Palkankorotus koeajan jälkeen

Pomosta eroon

Työsopimusta tehdessä oli puhetta, että palkkaa tarkistetaan koeajan jälkeen. Koeaika päättyi heinäkuussa ja nyt otin asian puheeksi esimiehen kanssa. Mielestäni pieneen tarkastukseen olisi aihetta; olen tehnyt tarvittaessa pitkää päivää ja oppinut käytettävät ohjelmat ja pystyin tuuraamaan kahta kollegaani heidän lomiensa aikana.

Vastauksena oli ei. Pitäisi kuulema ottaa enemmän tehtäviä hoitaakseen, perehtyminen on kestänyt kauan ja konsultilta, joka opasti uuden ohjelman käyttössä, tuli iso lasku, josta esimies oli saanut palautetta...? HÄH!

Työsuhteen alussa olin lähes tyhjän päällä, koska edeltäjäni oli jo lähtenyt pois. Konsulttia pyydettiin käyttämään niin paljon kuin on tarvis. Nyt useamman kuukauden jälkeen valitetaan, että oli liian kallista.

Yritin googlettaa, mikä on keskimääräinen perehtymiseen kulunut aika, mutten löytänyt mitään sopivaa. Pian tulee puoli vuotta täyteen tässä työpaikassa (miinus parin viikon kesäloma). Ehkä se sitten on kauan (kyseessä toimistotyö henkilöstö- ja palkkahallinnossa). Toisaalta olen jo pari kuukautta tiennyt osaavani hommat.

Että työintoa vaan kaikille muillekin!

5

10793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent yrittäjä

      Oletko ajatellut, että pomosi voisi olla oikeassa? Mitäpä jos kysyisit pomoltasi, mitä muita tehtäviä voisit opetella saadaksesi palkkasi nousemaan...

      Puoli vuotta on työelämässä ja -urassa todella lyhyt aika, eikä yhdessäkään yrityksessä lähdetä uuden työntekijän palkkoja hirveästi nostamaan, ellei hän sitten ole poikkeuksellisen nopea oppimaan, ahkera, tunnollinen ja ennen kaikkea MONIOSAAJA.

      • joku vaan

        Omassa työpaikassani palkkani nousi koeajan jälkeen kuten sovittiin. Olen ollut kyseisessä paikassa töissä 1½ vuotta ja palkkaani on nostettu kahteen otteeseen ilman että olisin erikseen korotusta pyytänyt.


    • Puhe ja puhe.

      "oli puhetta"

      Puhe on aina puhetta. Jos ette kirjallisesti sopineet mitään, niin aika heikoilla olet.

      Ja komppaan edellistä. Harvoin puolen vuoden työssäolon jälkeen aletaan palkankorotuksista puhua.
      Olet edelleen firman kannalta aloittelija.

    • 30

      Sovi nyt ainakin milloin asiaan palataan. Ja koulutuksen takiahan sinulla on ollut "harjoittelijan" palkka.

    • oghkrhhopkw¨'p

      Monesti koulutusajalta tulee huonompi palkka ja sen jälkeen nostetaan. Aika huono syy pomolta tuo konsulttilasku. Otse selvää luottamusmieheltä/liitolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5007
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      63
      1890
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      111
      1799
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1660
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1584
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      222
      907
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      901
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      43
      833
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      793
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe