Prednisolon-haittavaikutukset

Löytyykö täältä lääkkeen (tai muidenkin kortisonien) käyttäjiä?

Nämä ihme haittavaikutukset ihmetyttävät..uskoisin näiden liittyvän lääkkeeseen kun jotkseenkin samaanaikaan ovat ilmenneet.

ja annoksena siis 40 mgx1.....

*sydämentykytykset ja lisälyönnit
* vapisuttaa ja ahdistaa
* suun limakalvot jotenkin ihan raastetut..lähinnä kieli tuntuu kipeältä ja koko suu muutenkin aralta??

Millaisia sivuvaikutuksia muilla?
61524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

20 mg/vrk, reumaan, ei mitään sivuvaikutuksia. Onhan siellä pak.ohj.mainittu ne mahd.sivuv.

Äänestä

Jumalaton nesteen kertyminen kasvoihin ja muuhun vartaloon, kestää kuukauden kun alkaa kunnolla paisua, ja kuurin jälkeen menee puoli vuotta että tilanne stabilisoituu.Paskamainen "sivuvaikutus" mutta eipä tuolle,aivan hyvälle lääkkeelle juuri vaihtoehtoja ole.

Äänestä

Katsokaa Google haku:kiinalainen lääketiede mitä täällä kerrotaan.

Äänestä

Lapsellani (murrosikäinen) meni puoli vuotta Prednisolonia pikkuhiljaa vähentäen. Alussa 80 mg/vrk kuukauden ajan. Mielialan vaihtelut, karmea ruokahalu, lihominen/turpoaminen varsinkin naamasta (kuukasvot), ihme näppylöitä joka puolella vartaloa. Pahin sivuvaikutus kuitenkin oli lonkkien luukuolio. Tekonivelet tulossa molempiin lonkkiin. En halua pelotella, lienee harvinaisempaa mutta mahdollista. Jos alkuperäiseen äkilliseen sairauteen ei olisi alkujaan annettu kortisonia ja isolla annoksella, lapsi ei olisi enää elossa. Parempi näin.

Äänestä
  • Woops, minulla kans kuolio lonkissa 75% ja 55% tuhoutuneet. Peijas perui leikkauksen, Siltis perui kun ei hoitajia,, Jorvifobia En mene kuin tajuttomana. Myeloma, hieman haasteellista kävellä enää, 28 murtumaa..

    Äänestä

Minulla meni Entocort 3*3mg aamuisin, joka vastaa noin 40mg Prednisolonia. Tuo annostus ensin kuukauden ja sitten seuraavan 2*3mg ja lopulsi reilun kuukauden 1*3mg.

Ei tullut mitään sivuvaikutuksia, ei sitten mitään. Lääkäri minulle sanoikin, että tuolla tuotteella on paljon vähemmän niitä systeemisiä vaikutuksia kuin esim. just tuolla Prednisolonilla.

En ole koskaan käyttänyt tuota Prednisolonia, joten en tiedä olisiko siitä minulle jotain haittavaikutuksia tullut, siis siitäkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistu kirjoitti:

Löytyykö täältä lääkkeen (tai muidenkin kortisonien) käyttäjiä?

Nämä ihme haittavaikutukset ihmetyttävät..uskoisin näiden liittyvän lääkkeeseen kun jotkseenkin samaanaikaan ovat ilmenneet.

ja annoksena siis 40 mgx1.....

*sydämentykytykset ja lisälyönnit
* vapisuttaa ja ahdistaa
* suun limakalvot jotenkin ihan raastetut..lähinnä kieli tuntuu kipeältä ja koko suu muutenkin aralta??

Millaisia sivuvaikutuksia muilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu