kukaan sanoa minkä tasonen kappale on Kasken Yö meren rannalla... mulla ku ei oo mitään hajua minkä tasonen soittelija mää oon nii aattelin et saiskohan tuosta mitään vihiä...=)
ossaisko
soitelija
8507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No eipä soittajan taidoistasi saa yhden kappaleen osaamisen perusteella kovin laajaa läpileikkausta mutta Kasken Yö meren rannalla kuuluu I-kurssiin.
Ykköseen tosiaan menee, mutta et silti ole ykköstasoinen soittelija välttämättä. Kuka tahansa kun voi "soittaa" mitä tahansa, on biisit sitten kuinka vaikeita vaan..
en kyllä tarkottanut sitä niin että olisin vaan "soittanut" sen, vaan että se oli ihan open antama läksy ja se piti harjotella kunnolla...
Itse soitin kyseisen kappaleen 3/3 tutkinnossa ja mielestäni se ei ole ihan niin 1 tasoa, jonka olen myös suorittanut joten kokemusta on. Onhan siina pari hankalaa paikkaa jossa pehmeys on vaiikeaa saada, mutta muuten kappale on IHANA. Soita vain sitä ja ihastu mereen ja Kaskeen. Ja jos jatkat vielä pianoa niin Pankakoski, joka myös on Kaskea on kuullemma tosi hieno sekin.Se tosin taitaa olla tosi vaativa.Siis jotain isoimpien tutkintojen ohjelmistoa.
Siis Yö Merenrannalla menee kyllä ihan virallisten vaatimusten mukaan I-kurssiin, SAMOIN kuin Pankakoskikin. Merenranta tosin on helpompi, mutta vaikeimmilla 3/3sillä ja helpoimmilla I-kurssin biiseillä ei mitään merkittävää eroa kyllä olekaan, kuhan on jotenkin luokiteltu.
..tutkinnoissahan voi soittaa myös vaikeampiakin kappaleita. Itse soitin 3/3 tutkinnossa c-kurssiin meneviä Bacheja, sillä tein tutkinnon niin "myöhään". mutta se onkin ihan toinen tarinansa.
Pankakoski menee C-kurssiin. No, mitäpä sillä väliä kun nuo kurssit ei oikeen kiinnosta..
Itse en hirveästi yleensä mieti kuinka hyvin tutkintokappaleet on kursin tasoa, opettaja saa huolehtia siitä. Mie vaan ajattelin kun mulla on piano kuitenkin sivuaineena, tai oli viime jouluun. Tosin ei opettajani koskaan ole erityisemmin ajatellut että piano on sivuaineeni vaan soitattanut sitä mukaan mitä jaksoin, kerkisin ja edistyin.Ja hän oli tosi hyvä opettaja.