Sukurasitteena aivoverenvuoto/infarkti

plplo

Minun suvussani on sukurasitteena aivoverenvuoto tai infarkti kahdella sedällä ja tädillä myös joku vuoto tai infarkti. Kaikki siis isän puolelta. Isälläni (60) ei ole ollut.
Tuleeko tuo pakosta myös isälleni tai minulle (nainen, 20v) tai sisaruksilleni? Pitäisikö käydä isäni esim jossakin kuvauksessa tms.?

4

405

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lvo

      Ei tietenkään tule pakosti sinulle, sisaruksillesi tai isällesi, mikään sairaus ei periydy 100% varmuudella vaikka sukurasite olisikin. Onko sukulaisillasi ollut joku sairaus joka on vaikuttanut aivoinfarktiin tai normaalia heikempiä verisuonen rakenteita aivojen alueella vai onko kyseessä ollut joku vammautuminen? Onko riskitekijöitä ollut; ylipainoa, korkeaa verenpainetta, tupakointia tai korkeaa kolesterolia?

      Aivoinfarkti tulee niin yllättäen, ettei sitä oikein voi etukäteen ennustaa. Ihminen voi tänään käydä kuvauksessa jossa kaikki on hyvin ja huomenna saada aivoinfarktin...

    • Koululainen15v

      Olisitko kiinnostunut lyhyestä haastattelusta koulutyöhön aivoverenvuodosta?

    • geeniperäistä

      Jos suvussa esiintynyt useita aivoverenvuototapauksia kannattaa tutkituttaa riski ja siihen voidaan vaikuttaa ennaltaehkäisevin keinoin. Tunnetaan geeniperäinen aneurysma ja se selviää kuvauksessa, onko aivojen suonissa heikkoja kohtia/kohta. Jos sellainen löytyy tila korjataan leikkauksella.
      Sama pätee sydänperäisen aortan aneurysman hoitoon. Ehkäistään repeäminen ennalta laittamalla tukiverkko aortan heikon kohdan ympärille. Kovin iäkkäitä ei ilmeisesti hoideta leikkaushoidolla, mutta työikäisiä ainakin.
      Kannattaa kysyä omalta lääkäriltä mitä hän arvelee riskistä ja onko tarpeen kartoittaa sukulaiset. Tiedän lähipiirin kokemuksista, että sukua tutkittiin laajasti kun saman suvun ihmisiä kuollut aortan repeämiseen. Samoin eräässä suvussa on ollut useita aivoverenvuotoon kuolleita ja yksi suvun nuoremmista leikattiin muutama vuosi sitten kun löytyi aneurysma aivoista. Hän on toipui hyvin ja on työelämässä ja on n 50v.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1896
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe