Asiaa kolesterolin noususta Finriskissä

asiaakin välillä

http://www.pronutritionist.net/myrksytuuli-puhalsi-thlsta/

Pronutrionist-blogissaan Reijo ottaa kantaa:
---
"Onko karppaamisesta voinut olla väestötason hyötyä?

Kokonaiskolesterolin nousu on väestötasolla epäsuotuisa ilmiö. Sydäntautien lisääntymiseen se johtaa, jos samaan aikaan ei tapahdu mitään muiden riskitekijöiden kohentumista, kuten lihomisvauhdin vähentymistä, HDL-kolesterolin nousua, sokeriaineenvaihdunnan häiriöiden lisääntymisen taittumista. Nämä muutokset voivat onnistua juuri karppaajien keinoilla (toki muillakin) eli vähemmällä hiilareiden käytöllä.

Leipäteollisuus raportoi vuosi sitten useaan otteeseen, että erityisesti erityisesti valkoisen leivän kysyntä on vähentynyt. Lukuisat muut kyselytutkimukset osoittivat, että suomalaiset ovat pyrkineet laajasti vähentämään höttöhiilareiden ja sokerin käyttöä.

Jos sokerin ja valkoisen vijan käyttö on vähentynyt pysyvästi, ja nämä hiilihydraatit on korvattu millä tahansa rasvalla, on myös HDL-kolesteroli nousut samalla (hyvä muutos). Sillä hiilihydraattienergian korvaaminen rasvalla ruokavaliossa lisää HDL-kolesterolia, huolimatta millä rasvalaadulla tämä muutos tehdään (Siri-Tarino 2011). Jos hiilihydraatti korvataan tyydyttymättömällä (öljyllä/margariinilla) rasvalla, niin silloin muutos on edullinen sekä HDL-kolesterolissa että LDL-kolesterolissa. Jos tämä tehdään tyydyttyneellä rasvalla (voi/kerma jne) edullinen muutos tapahtuu vain HDL-kolesterolissa"

"Uudet eurooppalaiset dyslipidemian hoitosuositukset, joita ei ole vielä muokattu Suomen Käypä Hoitoon, selvästi toteavat myös sen, että hiilihydraatin ja rasvan keskinäinen suhde vaikuttaa HDL-kolesteroliin. Liian vähärasvainen ruokavalio vähentää sitä, ja runsasrasvaisempi lisää HDL-kolesterolia."
---

Linkistä koko juttu.

7

2875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???????

      Hohhoijjaa... Taas näitä lumetutkimuksia. Tutkitaan summanmutikassa x-määrä ihmisiä, mutta ei tiedustella heidän ruokailutottumuksistaan. Moniko heistä karppasi ja moniko ei karpannut. Miten tästä voidaan päätellä, että karppaus on syyllinen kolestrolitason nousuun, kun ei ole tietoa moniko koehenkilöistä karppasi. Karppasiko kukaan???

    • pahakarppi121

      "Jos hiilihydraatti korvataan tyydyttymättömällä (öljyllä/margariinilla) rasvalla, niin silloin muutos on edullinen sekä HDL-kolesterolissa että LDL-kolesterolissa. Jos tämä tehdään tyydyttyneellä rasvalla (voi/kerma jne) edullinen muutos tapahtuu vain HDL-kolesterolissa"

      Täysin paskapuhetta. Hyvät hiilihydraatit vaikuttaa edullisesti kolesteroliarvoihin, verensokeriin ja tulehdusmarkkereihin. Siri-Tarinon työssä oli pahoja metodologisia ongelmia ja lisäksi kaikkia hiilihydraatteja käsiteltiin samanarvoisina, todellisuus on kaikkea muuta.

      • Tietääko pahakarppi miksi Norjassa kolesteroli raja on 6,9, kun se Suomessa on 5. ja täälä Kanadassa 4,5 mmol/l.
        Sydän infafarkteja saavat henkilöt henkilöt kolesterolin ollessa 5,6, kun taas pääle 7 mmol/l luku on pienimmillään. Osaako pahakarppi antaa tähän vastauksen?


      • peltorunkku
        peltokenkku kirjoitti:

        Tietääko pahakarppi miksi Norjassa kolesteroli raja on 6,9, kun se Suomessa on 5. ja täälä Kanadassa 4,5 mmol/l.
        Sydän infafarkteja saavat henkilöt henkilöt kolesterolin ollessa 5,6, kun taas pääle 7 mmol/l luku on pienimmillään. Osaako pahakarppi antaa tähän vastauksen?

        Rasvamafia yrittää näköhään tehdä kaikkensa, ettei karppauksen terveyshaitat paljastuisi.


      • Ei sentään
        peltorunkku kirjoitti:

        Rasvamafia yrittää näköhään tehdä kaikkensa, ettei karppauksen terveyshaitat paljastuisi.

        En nyt ymmärrä. Ei Laatikainen ole mikään karppaaja.


      • ---------ahj
        peltorunkku kirjoitti:

        Rasvamafia yrittää näköhään tehdä kaikkensa, ettei karppauksen terveyshaitat paljastuisi.

        Rasvamafia yrittää tehdä keikkensa, että tämä sairas meno saataisi pysähtymään.
        Puolet kansasta sairastaa. Suurinosa vanhoista joutuessaan laitoksiin, eivät tervettä päivää näe sn jälkeen, siitä pidetään huoli tarpeettomilla lääkkeillä.
        Muutamat tyypit tässä maassa nauttii mukavasta elämästä, kuhan lääkkeet käyvät kaupaksi ja siitä pidetään huolta.
        Toiset tyypit puolustaa tätä sairasta menoa.


      • Hah !

        pahakarppi121 se täällä taas latelee omia totuuksiaan... Minä odotan vielä sitä tutkimusta jossa todetaan sen kolesterolitason lasku akuutin sv-tauti tapahtuman sattuessa. Et ole sitä vielä minulle toimittanut???

        Tässä vähän lisää linkkejä tuolta Heikkilän sivulta:
        "www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11502313

        www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8353914

        www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8144284

        www.ncbi.nlm.nih.gov

        www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9343498

        Korkea kolesteroli ei ole riskitekijä edes sydänsairailla, mistä hyvä esimerkki on oheinen tutkimus, jossa todettiin, että sydänkohtauksen saanneilla oli kauttaaltaan matala kolesterolitaso.

        www.ncbi.nlm.nih.gov

        Silti kansakunta on aivopesty uskomaan lääkkeisiin, joilla ei professoreiden mukaan ole mitään sivuvaikutuksia."

        Kaikilla lääkkeillä on sivuvaikutuksia ja tämä pitäisi professoreidenkin myöntää!!! Niistä sivuvaikutuksista on oikein listat olemassa ja ne löytyvät jopa netistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      162
      2569
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe