Vaunun sähköliitäntä

EsaL-74

Uusi vaununvetäjä kyselee taas tyhmiä. :)

"Uusi" määräys vaatii että vaunu kytketään valtakunnan sähköverkkoon tämänkaltaisella johdolla: http://biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Sahko-230V/Johtokela-ulkokayttoon-IP44-35016/

Eli ettei tarvitse avata linkkiä, siinä on molemmissa päissä vanhaa isoa lohkolämmittimen pistoketta muistuttava liitin. Jos sähköä on tarjolla vanhaan malliin suko-pistorasiasta, niin johdon voi kytkeä sovittimella. Vanhaa sukojohtoa sen sijaan ei saisi kytkeä uuden standardin pistorasiaan. Leirintäalueet noudattavat sääntöä vaihtelevasti.

Kysymys: saako se sovitin johtokelan ja sukorasian välissä olla se vanhasta autosta ylijäänyt lämmitinkaapeli, mittaa 2-3m, vai pitääkö sen olla pelkkä blugi ilman johtoa? seuraava kysymys: mistä moisia saisi....

11

1883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaaja'

      Niin kyseessä on se CEE jatkokaapeli (sännös on jo vuodelta 1997) , joita on hiljakseen alkanut ilmestyä uusien lisäksi myös vanhoihin vaunuihin. Edelleen on ainakin itä-suomessa runsaasti alueita missä vain osa sähkötolpista on uudistettu ja silloin mailijalla on syytä olla CEE-kaapeli sekä adapteri shukoon.
      Itsellä on sekä palikkamallinen että n. 0,5 metrin pituinen adapteri, molemmat sallittuja. Ei saisi enää käyttää sitä vanhaa kaapelia ja liittää sitä adpterilla tolpan CEE-pistokkeeseen. JOs käyttää sitä vanhaa lämmittimen johtoa, niin tuskin siihen kukaan puuttuu vaikka ei ole periaatteessa sallittu.
      Noita johtoja sekä adaptereita saa isoista marketeista, rautakaupoista, honkkareista ja tokmanneista, siis useista paikoista, meilläpäin rajamarketista.

      • harmittaako kovasti

        Juuri niin ei puuhellassa sähköä tarvitse, mutta voihan kaapelin persiiseen lykätä.


    • SFC-96xx

      Kyllä kyllä mutta muista että heti kun matkustat muualle kun Suomen rajojen sisällä tarvitset monta erilaista adapteria.
      Euroopassa on vaikka millaisia sähköpistorasioita. Minä olen vanha konkari ostin eka vaunu 1975 mutta silti tuli tänä vuonna Lihterstainissa yllätys kun heidän maadoitettu pistorasia on kolme reikää rivissä.
      Ja tuolla Ranskassa ja Belgiassa käytetään monesti sellainen pistorasia jossa on kaksi reikä ja maadoitus on tappi.
      Suomessa on tiukka EU sääntö joka kuka muu ei käytä.

      Suosittelen että pidät mukana sekä uusi Biltema johtokela kun myös vanha moottorilämmityskaapeli ja muutama adapteri jotta ei tule yllätyksiä!

    • Ketjun aloittaja

      Joo... Ulkomaille tosin ei ole hinkua. Ja Hobbykin taitaa pian olla tarve vetää jo talviäilytykseen..

      Ei ollu tuollaisia kaapeleita paikallisessa Prismassa eikä Tokmanni-konsernin myymälässä. Verkkokaupoissa hajanaisesti toki saatavilla. (Biltema ja Motonet ovat osuneet hakuihin, muuten en kai osaa hakea oikeilla sanoila. :) .) Toinen tyhmä kysymys, jossain näin myös 20m pitkän roikkakaapelin. Kai sellainenkin kelpaa? Tosin hinta oli samaa luokkaa Bilteman kelan kanssa, ja onhan kela kätevämpi käytössä. Tuo kelakin kun pitäisi kai kelata lämpenemisvaaran takia auki, vaikka mitan puolesta tarvetta ei olisikaan. (Vaikka onhan niistä ylikuumensissuoja vai mikä se olikaan.)

    • karavaanari30vuotta

      Ainut oikea kaapeli on 3x2,5mm2 ja 25 metriä pitkä CEE päillä varustettu. Ja vielä H70RN-F-tyyppistä kaapelia tai vastaavaa.

    • Vaunupoika
      • vanhan kertausta

        Eikös tuo tullut jo aiemmassa viestissä selville.


    • Asiaa!

      Enemmänhän tuosta linkistä sai tietoa mitä 30 vuotiaan karavaanarin viestistä!

    • alkometri

      onko karavaanarit ruvenneet neuvoja täälläkin jakelemaan, kyllähän tuota virheellistä tietoa saa muualtakin.

      • 19+6

        Sinä vajakki voit pysyä sen toisen eli saman (rantapummin) vajakin kanssa jollanne alla.


    • s-vidui-lija

      "alkometri 4.9.2012 13:06

      onko karavaanarit ruvenneet neuvoja täälläkin jakelemaan, kyllähän tuota virheellistä tietoa saa muualtakin."

      Pystyykö monipersoonan sivupersoona "alkometri" antamaan sitä oikeaa tietoa?
      Kuiskutteleeko joku toisista sivupersoonista oudolla äänellä, varmalta taholta kuultua tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2295
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2188
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1559
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      13
      1464
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1241
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      100
      1131
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1067
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      923
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      18
      828
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      122
      798
    Aihe