävyysvaje saadaan aisoihin ehkäisemällä erityisesti nuorten masennusta, sanoo Mielenterveyden keskusliiton puheenjohtaja Pekka Sauri.
Saurin mukaan mielenterveysongelmien vuoksi työkyvyttömyyseläkkeelle joutuneiden nuorten määrä löi viime vuonna kaikki entiset ennätykset. Mielenterveyden ja käyttäytymisen häiriön vuoksi eläkkeelle joutui 1 569 alle 30-vuotiasta suomalaista. Tämä tarkoittaa neljä nuorta joka päivä.
Masennuksen vuoksi työkyvyttömyyseläkkeelle joutui yli 500 nuorta, mikä on enemmän kuin kertaakaan 2000-luvulla.
Uutiskirjeestä saat muutkin uutiset päivittäin.
Tilaa uutiskirje
Hän vaatii hallitusta tarttumaan ongelmaan vahvistamalla perusterveydenhuoltoa. Saurin mukaan mielenterveyteen panostaminen perusterveydenhuollossa maksaa itsensä monin kerroin takaisin jo lyhyellä aikavälillä.
Sauri puhui tänään Mielenterveyden keskusliiton kulttuuripäivillä Ylivieskassa.
Saurin mukaan mielenterveysongelmien vuoksi työkyvyttömyyseläkkeelle joutuneiden nuorten määrä löi viime vuonna kaikki entiset ennätykset. Mielenterveyden ja käyttäytymisen häiriön vuoksi eläkkeelle joutui 1 569 alle 30-vuotiasta suomalaista. Tämä tarkoittaa neljä nuorta joka päivä.
Masennuksen vuoksi työkyvyttömyyseläkkeelle joutui yli 500 nuorta, mikä on enemmän kuin kertaakaan 2000-luvulla.
Uutiskirjeestä saat muutkin uutiset päivittäin.
Tilaa uutiskirje
Hän vaatii hallitusta tarttumaan ongelmaan vahvistamalla perusterveydenhuoltoa. Saurin mukaan mielenterveyteen panostaminen perusterveydenhuollossa maksaa itsensä monin kerroin takaisin jo lyhyellä aikavälillä.
Sauri puhui tänään Mielenterveyden keskusliiton kulttuuripäivillä Ylivieskassa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei tuo Suomen johtoa,hallitusta kiinnosta. Nyt vahditaan ettei kukaan sorru rasismiin.
Luulisi kyllä kun näinkin vähäväkisessä maassa tehdään 4 itsaria vrk ja toinen 4 ryhmän siirretään eläkkeelle ennen 76 v, eli noin 50 v ennakko. Lukemat on alakantissa todellisuudessa joka päivä yli kymmenen on poissa.
Jykä hokee hyvinvointiyhteiskunnan säilyvän kun lainaamme Kreikalle,Espanjalle ja jokaiselle kriisimaalle joka vain pyytää lainaa. Tämä kyseinen yhtälö on kyllä absurdein mitä ikinä olen kuullut.
Niinistökin oli pressakisassa kovin kiinnostunut nuorten syrjäytymisestä mutta ei riitä että on kiinnostunut,asian vuoksi pitäisi tehdäkin jotain.
Meidän johtoryhmälle eli kokoomuslaisille on tärkeintä mikä kuva meistä maailmalla on eikä se miten kansalaiset voivat, se on täysin sivuseikka tässä pelleilyssä.
Olen tietoinen tilanteesta Suomen nuorten kohdalla, jotka ovat kriisi ryhmään kuuluvia masennustapauksia. Ja silloin puhutaan yleensä aina normaalien perheiden lapsista, jotka voidaan kuitenkin jaotella kahteen eri ryhmään. Vaikkakin yhteisenä tekijänä voidaan pitää nuorten henkilöiden korkeaa herkkyydentasoa, eli he ovat psyykkeeltään hyvin herkkiä ihmisiä, jotka eivät koe olevansa vielä mitenkään löytäneet todellista itseään, eikä myöskään paikkaansa yhteiskunnassa. Ja silloin ollaan helpostikkin valitsemassa itselleen ulkopuolisen osa, ja sellainen tarvitsee leimautumista sairaseläkkeen piiriin, että saisi itselleen edes kohtalaisen toimeentulon. Ja ollaankos tässä huijaamassa yhteiskunnan sosiaaliviranomaisia ja esittämässä jatkuvaa masentumista, niin kyllä minä sanoisin että useimpien kohdalla se on kyllä totta, että nämä herkät nuoret ovat todellakin alttiita masentumaan. Ja sitten on ryhmä erikseen joka koostuu kyllä aivan samoista keskiluokan ja jopa varakkaan luokan nuorista, jotka ovat käyttäneet nuorten maailmassa liikkuvia kemiallisia huumeita, jotka vaikuttavat varsin vahvasti keskushermostoon, ja tällöin henkilö kokee turhautumista ja masentumista kun aivot eivät ole kyseisten huumeiden vaikutuksessa. Tiedätteköhän kuitenkaan miten paljon nuorten keskuudessa ollaan kiinnostuneita uusista huumesekoituksista, joita tulee nettikaupan markkinoille jatkuvasti lisää erilaisina sekoituksina, joilla eri nimikkeet, ja tällöin niitä ei ole luokiteltu edes laittomiksi huumeiksi, vaan on mahdollista tilata itselleen nettiportaalin kautta varsin huokeaan hintaan.
Tämä Päihdelinkki sivu on ainoa virallinen palsta, jossa nuoret eivät kuitenkaan juuri edes kerro asioitaan, sillä virallisten tahojen valvontaan ei haluta. Mutta tämä Daisy tapaus on varsin hyvä esimerkki kemiallisten huumeiden käyttäjästä.
http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/viewtopic.php?p=708239&sid=21fc788d427874b1ae4d2b25b59e2950
Työttömyys turhauttaa. Nuorilla pahemmin kuin ikäihmisillä. Elämisen halu on kova,
työt puuttuu,palkka puuttuu. Ei pysty itsenäistymään.
Tupakka ei oloa korjaa,huumeet vie hetkeksi ikävät mielestä.
Eipä varsin hyvin Espanjallakaan mene. Työikäisistä joka neljäs on työtön. Minusta on hyvin häpeällistä, miten iso, aurinkoinen maa ei ole pystynyt työllisyyttä hoitamaan.
Heillä on turismista saadut tulotkin miljardiluokkaa vuosittain. Ennen orjuuttivat siirtomaita; eikö oman kansan hyvinvointi ole mitään? Laiskuusko?
Espanjalaiset ovat kaikkea muuta kuin laiskoja. Työpäivät ovat kamalan pitkiä ja palkat aivan säälittävän pienet.
Nuorista työttömänä on reippaasti yli puolet. Turismi työllistää, mutta köyhtyneet turistit jättävät maahan selkeästi vähemmän rahaa mitä ennen ja väkeä on vähennetty.
Zapateron hallinto oli niin läpimätä ja korruptoitunut, että ei millään uskoisi länsimaaksi.
Marbellan kaupungin johtajista puolet istuu vankilassa korruptiosta, mutta kuka tietää moniko ei ole vielä jäänyt kiinni?
Zapatero väärensi talousvajeen luvut ennen vaaleja huomattavasti pienemmäksi mitä se osoittautui olevan, kun Mariano Rajoy pääsi vaalivoiton jälkeen tarkastelemaan papereita.
Täältä katsoen tuo jatkuva marina Suomen taloudesta ja ministereistä tuntuu täysin järjettömältä, kun maalla menee paremmin kuin yhdelläkään koko maapallolla.
Kas kun ette valita Usain Boltista, että surkea jäbä, kun ei tehnyt olympialaisissa uutta maailmanennätystä joka matkalla?
Puskasta on helppo huudella, mutta olisi sopivaa ehdottaa parempaa tilalle, jos haluaa muutosta.
Uskallan vahvasti epäillä, että palstan kirjoittajien taloustietämys ei ole sieltä parhaasta päästä.
Jos olisi, niin kai omat asiat olisivat kunnossa, eikä tarvitsisi/ehtisi kirjoittelemaan tänne joka päivä tuntikausia.
Miehillä ainakin masennusta aiheuttaa se, ettei saa aitoa seksiä, ja harrastaa liikaa masturbointia (yli 2krt viikossa). Masturbointi ilman läheisyyttä, läheisyyden tunnetta, suurta intohimoa, aiheuttaa ylimäärin prolaktiinin eritystä, mikä taas pudottaa mm. dopamiinin määrän, mikä taas pudottaa testosteronin määrää, jne, seuraa selittämättöntä vaikeaa pitkäaikaista masennusta ja voimattomuutta, kiputiloja yms.
Masturbointi, liika, ilman tarpeellisia tunteita on vaarallista, ei terveellistä. Miehille pitää saada naisia.
Nuorilla on aivan liikaa rahaa, koska huumeita käytetään enemmän kuin koskaan.
Huumeidenkäyttäjät eivät ole etusijalla poikaystävää valitessa.
Nyt on kasvamassa kolmas sodanjälkeinen sukupolvi aikuiseksi ja monta sukupolvea kestänyt kommunistinen aivopesu "Kyllä rahaa on", on tehnyt nuorisosta ahneita. Historiasta ei ole hajuakaan. Jotkut eivät edes tiedä millä vuosisadalla toinen maailmansota käytiin.
Tiedetään vain, että jossain on valtavasti rahaa ja sitä saa kun äänestää kommunisteja.
Pettymys on tietysti katkera, kun rahan eteen pitäsi tehdä töitä.
Vähemmästäkin sitä tekee mieli hamppua. Isi ja kela kyllä maksavat.
Kovempia huumeitakin käyttävät tuhannet joka päivä, kun ruiskunvaihtopisteessä vaihdetaan kolmetuhatta ruiskua joka päivä.
Läheskään kaikki tuskin käyttävät tuota pistettä. Sehän on vain yksi piste, eikä sinne kovin kaukaa vaivauduta.
Nuorisolla siis ei ainakaan rahasta ole puutetta, kun tälläiseen järjettömyyteen riittää miljardeja.
Baarit ovat ilta illan jälkeen täynnä viiden euron oluen kittaajia
Kaduilla poltetaan bensaa piIIuralliin ja joku matkustaa muutaman kerran vuodessa Ibitzalle pämppäämään.
Olen varma siitä, että jos lakkautettaisiin kaikki sossun ja Kelan tuet kokonaan ja pantaisiin ne uuteen hakuun ja rahaa saisi vain kuitteja vastaan, että ostettaisiin vain tarpeellista, niin mielenterveysongelmat vähenisivät.
Ennen ei ollut rahaa kuin siihen välttämättömyyteen, eikä mukaan hakeutunut hourulaan rahapulan takia.
Sekin on jo jonkinlainen masennnuslääke ,kun ei ole kuslpää-ämmää riesana!
Nuorilla tosiaan ei ole muutakuin aikaa ja aikaa ja jos vanhemmilta ei tule rahaa,sossu maksaa. Olen kanssasi samaa mieltä, etten esim. vuonna 1970 kun olin
15 vee, ei ehtinyt masentua kun piti mennä kävellen tai fillarilla kouluun, ei ollut koululaiskyytejä yms. Jäi luokalle jos ei pärjännyt, nyt ei jäädä edes luokalle.
Kesälomalla oli itsestään selvyys että oltiin kesätöissä. Nyt ei kannata sanoa että silloin oli helpompi saada töitä. Kyse oli siitä että silloin kelpasi mm. kesällä mansikoiden poiminta tiloilla, nyt sinne ei saa yhtään suomalaisnuorta.
Oli muuten helkkarin pieni viikkoraha (10 mk) ja sillä piti ostaa karkit ja suklaat sekä
oman tarpeen mieliteot. Oltiin kavereiden kaa sovituissa paikoissa, kun ei ollut kännykkää vaan paikallinen baari toimi kohtauspaikkana. Siellä ei saanut notkua koko iltaa joten ei tullut läskiä luiden päälle kun piti liikkua.
On se hienoa, että valtion rahat syydetty ulkomaille, vaikka kotimaassa olisi huutava tarve lisäpanostuksille. Vaadin, että päättäjät alkavat hoitamaan nuoria ja heidän ongelmiaan tehokkaammin. Mielialalääkkeiden ei pitäisi olla ensisijainen ratkaisu. 4 nuorta päivässä eläkkeelle on aivan hullu tahti! Kuulostaa aivan epidemialta, pysäyttäkää mielenterveysepidemia!
Jyrki ja Jutta tekee mitä osaa. Eli jakaa rahaa ulos.
Suomen ongelmat on jo sitä luokkaa,etteivät halua edes keskustella niistä.
Toki ennen vaaleja mainitsevat ja se on siinä.
Saulilla oli suuret puheet vaalien alla.
Mutta mitä jäi käteen??????????
Tyhjän saa pyytämättäkin.. , Mutta pääsihän isoherra pikkutypsyn kans paalupaikalle. Näinhän se menee.
No työllisti salu yhden nuoren naisen ykköspaikalle ., se taisikin olla ainut nuorisotyöllisyys paikka salun ansiosta,
Palkattomalla työllä nostetaan mieliala korkealle. Kaikki haluaa tehdä rahottomana ja nälkäisenä töitä.