Jos tiedät että kahden aikuisen välillä tapahtuu pettämistä,kertoisitko siitä toiselle?Mikä on ystävien vastuu tiedonannossa jos tietää enemmän kuin pitäisikään?Itse kyllä haluaisin että minulle kerrottaisiin kumppanin petollisuus.Mitä mieltä olette?Perustelut myös.
mitä tekisit?
20+3
5184
0Äänestä
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aika paha..Jos tapauksen kaikki osapuolet olisivat kavereitani niin en tiedä kertoisinko petetylle. Mieli tekisi, mutta noloahan se olisi jos ei sitten uskota. Ainaki pettäville osapuolille yrittäisin pitää moraalisaarnan parhaani mukaan. Jos taas tämä kolmas
ei olisi kaverini niin varmasti kertoisin. Vierestä olen seurannut kun ystäväpiirissä tapahtunut syrjä hyppy raportoitiin petetylle. Aluks ei oikeen uskonut, mutta kiitti lopulta viestin tuojaa sen jälkeen kun oli itse asian todeksi todennut. Kysyipä tämä vielä minultakin että tiesinkö asiasta johon vastasin myöntävästi. Nolotti aika paljon.
Kyllä pettäminen on sellainen asia, että raportoida kannattaa, jos asian varmaksi tietää. Tämän jälkeen, kun on kertonut niin ainakaan jää itselle omatunto kolkuttamaan. Sen jälkeen saavat sitten keskustella pettäjä ja petetty mitä tapahtuu suhteen jatkolle.. Itse olen petetyn roolissa ja todellakin olisin halunnut tietää ennen kuin sain kautta rantain tietää kolmannen osapuolen kertomana mieheni salasuhteesta. Nyt on kaikki mahdolliset asiat puhuttu ja mies ei ole muuttunut ja odotan tässä kuin kuuta nousevaa päätöstä saada oma vuokraasunto ja muuttaa pois miehen luota ja laittaa avioero vireille. Mies näyttelee katuvaa, mutta kun kuulostelee asioita toisaalta niin tietää sen olevan pelkkää silmälumetta, jolla pidetaan vaimo tyytyväisenä, mutta eipä raukka tiedä mikä odottaa...
Jos on niin tyhmä että jää pettämisestä kiinni, niin siitä pitää myös kärsiä, ottaa vastuu omista tekemisistään. Kyllä minä kaverilleni kertoisin, jos minä EN kertoisi, niin silloinhan minä valehtelisin pettäjän puolesta, ja se minulla on periaatteena että kenenkään puolesta en valehtele!!! Tietysti, tiedon täytyy olla täyttä faktaa.
Samoin toivoisin että jos oma mies pettäisi, niin minulle kerrottaisiin se ihan suoraan.
Minä pitäisin omana tietonani. En haluaisi kuulla mieheni pettämisestä.
En ymmärrä miksi pitäisi.
(kertokaapas vielä ikänne ja sukupuolenne)
En kertoisi, enkä itsekään haluaisi kuulla kumppanini syrjähypystä keneltäkään muulta kuin tekijältä itseltään. Se on kahden aikuisen välinen asia jossa ei ystävyyttä voi käyttää minään suojakilpenä. Tietoonsa (jotenkin) tulleet juorut voi osoittaa ystävälleen niin monella, hienovaraisellakin tavalla, mutta kysymyksiä se joka tapauksessa herättää, miksi sä tiedät ja mä en, vaikka on kyse mun kumppanistani?!
Tiedän tapauksia joissa ystävys on katkennut siihen juoruamiseen, mutta liitot sen sijaan jatkuneet kunnon selvitystöiden jälkeen. Minusta se ei ole mitenkään outoa.