KUKA TIETÄÄ!!!!!?????

DUUNARI

Sain lopputilin kiitokseksi 40 vuotta kestäneestä nuhteettomasta palvelusta, pidin kesälomaa ja puolitoista viikkoa saikkuakin kesäkuun alussa syystä että motivaatio hävisi tyystin, motivaatio ei ymmärrettävistä syistä ole nokkaansa nostanut joten kävin lääkärissä uudelleen jo utettomuudenkin takia. Yllätys oli melkoinen kun saikkua ei kirjoitettu ja syyksi paljastui kovan tiukkaamisen jälkeen se että työnantaja oli ottanut yhteyttä kyseiseen lääkärriasemaan "kieltäen" sairasloman kirjoituksen vaikka lääkäri myönsi vaivani. Annettiin aika ns. omalääkärille koska kyseessä konflikti tilanne.
Onko työnantajalla oikeus puuttua jo sairaslomiinkin, kertokaa jos tiedätte!

2

316

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      Ei työnantaja laillisesti pysty kieltämään lääkäriä kirjoittamaan sairaslomaa.

    • lainaaja.

      työnantaja voi olla hyväksymättä lääkärintodistusta ja olla maksamatta palkka poissaolon ajalta.

      Lainausta:
      http://www.esimiesliitto.com/key2012/tyosuhdeinfo/tyosuhdetietoutta/kimmo-nieminen/218-sairausajan-palkka5
      Millä edellytyksillä työnantaja voi olla hyväksymättä lääkärintodistusta

      Työntekijän esittämä lääkärintodistus on sellaisenaan hyväksyttävä selvitys työntekijän työkyvyttömyydestä. Työnantaja voi kieltäytyä hyväksymästä lääkärintodistuksen vain niissä tilanteissa, joissa työnantajalla on perustellut syyt epäillä, että lääkärintodistukseen merkitty lääketieteellinen arvio on virheellinen. Työnantajan on kuitenkin tällöin lähetettävä työntekijä osoittamansa lääkärin tarkastukseen (ks. esim. TT 1998-54 ja TT 2000-33). Silloin työnantaja maksaa todistuksen ja sen hankkimisesta aiheutuneet kustannukset. Koska työnantajalla tulee olla perustellut syyt epäilyilleen, uuteen lääkärintutkimukseen määrääminen on mahdollista vain poikkeustapauksissa.
      ...
      Joskus myös työntekijän oma toiminta sairausloman aikana voi kyseenalaistaa poissaolon oikeutuksen, esimerkiksi jos hänet tavataan työskentelemästä omakotityömaalla, liikkumassa normaalisti kaupungilla tai urheilemassa. Työntekijä ei saa toiminnallaan vaarantaa parantumistaan. Sairasloma ei sinänsä estä esimerkiksi ulkoilemista. Sairaslomaoikeuden väärinkäyttönä ei ole lehtien haravointi, kotitaloustöiden tekeminen tai sukulaisten vähäinen auttaminen. Työnantaja voi kieltäytyä sairausajan palkan maksamisesta siinä tapauksessa, että hän voi osoittaa työntekijän syyllistyneen sairauslomaoikeuden väärinkäyttöön.

      Sairaslomaoikeutta ei tule käyttää pakotienä hankalista työtilanteista tai työyhteisökonflikteista. Poissaoloon eivät oikeuta työpaikalla ilmenneet ristiriidat esimiehen tai toisten työntekijöiden kanssa taikka esimerkiksi irtisanomisuhan synnyttämä epävarmuus. Myöskään perheristiriidat, yksityisasioiden järjesteleminen tai niihin liittyvät huolet eivät oikeuta jäämään pois työstä. Lääkärintodistukseen merkitty Z 73 koodi tarkoittaa erilaisia elämäntilanteen hallintaan liittyviä ongelmia, jolloin palkanmaksuvelvollisuutta ei välttämättä ole. Kun työnantajalla on vahva epäilys työntekijän poissaolon perusteesta ja toimitetusta lääkärintodistuksesta, on mahdollista osoittaa työntekijä toisen lääkärin tutkittavaksi. Työnantajan on reagoitava asiaan välittömästi lääkärintodistuksen saatuaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1416
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1283
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1028
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      859
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      753
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      606
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      566
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      532
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe