Nyt tuntuu siltä,

kyllähän me!

17

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka idiootti on laittanut tällaisen Karppaus aallon ihmisten aivosesu on niiin helppoo . naisetkin leikkauttavat itseään ,os jonkin moisia "kauneusleikkauksia" .
      Mitä niistäkin on ollut seutauksena Tissit on tarvinnut Silikoonia . Ja sitten se onkin mennyt verenkiertoon , Kuka korvaa . Ei tyhmuuttä kukaan korvaa , itse saa kärsiä nahoissaan .

      • yhteiskunta korvaa

        Nämä epäonnistuneet turhamaisuudesta tehdyt leikkaukset esim.virossa , tulevat Suomen veronmaksajien kontolle Suomen sairaaloihin.


    • Makriina ek

      Ruuan pilaaminen on yksi suurimmista synneistä mihin ihminen ryhtyy.
      Vaikka olisi kuinka huonot ja ankeat olot, ruuan pitää olla puhdasta ja syömäkelvollista.
      Olkoon vaan, että oli kaikesta pula sota-aikana, niin on järjetöntä valmistaa syömäkelvotonta vähistä ruokavaroista. Ei ole järkevää, että syöjät saavat suolistosairauksia ja tulehduksia epähygienisen ruuan takia.
      Sairaista on vain huolta ja vaivaa entistä enemmän.

      Mitä tulee tämän päivän karppaajiin, niin eikös Atkinsin dieetti juuri ollut hiilihydraatiton dieetti, jolla laihduttiin mahdottomia määriä.
      Yklsi työtovereistani, iso mies, laihdutti koko talven ja me muut luulimme, että hänellä on joku kauhea syöpä, joka laihduttaa hänet noin kurjan näköiseksi, harmaaksi ja väsyneeksi.
      Oli suuri helpotus keväällä kuulla, että hän oli Atkinsin dieetillä pudottanut 20 kg.
      Pianhan ne kilot sitten takaisin tulivat.

    • Jostain muistan lukeneeni että lihavana se Atkins itsekin kuoli.

      • *****

        Saman olen minäkin lukenut.
        Netti kertoo, että sisäelimien pettäessä koomassa hän kärsi nesteen kertymisestä kehoon.


    • jotain hyvää!

      Mutta nuo naapurin karppaajat
      kuolivat laihoina.

    • siinähän se

      Onko tämä karppausaalto Antti Heikkilän aikaansaama? Hänhän hiilihydraateista on puhunut tosi turmiollisina. Samoin hän puhuu kovasti aidon voin ja kerman puolesta. Ei margariineja.

      Kenen tavallisen tallaajan kannattaa syödä pelkkää lihaa, kysynpähän vaan? Karppaajathan jättävät perunan ja leivän syömättä ja syövät paistia ja pihvejä.

      Vähän väliä tulee jos jonkinlaisia ravintohullutuksia. Yksinkertainen, vitamiini ja hivenainepitoinen ruoka puolustaa aina paikkaansa. En ymmärrä tuollaisia vouhottajia. Läskejäkään ei tule, jos ei syö turhan paljon makeita ja rasvaisia ruokia. Liikkuminen on aina tärkeää. Tietysti myös unta riittävästi.

      • #########

        Karppaus on hieman lievempi versio Robert Atkinsinsin aikoinaan lkehittämästä Atkinsin dieetistä.
        Robert Atkins 1930 - 2003.

        Jos laihtuminen olisi helppoa, maailmassa ei olisi ainuttakaan ylipainoista.


      • kohtuudella
        ######### kirjoitti:

        Karppaus on hieman lievempi versio Robert Atkinsinsin aikoinaan lkehittämästä Atkinsin dieetistä.
        Robert Atkins 1930 - 2003.

        Jos laihtuminen olisi helppoa, maailmassa ei olisi ainuttakaan ylipainoista.

        Sanoisimpa, että tuo painoasia on itsekurista kiinni. Jos ihmiset ei olisi niin mukavuutta rakastavaisia, että jäävät sohvalle löllimään ja siinä sitten syödään vähän väliä jotain välipalaa.

        Jos huomaan, että painoni on hiukankaan nousussa, vähennän heti iltasyönnin minimiin. Juon vain vettä. Syön normaalit ateriat, mutta ei mitään välipaloja. Kahvin kanssa otan aina joitain pullantapaista. Painoni on pysynyt kautta aikain suurinpiirtein samana. Minua suorastaan ärsyttää viikkolehtien palstoilla nuo iänikuiset laihdutusohjelmat. Sen vuoksi en tilaa enää yhtään lehteä.

        Lapsia odottaessa nousi painoni melko rutkasti, mutta putosi kyllä nopeasti normaaliksi.


    • kyllä, kyllä!

      Voiton vei kuitenkin vanhusten, naisten ja lasten
      ryhmä. Tätä tulosta on ihmetelty koko maailmassa.
      Karjalan Sanomat julkaisi 9.2.1993 entisten alaikäisten vankien Karjalan Liiton
      jäsenen lääkäri Tamara Shljantenkovan kirjoituksen, jossa kerrottiin Karjalan
      keskitysleireistä mm. seuraavaa: "Arkistomateriaalit todistavat, että miehityksen
      aikana Petroskoihin oli muodostettu kuusi keskitysleiriä, joihin oli suljettu
      väkivaltaisesti 25 000 siviilikansalaista. Heistä 60 prosenttia oli vanhuksia,
      naisia ja lapsia. Näiden keskitysleirien perustajina olivat olleet everstiluutnantti
      Kotilainen ja kenraalimajuri Arajuuri

      • leiriytynyt

        Mitähän nämä keskitysleirit liittyivät karppaukseen? Siellä varmaan olikin pakko karpata ja oppia olemaan minimiruoalla. Sitäkö tarkoitit vai muuten vain halusit joukkoon mukaan?

        Vai haluatko provosoida vetämällä noita vanhoja asioita ketjuun kun ketjuun?


    • On syytä ottaa totena hattuun mm. kovien rasvojen ja sokerin liika käyttäminen haitallisina terveydelle.
      Jo 5% painon pudotus kehon painosta lievittää päivittäistä tukkoista oloa. Tasan 2 viikkoa sitten 18.8 tunsin päivän aikana vahvoja sydänoireita.
      Paino on pudonnut vain 2½ kg, mutta olo on kevyempi tänään.

      Syntymäseutuni, Ylä-Savo oli vahvaa sydänkuolleisuusaluetta vielä 40v sitten. Sukumme miehet menehtyvät nuorehkoina sydän- ja verisuonitauteihin.

    • Wanander

      Lainattu teksti:
      Lääkäri Antti Heikkilä blogissaan 19.1.2010:

      "Lopuksi vielä terveisiä Puskalle ja muille THL-laisille: USA:ssa julkaistu laaja tutkimus osoittaa, ettei eläinrasvoilla ja sydäntaudeilla ole mitään yhteyttä keskenään. Mutta Suomessahan on vallalla jokin toinen totuus, joka ei tosin perustu mihinkään tieteellisen tosiasiaan. Muualla sitä kutsuttaisin uskonnoksi."

      -Pohjoiskarjala projekti- oli miljoonasijuoitus, ja siksi suomalainen totuus
      vielä vuosikymmeniä.

    • opponeeraan

      En pidä Antti Heikkilää varteenotettavan "guruna" kuunneltuani häntä. Ainakaan ei voi kumota, että Pohjoiskarjalaprojektin jälkeen putosi sydäntautikuolleisuus huomattavasti Suomessa!

      Kieron näköinenkin mies! ja selvästi oma lehmä ojassa.

      • suomal. petos.

        Projektissa ei huomioitu sitä, että moni mukana ollut lopetti tupakoinnin.
        Moni lisäsi liikuntaa ja laihdutti. Muuttujia oli enemmän kuin eläinrasvat,
        mutta niitä ei huomioitu.


    • Tällaisii Huu haa kuureihin on aina oltava varovainen .
      Me ikäihmiset ainakin .
      Ruuan merkitys on hyvin tärkeä tässä meidän iässä varsinkin.
      Kuitu ja vitamiinit on oltava kohdallaan . eikä liharuoka ole edes hyvin sulavaakaan , ei meidän vatsat sellaista rääkkiä kestä.-
      Jokainen ihminen on erilainen , ei sellaisia ohjeita ole olemassakaan että ne kaikille edes sopis,

    • Luuranko

      Kohtuus kaikessa ,myös laihduttamisissa!

      Näin erään tutun ihmisen pitkästä aikaa,luulin,että hän on vakavasti sairas,kun harmaa iho luita kinnasi !
      Sitten kuulin,että hän oli laihduttamaan ruvennut noin rajusti.

      Ei ollut minun mielestäni oikein asiat kohdallaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1444
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1364
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      726
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      562
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe