Mikä on sopiva rangaistus lapsenmurhaajille?

Mikä olisi sopiva rangaistus 8 vuotiaan tytön murhanneelle parivaljakolle? Suomessa tulee todennäköisesti jotain yhteiskuntapalvelua, joka määrätään suoritettavaksi päiväkodissa.
21245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Eiköhän ne siellä oikeudessa tiedä asiat hieman paremmin kuin mitä lööpeistä saa lukea. Ja tuomiotkin on lainsäädäntöön perustuvia eikä tunnekuohussa tehtyjä lynkkauksessa. Antaa oikeuslaitoksen vaan tehdä työnsä.

Äänestä

Koko tähän asiaan osalliset pitäis tappaa kiduttamalla! Myös se hullu ämmä joka väitti että tuo saastaon syytön koska HÄN tuntee sen. Oli kumminkin itsekin ainakin teippaamassa mutta lähti ennen ambulanssin tuloa.
Ei se muuten niin verisesti olisi tuota ihmisen irvikuvaa puolustanut?

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288495982198.html

Äänestä

Mallia keskiajalta?

Äänestä

Julmin tuomio olisi julkaista kuvat ja yhteystiedot ja päästää vapaalle jalalle.

Äänestä

Tämä on kammottava rikos ja iljettävin ja raain, mitä ihmiseksi kutsuttu voi tehdä.
Kyllä tällaisten tapausten jälkeen tulee mieleen, että kuolemanrangaistus tekijöille olisi vain riittävä.
Sanotaanhan Raamatussakin, että joka tekee pahaa yhdellekin näistä pienimmistä, niin parempi olisi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja upotettaisiin meren syvyteen. Tosin siinäkin sanotaan vain, että parempi olisi, mutta ei suoraan vaadita sellaista rangaistusta.
Tähän asiaan liittyy myös ennen tapahtumaa monia virkaihmisiin liittyviä lepsuiluja ja suoranaisia törkeyksiä, mitä mm. on sanottu lapsen äidille hänen soittaessaan viranomaisille lapsen kohtelusta. Tämä oli jo toinen lapsisurma, mihin liittyy mahdollisia virkamiesten virheitä.

Äänestä

Tuollaista tekoa ei voi sovittaa millään.

Äänestä

En tiedä, mutta sitä tuskin Suomen oikeuslaitos pystyy antamaan.

Äänestä

Eiköhän se tuomio selviä kun nähdään mitä oikeuslaitoksemme asiasta päättää. Sitä varten meillä on lait ja tuomarit.

Äänestä

Tuutte kaikki vielä yllättymään. Mitään murhatuomiota ei heru. hyvä jos edes tappotuomiota tulee. Tiedä vaikka tuomioksi tulisi törkeä pahoinpitely ja kuolemantuottamus.

3vuoden päästä nuo ensikertalaiset pääsee avolaitokseen.
5vuoden päästä viimeistään nuo molemmat idiootit pääsevät vapaalle (ehdonalaiseen).
Nehän on kohta jo lusinu ekan vuoden.

Äänestä

samaa heille kuin lapsellekin, sitomista pakkosyöttöä liassa pitämistä, tukasta repimistä tupakalla polttamista palelluttamista..koppia ja pimeää 5 vuotta joka päivä..nälkää..

Äänestä

Pimeään kellariin tuhannen nälkäisen rotan kanssa.

Äänestä

Te jotka toivotte raakoja rangaistuksia!
Olette yhtä pahoja ihmisiä kuin nämä nyt syytetyt.

Ja teidän kaltaistenne psykopaattien takia tällaisia rikoksia tulee jatkossakin.

Äänestä

Jos itse saisin päättää rangaistuksen,niin molemmat murhaajat laittaisin eri selleihin tuoliin sidottuna kiinni sen jälkeen.Sinne selliin päästettäisiin pari mieleltään sairasta ihmistä joilla taipumusta väkivaltaan eivät pysty kontroloimaan itseään.Sen jälkeen pari instrumenttia sinne mukaan näille henkilöille,sakset,leka,neuloja yms..ja niitä saisivat mielin määrin käyttää näihin murhaajiin.Toki tätä seurattaisiin niin,että murhaajia ei tapeta,mutta kidutetaan senkin edestä viikkoja.Sitten pimeään selliin molemmat ilman valoja,peittoja tyynyjä,vettä,ruokaa.Ruuaksi ja juomaksi saisivat halutessaan syödä omaa pask-aansa ja kus-tansa..sitten voisi muutaman seksuaali rikoksen päästää aina yöllä henkilöiden selliin ja tarpeeksi monta raiskaria,että jaksaisivat tehdä eri seksuaalisia juttuja näille murhaalijje.Lyhennettynä siis ei yön eikä päivän rauhaa suoda tälle kaksikolle..aamu olisi yötä pahempi ja sitä rataa.

Toivottavasti tuolla vankilassa olisi niitä jotka tekisivät kiduttavalla tavalla väkivaltaa tälle kaksikolle koko tämän vankila tuomion ajan.

Äänestä

Oikea elikautinen, ei ikinä vapaaksi, ei leikki-elinkautista eli korkeintaan 12 v.

Äänestä

http://theprimesuspect.blog.com/?p=1545 Lukekaa!!

Touko tarkki on isän nimi ja äitipuolen Sirpa laamanen


Ja tässä Pikku Eerikan kuva :( ps linkistä löytyy kuva myös tästä eerikan isoäiditsä joka ei puuttunut tilanteeseen mitenkään toimii valtuutettuna sosiaali/lastensuojelutyöntekijänä liekö enään virassa tämän hälyn jälkeen? ei muuta kuin syytettyjen penkille hänkin .http://vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=5755&postdays=0&postorder=asc&start=150 ja tässä kuva Sossu isoäidistä

http://vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=5755&postdays=0&postorder=asc&start=165

Äänestä
  • siis ekassa linkissä tietoa eerikan vanhemmista ja tokassa kuva sossu isoäidistä

    ja tässä nyt siis linkki jossa on pikku eerikan kuva

    Äänestä

lähetetään brysseliin

Äänestä

kohta putkahtaa näitä tapauksia lisää, naapurit vois soittaa suoraan poliisille, ne voi tulla siviilivaatteissa,ei pelota lasta..

Äänestä

sopiva rangaistus on elinkautinen kuolemantuomio... eli jos täällä olisi kuolemantuomio niin näin...ensin on se oikea elinkautinen, siis kuolemaan asti ja sitten lisäksi kuoleman tuomio... eli voisi vaikka jokapäivä olla hakevinaan sinne viimematkalla, muttei kumminkaan...ikäänkuin kovennettu elinkautinen... ja välillä voisi käyttää samoja menetelmiä kuin itse ovat käyttäneet.... suosittelen tätä tyyliä sitten kun oikeasti joutuvat /jos joutuvat lusimaan, toisten vankien taholta toimeenpantavaksi.

Äänestä

sairasta touhua on..olkaa ihmiset tarkkana ja seuratkaa lapsia ja heidän vanhempiaan miten reagoivat yms..

Äänestä

Kuritushuonetta 8 vuotta. Siis KURITUSHUONETTA, ei mitään helvetin valtion täysihoitolaa missä on kolme lämmintä ateriaa päivässä, kuntosalimahdollisuus, oma televisio, opiskelumahdollisuus, kirjasto, oma lääkäri ym. Ja sitten kun sieltä all-inclusivesta pääsee pois, valtio järjestää vielä palkinnoksi asunnon ja työpaikan.

Siellä kuritushuoneella pitäisi olla pakkotyöpakko, ruoskimisen vastaanottamispakko, jäteruoan syömispakko ja väkivaltaiset taipumukset poistava lobotomiapakko.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


zing zong kirjoitti:

Mikä olisi sopiva rangaistus 8 vuotiaan tytön murhanneelle parivaljakolle? Suomessa tulee todennäköisesti jotain yhteiskuntapalvelua, joka määrätään suoritettavaksi päiväkodissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu