minkälainen olisi hyvä piano?
mistä se kannattaa hankkia?
mikä merkki olisi hyvä?
ei kuitenkaan mitään huippukallista, kun kyse kuitenkin vasta-aloittelijasta, hyvä kuitenkin :)
piano
1
109
Vastaukset
- joo-o
Parhaiten autat itseäsi menemällä liikkeeseen missä myydään pianoja.
Ne myyjät on siellä sitä varten että auttaa sua löytämään sulle sopivan soittimen. Toinen vaihtis on ottaa pianosta OIKEASTI jotain tietävä tuttu mukaan ja mennä kokeilemaan soittimia tai soitinta jonnekin.
Tarkemmin, ja täst selityksest varmaan tajuat miks tää ei oo tossa alussa.
(Mielestäni) hyvässä pianossa on hyvä kosketus, eli ne koskettimet painuvat optimaalisella tavalla pohjaan ja se vasaramekanismi mikä siellä sisällä on toimii niin hyvin, että se sun tekemä työ sillä koskettimella välittyy mahdollisimman tarkasti sen vasaran kautta sinne kieliin ja synnyttää halutun soundin.
kannattaa hankkia sieltä mistä saa edullisesti ja mahd. kotiinkuljetuksella (ei ole riski että ite rikkoo)
merkkejä on hyviä useita.. hieman edullisimmista mutta hyvistä mm. Yamaha. on niitä muitakin.. Fazer ja Hellas ei erityisen hyviä merkkeinä mutta hyvä yksilö saattaa tulla vastaan.. kysy ammattilaiselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2053833Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622426Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912296- 472213
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 701157
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251126