Mistä saisin ranskalaisia vaatteita?

Kissanainen

Olen hurahtanut ranskalaisiin vaatteisiin, enkä muita enää käyttäisikään. Ongelma on se, että nykyään saan hankittua näitä vain tuurilöydöillä kirpputoreilta ja UFF:lta.

Onko pääkaupunkiseudulla tai naapurikunnissa kattavia "french boutique" -liikkeitä, joissa hinnat ovat siedettävällä tasolla? Siedettävällä tarkoitan sitä, etten joudu maksamaan paidasta viittäkymmentä euroa. Opiskelijabudjetti kun ei ihmeisiin veny, siksi on ranskanmatkakin poissuljettu.

Kaikki vinkit otetaan ilomielin vastaan!

2

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei markettikamaa

      Mä myyn huutonetissä ranskalaisia vaatteita, joita on tullut ostettua reilun 20 vuoden aikana, kun käyn kerran vuodessa Pariisissa. Hintaa noilla räteillä on yhdestä eurosta ylöspäin. Kokohaarukka lähinnä xs-m. Vaatteet ovat ostettu etupäässä putiikeistä ja jo ostohinta on ollut halpa, myös laatu sen mukainen.

    • Siis ranskalaisia vaatteita myyviä nettikauppojahan on montakin. Ei ehkä suomalaisia sellaisia mutta ulkomaalaisia nettikauppoja löytyy useampiakin. Joten hakukoneita käyttämään vaan (hae esim. suosikkimerkkejäsi tai vastaavaa) niin löytyy varmaan paljonkin. Usein voit lähettää tavarat takaisin jos vaatteet eivät sovi, ja jos vain tiedät ranskalaisen kokosi niin en usko suurempia ongelmia olevan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3212
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      336
      2863
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1810
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      54
      1610
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1396
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1382
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      439
      1293
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      106
      1276
    Aihe