Autot ja kuskin pituus

Onko olemassa autoja, jota 160-165cm kuskit eivät pystyisi ajamaan/ näyttäisi typerältä, kun pää jää liian matalalle? Ja onko kaikissa autojen istuimissa edes sitä korkeuden säätöä? Itse suunnittelen mahdollisesti ns urheilullisen auton ostamista, jossa olisi mahdollisesti esim kuppipenkit, ja mietin, että onko tälläiset penkit asennettu matalalammalle, kuin normaaleissa autoissa?
191664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ainakin Audit ja BMW:t näkyy olevan hottentottien suosiossa, niissä pienikin "mies" ilmaisesti tuntee itsensä suureksi ja mahtavaksi ratin takana.
Luuserit kyykyyn...

Äänestä

Käy koeajolla, siitähän se säätöjen riittävyys viime kädessä selviää.

Mitä tyhmältä näyttämiseen tulee, se on enemmänkin asennekysymys. Jotkut voivat kulkea vaikka banaanit korvissa kadulla näyttämättä tyhmiltä. :)

Tai toisin sanoen, mielipiteitä nuo tyhmiltä näyttämiset. Suurin osa omistajien mielestä "hienoista" autoista näyttänee jonkun toisen mielestä tyhmiltä. Esimerkkinä vaikkapa kaikki lintulauta-asennukset takana.

Äänestä

BMW on ainakin sellainen, monesti ei kuskista näy kuin hiukan lippistä ratin takaa...

Äänestä
  • Siitäkö se johtuukin, että ne möksähtelee niin useasti koivun kylkeen.

    Äänestä

jos itsetunto ei kestä omaa pituutta, niin kyllä kaikkiin autoihin ja istuimiin saa tehtyä korotukset. Aika monessa autossa on nykyään korkeussäätö penkissä.

Äänestä

Juu. Itse olen 168cm pitkä ja jo jonkinverran kokemusta autoista. Huonoin kokemus on 3 sarjan bemarista ergonomian suhteen kaikin puolin, eli suunnitelukaavana on ollut huomattavasti piempi henkilö.
Penkki kyllä nousee riittävän korkealle ja siitä ylikin. Mutta penkin selkänojan muotoilu oli epämukava. Sivutuenta nousi liian ylös painaen lapaluita. Toinen ongelma lyhyellä henkilöllä on, kun penkki joudutaan säätämään eteen. Tuulilasi tulee bemarissa huomattavan lähelle kasvoja. Sekä autoon nousu ja poistuminen on epämukavaa, koska oviaukon etureuna jää suht. taakse eteen säädetyn penkin suhteen(tämä pätee moneen saksalaismerkkiin).
Sikäli harmillista, kun muuten oli varsin mukava auto.

Sinuna kääntäisin katseen ennemmin jaappanilaisiin, ranskalaisiin, tai italialisiin autoihin. Noissa maissa kun kansalaiset on yleensä ottaenkin pygmikokoa, kuten itsekkin. Esim omistamani Alfa romeo mito sopi kuin hanska mulle.

Loppujen lopuksi se sopiva auto on itse löydettävä, mutta toivottavasti näistä oli apua...

Äänestä

Olen 1,7m pitkä ja Mazda6 on just hyvä minulle.
Japanin pelit sopii hyvin myös meille laihoille ja tumpeille..................

Äänestä

Onhan noissa autoissa eroja, eikä pelkkä pituus vielä mitään ratkaise. Paljon riippuu myös vartalon mittasuhteista, onko pitkä selkä ja lyhyet jalat vai toisinpäin ja kuinka pitkät kädet sattuu olemaan.

Tällaisella kuikelolla kuin minä suurin ongelma on penkin leveys. Vaikka penkki olisikin muotoiltu tarjoamaan hyvä sivutuki, on se monessa autossa niin leveä että sivutuet jää kauaksi kyljistä ja mutkatiellä penkillä heiluu laidasta toiseen...

Jonkinlainen korkeussäätö taitaa jo nykyään olla lähes kaikissa autoissa. Toteutustapa kuitenkin vaihtelee. Paremmissa autoissa istuinosan korkeutta ja kallistusta pystyy säätämään toisistaan riippumatta. Halvemmassa ratkaisussa pelkkä istuinosan takareunan korkeus säätyy.

Wanhaan aikaan joissakin autoissa penkin etäisyyssäädön kiskot oli pultattu lattiaan niin, että kun penkkiä veti lähemmäs ohjauspyörää se samalla nousi korkeammalle. Onkohan tällaista ratkaisua käytössä vielä jossakin nykyautossa?

Ei muuta kiertämään autokauppoja ja etsimään itselle sopivaa kuskinpaikkaa.

Äänestä

Itse olen 157 pitkä ja ajanut seuraavia autoja:

VolksWagen Crafter 2007
volksvagen crafter 2010
volkswagen golf
Renault Megane
Renaul Kangoo
Renault Scenic
Audi A4
Hyndai Pony
Toyota Corolla
Toyota Avensis
Volvo V40
Volvo XC 70
Volvo FL6
Volvo S60
Peugeot oisko ollut joku 307 tms
Mazda 323F
Mazda joku kansanmalli, oisko ehkä 626
Nissan Micra vm 86
Nissan Micra vm 88
Nissan Micra vm 2011
Opel Vivaro
Opel Astra
Opel varmaanki Astra tai Vectra
Citroen Picasso 05
Citroen Picasso 01
Citroen Jumpper 03
Citroen Jumpper 04
Citroen Jumpper 05
Citroen Jumpper 07
Citroen joku vanha farmari
Mersun Vito
Mersun Sprintter vm 1996
Mersun Sprintter vm 1998
Mersun srpintter vm 2000
Mersun sprintter vm 2002
Mersun sprintter vm 2000
Mersn sprintter vm 2003
Mersun sprintter vm 2005
Mersun sprintter vm 2006
Mersun sprintter vm 2008
Mersun sprintter vm 2008
Mersun sprintter vm 2008
Mersun sprintter vm 2009
Mersun ateco vm 2007
Mersun ateco vm 2011
Fiat Uno
Fiat Tempra
Fiat Punto
Fiat Stilo
Fiat Bravo
Fiat Marea
Fiat Ducato 2005
Fiat Ducato 2003
Chryesler Neon
Chryesler 300M
Chevrolet nubira 2005
Chevrolet nubira tms pikkuauto
Man 2000
Man 2005
Ford Focus 2001
Ford Focus 2002
Ford Focus 2006
Ford Tourneo Connect
Iveco eurocargo

Ainoataan Citroen Picasso on hieman "hankalan mallinen" lyhelle ihmiselle, ei tunnu yhtään hahmottavan missä mikäkin kulma menee, vaikka olen ajanut kuitenkin paljon kuormuria ja pakua, joten ei ole siitäkään kiinni

Äänestä
  • Kiitos vastauksista, helpotti oloa kummasti. Japanilaista autoa olen katsonut ja hehän ovat melko lyhyttä sakkia. Tosiaan koeistuminenhan sen ratkaisee, mutta on hieman noloa mennä katsomaan autoa, joka jää sitten ostamatta sen takia, kun ei yletä polkimille. Laiha en ole, lihasta ja leveyttä löytyy kyllä varmaan enemmän kun monelta 180cm pitkältä, joten ainut ongelma on tosiaan tuo penkin korkeus.

    Äänestä

  • autojapituus kirjoitti:

    Kiitos vastauksista, helpotti oloa kummasti. Japanilaista autoa olen katsonut ja hehän ovat melko lyhyttä sakkia. Tosiaan koeistuminenhan sen ratkaisee, mutta on hieman noloa mennä katsomaan autoa, joka jää sitten ostamatta sen takia, kun ei yletä polkimille. Laiha en ole, lihasta ja leveyttä löytyy kyllä varmaan enemmän kun monelta 180cm pitkältä, joten ainut ongelma on tosiaan tuo penkin korkeus.

    Jos japanilaisista katselet Toyotaa, toivottavasti sinulla on apinan mittasuhteet sillä Toyota on suunniteltu ISA-normin (Italian Standard Ape) mukaan kuten vanhat Fiatit. Kun Toyotassa säädät penkin etäisyyden kohdalleen niin, että yletät painamaan kytkimen pohjaan, jää normaalimittasuhteisella ihmisellä ratti liian kauas puutteellisten säätöjen takia.

    Äänestä

En tiedä, kun musta taas tuntuu että kaikki autot mitoitetaan
jollekkin alimittaisille karvaranteille. Jos on miehen kokoinen
niin alkaa olla jo kompromissi se hyvä ergonomia.

Äänestä

Käännetäämpäs kysymys toisin päin että onko semmoisia autoja tiedossa joita ei hieman keskipituutta pidempi? Olen 196 cm eli onko jotain toivottomia tapauksia. Esimerkiksi pystyyko tämän kokoinen kaveri ajamaan jotain nissan micraa tai yms pikkuautoa?

Äänestä
  • Itse olen pitkäselkäinen 181-senttinen Polo-kuski (uusin korimalli). Mahdun autoon hyvin ja hyviä ajoasentoja löytyy useita maun mukaan, mutta taustapeili on kiinnitetty tuulilasiin liian alas. Tämä häiritsee oikealta tulevien havainnointia, vaikka siis penkki on alimmassa asennossaan. Minulle olisi parasta, jos sen peilin voisi laittaa vanhojen urheiluautojen tapaan kojelaudan päälle:-)

    Äänestä

  • uusi poloilija kirjoitti:

    Itse olen pitkäselkäinen 181-senttinen Polo-kuski (uusin korimalli). Mahdun autoon hyvin ja hyviä ajoasentoja löytyy useita maun mukaan, mutta taustapeili on kiinnitetty tuulilasiin liian alas. Tämä häiritsee oikealta tulevien havainnointia, vaikka siis penkki on alimmassa asennossaan. Minulle olisi parasta, jos sen peilin voisi laittaa vanhojen urheiluautojen tapaan kojelaudan päälle:-)

    Eikös sen peilin saa siitä kokonaan pois? eihän mikään laki sitä vaadi siinä pitämään

    Äänestä

  • 87k kirjoitti:

    Eikös sen peilin saa siitä kokonaan pois? eihän mikään laki sitä vaadi siinä pitämään

    Tuntuu se olevan kovasti tarpeellinen liikenteen seuraamisessa ja peruutettaessa.

    Äänestä

  • uusi poloilija kirjoitti:

    Tuntuu se olevan kovasti tarpeellinen liikenteen seuraamisessa ja peruutettaessa.

    Hmm, itse olen ajanut noin 350.000 kilsaa autolla jossa ei ole tuota taustapeiliä, ja hyvin olen pärjännyt, lisäksi ajamani autot on ollut 200-260cm leveitä ettei ole siitäkään kiinni

    Ja mitä Polo on, joku 160 levee

    Äänestä

Ainakin 700- ja 900-sarjalaisissa sai penkin kunnolla ylös niin että pienikokoinen kuski pystyy ajamaan. Vaimo tykkää Volvolla ajella, kun sieltä näkee hyvin. Toisaalta iso Mazda on saanut moitteita kun vaimo ei näe ratin yli. Monessa japsissa on tosiaan penkki matalalla. Olisiko niillä joku alemmuuskompleksi: penkki alas, että auto tuntuu isommalta?

Äänestä

laita tyyny pyllyn alle. Älä pierutyynyä vaan istuinkorkeutta nostava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autojapituus kirjoitti:

Onko olemassa autoja, jota 160-165cm kuskit eivät pystyisi ajamaan/ näyttäisi typerältä, kun pää jää liian matalalle? Ja onko kaikissa autojen istuimissa edes sitä korkeuden säätöä? Itse suunnittelen mahdollisesti ns urheilullisen auton ostamista, jossa olisi mahdollisesti esim kuppipenkit, ja mietin, että onko tälläiset penkit asennettu matalalammalle, kuin normaaleissa autoissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu