Mirtazapin Flunssa/kuume

Kyselisin mirtazapinin sivuvaikutuksista, aloitin lääkkeen noin2,viikkoa sitten,ekalla viikolla tuli kauhee flunssa kuume,en tiä johtuuko lääkkeestä.. Nyt toinen viikko menossa ja taas iski hirvee flunssa,kurkku ihan kipeä,kauhee nuha ja olo on ihan vetelä,ei meinaa pysyy silmät auki... Voiko lääkkeellä olla tuollaisia sivuvaikutuksia? Kun ei kukaan ainakaan ole maininnut,vaikka lääkkeestä löytyy juttua vaikka kuinka paljon suomi24 sivuilta.. Mutta ei kellään vissiin o tämmösiä sivuvaikutuksia ollu...? Lääkeselosteessa kyllä lukee,että voi laskea vastustuskykyä.. mutta että näin paljon.. taitaa jäädä läke illalla ottamatta.. Pitää vielä soittaa lekurille ja kysyä....
72496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Terve! Oon syöny ko. lääkettä puoli vuotta.Ekaks oli tokkuraa yms.Poistuvat sitten. Flunssaahan on liikkellä koko ajan,kiitos ylihygienian ja liiallisten antibioottien käytön.Passaat vaan ittelles sopivan annoksen ja totut pieneen suhinaan.Lääkkeen vaikutus todellakin on unettava/rauhottava.Tärkeää jutella lekurin kanssa annostus kuntoon.Mulla oli ekaks citalopram,ei sopinu sivuoireiden takia.En tiiä onko määrätty paniikkihäiriöön vai masiksee,mul molemmat.Saa nukuttua ja sillee..

Äänestä

Minulla meni näkö tosi sekavaksi ja huonoksi (en nähnyt lukea ollenkaan) muutaman viikon syötyäni sitä.

Äänestä
  • Suomessa kaupattu MIRTATSAPIINI ehdottomasti
    rikosoikeudellisiin tutkimuksiin : EI enää valmistaja - lääkäri
    kokeita !
    Aiheuttanut vakavia paniikki sekä itsemurhaoireita
    Lääkäreiden sanonnat :" Toisille se sopii..." on vastuutonta
    kun seurauksena on itsemurha.

    Äänestä

JaaJaa... Kumma,kun tulin viime viikolla toista kertaa kipeeksi(kurkkukipua ja flunssaa),niin olin ottamatta mirtasapiinia,kun muutenkin se väsyttää... Nyt taas terveenä ottanu sitä 3 päivää ja taas alkaa hirvee nuha ja kurkku kipu ja pientä lämpöa heikottaa ja joka paikkaa säärkee,ihan ku ois kipeenä.... Että semmosta.. Jos ei johu lääkkeestä ni mistä sitte,ei tää ny ihan normaalia ole vai...? Kerran vuodessa normaalisti flunssassa,tai pari....

Äänestä

Vähän vanha ketju mutta itsellä juurikin sama homma eli söin unettomuuteen pieniä murusia mirtaa pitemmän aikaa ja flunssa kierteitä oli jatkuvasti, nyt kun aloitin saman lääkkeen uudelleen niin tuli kova flunssa, välillä en ollut vuosiin kipeänä, voisi olla joku yhteys.

Äänestä

Täällä ihan sama. Olen käyttänyt Mirtaa satunnaisesti, noin 2-3krt/kk pieniä murusia unettomuuskierteen katkaisuun. Viimeisen 3 kk aikana olen joutunut syömään sitä ehkä kerran viikossa.
Taas nousi kuume (39), jäsensärky, lievät vatsa- ja hengitystieoireet. Tietenkään ei välttämättä löydy yhteyttä Mirtan ja flunssakierteen välillä. Voihan olla, että immuniteetti on vain päässyt heikoksi ja koronan jälkeen on paljon erilaisia tauteja liikkeellä.
Nyt tuntuu, että on pakko ottaa taas lääkettä, kun nukun särkyjen takia surkeasti.

Äänestä

Minulla oli vuosia sitten tuo samainen lääke käytössä nimellä Remeron.
Itsellänikin oli jatkuvaa flunssaa, puolisen vuotta.
Sairastelu päättyi johonkin vakavaan tilanteeseen, kuume nousi tosi korkealle, koko keho tuli täyteen ihottumaa.
Päivystykseen päästyä lähtikin jo taju.
Epäilivät jotain agranulosytoosia, lääkkeestä johtuvaksi.
Ehkä oli kyseessä jokin lääkkeiden yhteisvaikutuksesta johtuva reaktio, kun oli useampaa lääkettä käytössä.
Siitä on jo niin kauan, etten muista, eikä ole missään tiedoissa, mikä oli loppujen lopuksi vialla. Lääkkeen käyttö loppui silloin saman tien.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokkujonne kirjoitti:

Kyselisin mirtazapinin sivuvaikutuksista, aloitin lääkkeen noin2,viikkoa sitten,ekalla viikolla tuli kauhee flunssa kuume,en tiä johtuuko lääkkeestä.. Nyt toinen viikko menossa ja taas iski hirvee flunssa,kurkku ihan kipeä,kauhee nuha ja olo on ihan vetelä,ei meinaa pysyy silmät auki... Voiko lääkkeellä olla tuollaisia sivuvaikutuksia? Kun ei kukaan ainakaan ole maininnut,vaikka lääkkeestä löytyy juttua vaikka kuinka paljon suomi24 sivuilta.. Mutta ei kellään vissiin o tämmösiä sivuvaikutuksia ollu...? Lääkeselosteessa kyllä lukee,että voi laskea vastustuskykyä.. mutta että näin paljon.. taitaa jäädä läke illalla ottamatta.. Pitää vielä soittaa lekurille ja kysyä....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu