nyxän kateus

Luin tuolta toisesta ketjusta kuinka nyksät ovat usein erittäin kateellisia puolisonsa exälle. Syitä on monia ulkonäkö, taloudellinen tilanne, työ, koulutus, jopa asuminen. En ymmärrä miksi?
Mennyt on mennyttä ja ex kuuluu menneisyyteen eikä pitäisi olla mitään syytä olla kateellinen.
Minä exänä en osaa olla kateellinen nyxälle koska ei ole mitään syytä. Ei hänellä ole mitään sellaista mitä minulla ei ole. Exästäni en ole kateellinen tai mustis kun siihenkään ei ole mitään syytä.
Kateudesta johtuu ilkeät puheet ja teot. Se pitäisi ymmärtää eikä alkaa puolustautuun, sillä siihenkään ei ole mitään syytä.
Tuo huomio sai minut vapautumaan vaikka kuinka haukkuvat ja nimittelevät niin tiedän että kateus puhuu.
17512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei,ei kaikki suinkaan ole kateellisia miehen exälle. Miksi kadehtisin itseäni rumempaa ja taloudellisesti huonomassa asemassa olevaa naista, jolla ei ole edes koulutusta. Katkera yksinhuoltaja. Miksi ihmeessä kadehtisin häntä. Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että kateus aiheuttaa ilkeät pueet ja teot. Ex on siis kateellinen minulle kauniimalle ja paremmin elämässään menestyneelle naiselle joka on väkisin väkivalloin varastanut häneltä viattoman miehen.Aiheuttaahan se harmitusta. Mitä enemmän kiukuttelee sitä enämmän hänellä vanne päätä kiristää ja minä nautin.

Äänestä
  • kyllä näin! Sitä saa mitä tilaa ja enemmänkin. Ja me naaretaan:)

    Äänestä

  • tilluus kirjoitti:

    kyllä näin! Sitä saa mitä tilaa ja enemmänkin. Ja me naaretaan:)

    tilluus. Onko maailmassa tosiaankin noin kanamaisia naisia. Täällä paljastatte tyhmyytenne. Sl ei olekaan puhunut paskaa. Taisi vain nyt osata vetää oikeesta nappulasta ja sai nyxän paljastamaan itsensä.

    Äänestä

  • Etpä sinäkään kovin sivistyneeltä vaikuta....

    Äänestä

  • Sun kannattaa kuitenkin muistaa että ilman exäänsä ukko ei olisi se mihin sinä rakastuit. Heidän yhteinen historiansa on muokannut hänestä nyt sen mikä hän tällä hetkellä on. Muista myös että tuon exänsä hän on ihan itse aikoinaan valinnut puolisokseen jostakin syystä? Minun mieheni sentään vaihtoi kauniimman exänsä minuun tavisnaiseen ja olen vielä 7 vuotta vanhempikin ja taloudellisesti paljon huonommassa asemassa kuin mieheni exä on ollut ja on. Tästä voin päätellä että mies ihan oikeasti rakastui minuun ihmisenä. Onneksi miehen exä ei ole katkera sillä mieheni ja hänen exänsä lapset ovat minullekkin niin tärkeitä etten soisi heille katkeraa äitiä. Katkera äiti ei ole paras äiti. Nuo lapset ansaitsevat parasta!

    Äänestä

  • juupjoo kirjoitti:

    Etpä sinäkään kovin sivistyneeltä vaikuta....

    voi margariini mikä yksinkertaisuus. Jos ykköstyneellä ei tarvi olla tuon enempää sivistystä niin olen mielelläni ex. En haluaisikaan olla tuon sivistystason omaavan miehen puoliso

    Äänestä

  • Sai mitä tilas. Elämänarvosi ovat selvillä. Katsotaan saatko itse mitä olet tilannut.
    Kukkaan kiukuttele sinä vain kuvitteleet.

    Äänestä

  • kana. Itse taisit saada mitä tilasit.

    Äänestä

Sai mitä tilas. olisihan se tosiaan ihmeellistä jos olisi pysynyt rumemman ja köyhemmän luona kun sinä olit käytettävissä.
Ainoa syy miksi ehkä olisi pysynyt exänsä luona olisi ollut sama sivistys mutta kun ukon sivistys päättyy kullin nokkaan niin eihän se muuta valitse kuin kakkosen jonka kanssa saa jakaa samat asiat.
Ihmettelen kyllä että missä vaiheessa exästä tuli yksinhuoltaja eikös mies kuulu lapsen elämään ollenkaan? Vai saitko hylkäämään lapsensa?

Äänestä

sai mitä tilas: .
Tartuit juuri niihin asioihin joihin ihminen jolla ei ole sydäntä tarttuu.

Äänestä

Ihmettelinkin tätä aloitusta, taisi olla provo. Joku halusi loukata jotain exää mutta mielestäni ei rumaa ihmistä ole olemassakaan. Jokaisessa ihmisessä on jotain kaunista. Nyxässäkin on paljon kaunista eihän exäni olisi häntä muuten huolinut. Kauneus ei välttämättä ole ulkoista vaan sisäistä. Sanotaanhan että kauneus on katsojan silmissä.
Minulla on senverran huono itsetunto että arvostan aina toiset naiset kauniimiksi kuin itse olen.

Äänestä

ehei SL, nyt olet vääräs. Harvall naisell on niin hyvä itsetunto et ei ala noin halpamaiseks mitä toi kakkonen tos edellä on. Olet voimakas ja itsetunto kohillaan ko osaat kattoo asioita suoraan. Luin toss edell onnentoivotukseski kakkoselle jota se ei tietenkään hyväksynt ko sivistyksens ei riitä siihen.

Äänestä
  • missäpäin tällainen murre;)

    Äänestä

  • nicetry;) kirjoitti:

    missäpäin tällainen murre;)

    nicetry: meilläpäin

    Äänestä

Lukekaapa. täällä todella kirjoittaa nuo miehen kakkoset ja uudet suhteet ja aina moititaan entinen vaimo ja lapsetkin. Eihän siihen pitäisi olla mitään syytä, niin miksi teette sen.

Minä nimitääin en usko että siinä entisessä vaimossa tai avopuolisossa on ollut suuremmin mitään vikaa, eikä lapsetkaan ole lapsia kummempia.

Mies vain harhaillut ja sinä olet siinä harhuiluissa tarttunut mukaan. Miten luulet itse olevasi jotain niin suurta ja parempaa kuin tämä aikaisempi puoliso.
Totuuden nimessä et ole yhtään mitään enempää, olet nainen, joka on vain sattunut miehen harhailuretkeen sopivaan paikkaan.

Anna arvo tälle ex-puolisolle ja ennekaikkea lapsille, heillä ei ole ollut helppoa miehen kanssa, jonka vietit ovat ajaneet harhailuretkille. He ovat varmasti ihan tavallisia normaaleja ihmisiä.

Sama muuten voi köydä itsellesi, eihän tarvita pieni lapsi, joka vaatii aikaa äidiltä ja näin entinen elämä muutuu, mies karkaa taasen.
Tosin uusperheissä on ne lapsivapaat, joten tilanne ei mene samaan ennenkuin on niitä omia yhteisiä lapsia.

Mies pakenee vastuutaan toisen naisen luokse.

Äänestä

Minä olen sellainen exä :D miehen nykyinen on vanhempi, kouluttamaton, ei mikään laatikon terävin veitsi eikä kedon kaunein kukkanen. Ja on ollut alusta asti todella inhottava ja ylimielinen minua kohtaan. Olen kauniimpi, nuorempi, koulutetumpi, minulla on hyvä työ, kiva talo, komea mies jota rakastan. Exä on tälle uusikolle puhunut läpiä päähänsä ja se on varmaan välit pilannut. Olisin halunnut tutustua häneen, mielestäni hän sopii kouluttamattomalle ja rumalle exälleni täydellisesti ja toivon että he ovat onnellisia yhdessä. Mitenköhän tuon naisen saisi vakuutettua että en ole hänelle mikään uhka enkä millään tavalla exästäni kiinnostunut. En tiedä, toivon että vielä tutustumme naisen kanssa ja pääsemme näkemään toistemme hyvät puolet. Eli kateutta ei ole ainakaan siihen suuntaan. Samaten nykyisen miehen ex on iso, ruma, kouluttamaton ja typerä nainen joka sössi asiat nyxäni kanssa aikoinaan todella pahasti. En kkoe häntä minään uhkana, mutta nähtyään minut (sanaakaan ei ehditty vaihtaa) alkoi sellainen uhkailu ja häirintä ettei mitään rajaa, ja siis omakin mies jo oli naisella siinä vaiheessa, ollut vuosia. eli ei kateutta siihenkään suuntaan. Kaikki ovat exiä ja uusioita, pitää yrittää ajatella sen toisenkin näkökulmasta asioita. ja pitää yrittää olla kunnioittava eikä mikään ylimielinen paska.

Äänestä

Minua haukkuu exän nykyinen kouluttamattomaksi,rumaksi,köyhäksi. Köyhä olen koska makselen exäni velkoja, olen akateemisesti koulutettu pitkä hoikka ja ihan hyvännäköinen ruskeine nauravine silmineni. Ex sanoikin että hän ei ole koskaan nähnyt samanlaisia silmiä kellään.

Nyxästä sanoisin että vaikka ex hänet ensin haukkuikin, kun uskalsi käräyttää, läskiksi katalksi kieroksi valehtelijaksi ym. Niin mielestäni hän on ihan tavallisen näköinen pienonen nainen. Katalaksi olen itsekin hänet kokenut mutta ulkonäössään ei ole mitään vikaa. Hän on hyvässä työssä ja luultavasti terve ihminen joka pystyy lähteen mukaan kaikkiin exän tempauksiin joihin minusta ei heikon kuntoni vuoksi ollut.

Minullo an nykyisin paljon parempi elämä mitä exän kanssa koskaan eikä nyxällä näinollen ole mitään syytä olla kateellinen koska en minäkään ole kateellinen hänelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihdoinkin vapaa kirjoitti:

Luin tuolta toisesta ketjusta kuinka nyksät ovat usein erittäin kateellisia puolisonsa exälle. Syitä on monia ulkonäkö, taloudellinen tilanne, työ, koulutus, jopa asuminen. En ymmärrä miksi?
Mennyt on mennyttä ja ex kuuluu menneisyyteen eikä pitäisi olla mitään syytä olla kateellinen.
Minä exänä en osaa olla kateellinen nyxälle koska ei ole mitään syytä. Ei hänellä ole mitään sellaista mitä minulla ei ole. Exästäni en ole kateellinen tai mustis kun siihenkään ei ole mitään syytä.
Kateudesta johtuu ilkeät puheet ja teot. Se pitäisi ymmärtää eikä alkaa puolustautuun, sillä siihenkään ei ole mitään syytä.
Tuo huomio sai minut vapautumaan vaikka kuinka haukkuvat ja nimittelevät niin tiedän että kateus puhuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu