seksiin ilman kondomia, muttei velvollisuutta ottaa vastuuta raskaudesta ja lapsen kasvattamisesta ja elättämisestä.
Millainen mies ajattelee, että hänellä on oikeus
night0000
32106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
No... Mikäli nainen hänelle kertoo, että ehkäisyä ei sitten ole minkäänlaista käytössä, niin melkoinen mulkkuhan se on.
Rehellisesti... suurin osa miehistä, jotka johonkin yhden yön hoitoon sekaantuvat ilman kumia, tuskin ajattelevat... Tuota että yksikään nainen on raskaaksi sillä tavalla aikomassa?
Toki omaa miehen tyhmyyttä sitten.
No kuten Hahmotelma sulle jo sanoikin, ei ne ajattele. Ne vaan panee. :)
Ne ajattelee, että nainen ajattelee. Ovat joskus väärässä.
Eli välil naiset ei ajattele, ne vaan panee.
Hyvä vasta kysymys on, että millainen nainen paukahtaa paksuksi jonkun tuikituntemattoman kanssa? Ellei ole nimenomaan hakemassa raskautta... ja nimenomaan niin, että miehen on tarkoitus pysyä poissa lapsen elämästä. Eli hankkivat vaan lapsen sillä tavalla, ihan "yksin".
Ihan vaan tasapuolisuuden nimissä, että tämä ei nyt mene miesten päivittelyksi.
Ja huomautan, en ole paneskellut naisia raskaaksi ympäri Suomea, eli en nyt puollustele itseäni.
Niin ne ei kumpikaan ajattele siis. Mies sen enempää kun nainenkaan, ennen kun tulee eteen yksinelättäjyys. :)
Ovat kyllä.
Ja naisella on yhtälailla se vastuu siitä omasta ruumiistaan, kuin siihen oikeudetkin... Mikä on miesten oikeuksien kannalta välillä ongelmallista, mutta niin se vaan on...
Ja jos ei nainen käytä ehkäisyä, jos jälkiehkäisy ja abortti ovat poissa laskuista, niin naisen varmaan kannattaa pidättäytyä suojaamattomasta seksistä miesten kanssa miten sattuu.
Se mies voidaan kyllä hakea elatusvastuuseen. Siinä on vaan ihan turha vaatia, että se mies osallistuu lapsen elämään. Hänellä ei siinä kohtaa mielestäni ole sitä vastuuta, vaan naisella on vastuu siitä mitä hän ruumiillaan tekee... Kantakoon sen vastuun.
Minä luotan naisiin sen verran, että ovat tarpeeksi älykkäitä saamaan moisen vastuun.
Joo karua tekstiä, mutta näin se on. Vaikka itse kyllä osallistuisinkin moisen tapauksen sattuessa lapsen elämään, vähintään yhteishuoltajuuden verran.
Eihän toi karua ole, ihan asiaa. Noita asioita ei vaan moni mieti, ennen kun on ns. vellit housussa ja ehjä eessä.
Se jälkipyykin pesu onkin monesti just se miltä vois välttyä jo ajoissa, jos tajuis ajatella noita asioita. Niin, kyllä naisen tarvii kantaa vastuu ja tietää se, että jos ominpäin menee hankkiutumaan paksuksi, niin se hyvin helposti jää täysin omaksi iloksi ja ongelmaksi. Aika moni mies ei lähtis edes tohon mihin sä, että kantas yhtään vastuuta muksusta. Mutta sä varmaan osaatkin ajatella omaa lastasi tossa kohtaa enemmän, kun moni ukko osaa. Luulen ma että moni vaan ajattelee, se saakelin lehmä aikoo hyötyä musta. Eikä niinkään lapsen hyvinvointia.
Se on kato niin, että jos se on joka toisen viikon mulla, niin voi olla että ei saa ainakaan rahaa muija siitä...
Ei sillä että kukaan lähärillä itseään rahan vuoksi paksuksi teetätä :P
Toki ainahan mä baarissa naisille valehten eläväni herroiksi perityillä liiketila vuokrilla. Ja sen lisäksi viettäväni suurimman osan vuodesta eteläisessä ranskassa...
Ainoo et se mikä menee tilille, jonne äiti pääsee. Se voi kadota myös äidin liiviin.
Heh, ei helkkari ja ei muka ole vielä kukaan koittanut hankkiutua sulle paksuksi noiden valheiden jälkeen? On kyllä ihme. :D
Emmä nyt tiiä, kyllähän naiset teetättää itsensä paksuksi paljon ketkummillakin, kun lähäri. Ehkä se sit on kuuluisa biologinen kello mikä tikittää. Eikä tajuu ajatella et iskällä olis hyvä olla paljon rahaa ja omaisuutta. ;)
Mut eiks noi äijät joudukin sitten vähän kuin väkisin naimisiin ja saa eukot vielä enemmän imettyä rahaa liiviinsä?
Ei se ole mies vaan vastuuton henkilö.
Tollasta tekee vain täysin vastuuton urpo :(
Hyi hel.vetti mitä aivovauriojengiä..häivyn ennenkuin tarttuu.
Sellainen mies ajattelee että raskaudenkeskeytys on mahdollista ja tavallista modernissa yhteiskunnassa.
Millainen nainen ajattelee että hänen lapsensa isäksi sopii mies joka ei halua lapsia tai vastuuta, mutta antaa kuitenkin sellaisen miehen siementen kasvaa itsessään?
Nainen, tuo siemennesteen uhri joka saa oikeuden olla miettimättä tulevaisuutta heti kun joku äijä ruiskii limansa reppuun.... *käkätystä*
Siksi fiksu mies tähtää peppuun.
samanlainen ku nainen joka suostuu seksiin ilman kondomia mutta haluaa työntää vastuun seurauksista miehen niskoille.
Ei oikeus, vaan tilaisuus seksiin ilman kondomia :) Onhan se hyvä tilaisuus, ja miehellä on oikeus ottaa terveydellinen riski, jos se on sen arvoista paljaalla...ilmeisesti on, kun sitä niin paljon tehdään.
Lapsen hankkiminen on aina naisen asia. Mieheltä saa apua raskaaksi tulemiseen, mutta miehen varassa ei lasta pidä hankkia. Nämä pari asiaa kun ymmärtää, niin paljon on ymmärtänyt.
Yhtä paha roisto kuin nainen, joka hankkiutuu raskaaksi valehdellen ehkäisystä.
Noin muuten ihmettelen kyllä, kun puhutaan, että nainen saa elatusmaksut itselleen. Lapsen hyväksihän ne rahat kai sentään käytetään. Kukaan tuskin raskaaksi hankkiutuu elatusrahojen takia. Paremminhan sitä taloudellisesti pärjää ilman lapsia.
On se kyllä ryöstö jos toinen ei ole lasta ollut tekemässä, siis mikäli hänelle on valehdeltu ehkäisystä.
Se on ryöstö. Mutta ei pelkästään rahojen ryösto lapselle. Se on myös isyyden ryöstö. Uskon, että useimmiten mies haluaa päättää kenen kanssa saa lapsen vai haluaako lapsia ollenkaan. Jos asiasta valehdellaan ,tehdään aika iso petos ihmisyyttä vastaan. Jos näin dramaattisesti ilmaistaan. Minusta tätä rahapuolta liikaa korostetaan. On siinä tärkeämpiäkin asioita, missä petetään, kuin vain taloudellisesti.
Se maksu on sen teon vaikutus siihen mieheen.
Löytyykö jostain niin tyhmiä miehiä, että luottavat naisiin ehkäisyasiassa?
Siinä ei ole mitään ryöstöä, nainen toimii vain tarkoituksenmukaisesti valehdellessaan, mikäli kerran lapsen haluaa. Aikuisen miehen asioistako naisen pitäisi huolehtia siinä biologisen kellon kumahtelussa?
Mutta jos nainen vain haluaa sen lapsen, se voi jättää hakematta rahaa.
Raha kuuluu lapselle, mutta kun siittäjää ei haluta sotkea asioihin, haetaan se kunnalta. Mies ei koskaan tule tietämään mitään tästä dramaattisesta isyytensä ryöstöstä ja petoksesta ihmisyyttä vastaan, vaan reuhottaa takki auki entiseen malliin kaupungin yössä hymy huulillaan.
Siihenkö se jää, ainoa vaikutus? Entä jos mies haluaisi lapsen, mutta sellaisen naisen kanssa, joka ei valehtele ehkäisystä. Jonka kanssa asia yhteisesti päätetään. Mutta juu, ottaahan mies aina riskin, kun jättää itse ehkäisyn pois. Sen verran pitää olla myös omavastuuta. Kaikki ei ole reiluja ihmisiä.
Saa se tietää, jos se velvoitetaan maksamaan.
Kun ei halunnut. Piste?
Ihmiskunta olisi kuollut jo sukupuuttoon, jos sitä olisi jääty aina odottelemaan milloin mies haluaa lapsen.
Luonto näki parhaaksi tehdä lerssinvatkaajasta niin pöhelön, että se linkoaa siementään milloin minnekin.
Mielenkiintoinen näkökanta aiheeseen. Kiitos.
Minä puhuin nyt tapauksesta, jossa nainen haluaa lapsen, ei miestä. On niitäkin, jotka haluavat miehen, ja yrittävät sitoa sellaisen itseensä yhteisen lapsen avulla. Tuhoon tuomittu ja tuomittava yritys.
Lapsen haluamisessa ei ole mitään väärää, se on naisen biologiaa. Lapsen käyttäminen välineenä on sairasta.
Elatusavun määrän laskeminen ohjeen mukaisesti
Elatusavun suuruutta laskettaessa lähtökohtina ovat lapsen elatuksesta annetun lain 1 ja 2 §:n mukaisesti lapsen elatuksen tarve ja vanhempien elatuskyky. Näille laissa väljästi kuvatuille kriteereille on pyritty löytämään ohjeessa täsmentävä tulkinta.
Ohjeen mukaisesti lapsen elatuksen tarvetta arvioitaessa lapsen yleisinä kustannuksina pidetään pääosin Tilastokeskuksen kulutustutkimukseen perustuvaa rahamäärää (250 – 390 €/kk), jonka suuruus riippuu siitä, mihin ikäryhmään lapsi kuuluu. Tämän lisäksi lapsen asumiskustannuksina otetaan huomioon ohjeessa osoitettu osuus (23 – 10 %) lapsen kanssa asuvan vanhemman asumismenoista. Lapsen päivähoitomaksut, koulutuskulut, erityisen harrastuksen kulut ja eräät näihin verrattavat kulut otetaan huomioon joko tosiasiallisten kustannusten tai kohtuullisina pidettävien kustannusten suuruisina. Lapsilisä ja lapsen muut kuin satunnaiset tai vähäiset tulot vähennetään edellä mainittujen kustannusten määrästä.
Vanhemman elatuskyky määräytyy ohjeen mukaan hänen tulojensa pohjalta. Eräissä tapauksissa otetaan lisäksi huomioon vanhemman mahdollisuudet hankkia tuloja ja vanhemman varallisuus. Elatuskyvystään vanhempi saa yleisiin elinkustannuksiinsa vähentää ohjeessa osoitetun rahamäärän (420 – 500 €/kk). Lisäksi hän saa vähentää joko tosiasiallisten tai kohtuullisina pidettävien kustannusten suuruisina muun muassa asumiskustannuksensa, erityiset terveydenhoitokustannukset ja työmatkakustannukset sekä eräin rajoituksin lapsen tapaamisesta aiheutuvat matkakustannukset. Myös opintolainan korot ja lyhennykset otetaan vähennyksenä huomioon. Jos vanhemmalla on muita elatusvastuita, hän saa lisäksi vähentää ohjeessa osoitetun määrän näiden täyttämiseksi.
Jos lapsesta erossa asuva vanhempi tapaamisoikeuden nojalla pitää lasta runsaasti luonaan, hän saa tehdä luonapitovähennyksen (0 – 54 €/kk). Se tehdään elatusavusta ohjeessa osoitetun taulukon mukaisesti.
Ohjeen mukaan elatusavun suuruus lasketaan jakamalla lapsen elatuksen tarve vanhempien kesken heidän elatuskykyjensä mukaisessa suhteessa. Lapsesta erossa asuva vanhempi vastaa lapsen elatuksesta enintään elatuskykynsä mukaisella määrällä.
Kun elatusavun suuruus on laskettu ohjeessa osoitetuin tavoin, on lopuksi vielä arvioitava, onko lopputulos kaikki asiaan vaikuttavat seikat huomioon ottaen kohtuullinen. Arvioinnin sitä edellyttäessä voidaan lasketun elatusavun määrää pienentää tai suurentaa.
http://www.stm.fi/tiedotteet/kuntainfot/kuntainfo/-/view/1225829