diesel polttoaine loppuu?

kauppalehden ennusteiden mukaan diesel-polttoaine loppuu kasvaneen
kysynnän ja pienentyneen tuotannon takia
ainakin on odotettavissa voimakas hinnannousu lähiaikoina.
10452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

on se kovin mukavaa kun näitä papukaijjoja istuu täällä loisimassa ja toistamassa ja linkittämässä lehtien uutisia, eihän niitä muualta taida löytyäkkään kuin täältä suolen syvyyksistä.

Äänestä
  • lisääkö tieto tuskaasi vai oliko arsyttävä uutinen?

    Äänestä

Ei lopu ainakaan Kauppalehden artikkelin mukaan!
Missähän kiertokoulussa sinäkin poloinen olet lukutaitosi hankkinut?

Äänestä
  • mihin nämä otsikot viittaavat?
    - dieselin hinta kohoaa taivaisiin ( kauppalehti)
    - tilanne räjähtää käsiin = dieseliä ei tuoteta tarpeeksi (taloussanomat)

    peruskoulussa olen lukutaidon oppinut mutta se ei riitä ,pitää myös ymmärtää
    sisältö.

    Äänestä

Dieseliä kyllä löytyy siinä kuin bensaakin. Hinnalla tosiaan säädellään niukkuutta. Bensahan ei ole kansantaloudelle niin merkittävä tuote, joten dieselin mahdollinen kallistuminen aivan varmasti kompensoidaan bensanhinnannousulla. Bensan raju hinnankorotus ei olisi taloudelle niin vakava juttu, mutta dieselin on.

Koko Suomihan käytännössä käy dieselillä, joten raju hinnannousu näkyy tavaran kuin tavaran hinnoissa välittömästi. Talous äkkijarruttaa voimakkaasti tuollaisessa tilanteessa ja se tuntuu meidän jokaisen taloudessa hyvinkin nopeasti.

Siksipä diesel onkin myös yksityisautoilijalle turvallisempi vaihtoehto tämänkin vuoksi. Jokainenhan tietääkin dieselin pienemmät ympäristöhaitat ja dieselmoottorien ylivoimaisen mukavuuden autoissa, taloudellisuudesta puhumattakaan, mutta myös tämä taloudellinen turvallisuus on myös pointti.

Äänestä

ei ole tainnut uutisen laatia ajatella taikka tiennyt että kevytpolttoöljy oa sama asia kuin diesel.
ainoana erona on väriaine. jolla sieselin väriä muutetaan
ja tätähän polisi ja tulli tarkkailevat liikenteen pistokokeilla.

eli jos diiseli loppuu niin loppuu talojej lämmittäminenkin.
tämä uutinenhan on vaan errä herrat haluaa lisää rahaa ja nostetaan hintoja
ja kuluttaja maksaa koko huvin taas jälleen kerran.
nyt vaan ei taaskaan oteta huomioon mahdollisia haittavaikutuksia kuljetus erittäjille.
no samapa vaikka mennään sitten ostamaan ruuat suoraan tuottajilta fillarilta.
tai rakennappa taloa kun rekat ei liiku :)

Äänestä
  • Polttoöljy on jo nyt niin kallista, että suoralla sähköllä lämmittäminen on halvempaa. Polttoöljy 1,2 e/litra (1000l toimitettunan k-suomeen).
    polttoöljyn lämpöarvo on n. 10 kWh/ l 100% hyötysuhteella. kun polton hyötysuhde vanhemmalla kattilalla on n. 80% saadaan litrasta siis 8 kWh tällöin 1 kWh maksaa öljyllä 1,2/8 =15 c
    Sähköä saa nyt siirtohinta 3c/kWh ja energia 7c vero 1c= 11c/kWh.
    Ei ole mitään järkeä lämmittää öljyllä.

    Äänestä

  • On siinä vähän muutakin eroa, ei nykydieselit kestä enää perusmökkiöljyä...

    Äänestä

  • ijeififdggfg kirjoitti:

    Polttoöljy on jo nyt niin kallista, että suoralla sähköllä lämmittäminen on halvempaa. Polttoöljy 1,2 e/litra (1000l toimitettunan k-suomeen).
    polttoöljyn lämpöarvo on n. 10 kWh/ l 100% hyötysuhteella. kun polton hyötysuhde vanhemmalla kattilalla on n. 80% saadaan litrasta siis 8 kWh tällöin 1 kWh maksaa öljyllä 1,2/8 =15 c
    Sähköä saa nyt siirtohinta 3c/kWh ja energia 7c vero 1c= 11c/kWh.
    Ei ole mitään järkeä lämmittää öljyllä.

    Mutta kun aikanaan on hankkinut öljylämmityksen (60-luvulla), jolloin öljyllä lämmittämisen hinta oli vain murto-osa sähköllä lämmittämisen hinnasta, niin ei nyt ihan helposti tule vaihtaneeksi, jos muutaman kuukauden ajan osat olisivatkin vaihtuneet. Viimeksi olen uusinut kattilan 90-luvun loppupuolella ja kattilan keskimääräinen ikähän on vähintään 30 vuotta, joten ihan heti ei tule ajankohtaiseksi. Mitään järkeä ei ole vaihtaa lämmitysjärjestelmää tuomn takia. On muuten melkoisen varmaa, että suora sähkölämmitys tulee pidemmällä aikavälillä kallimmaksi.
    Enkä usko alkuukaan suorasähkölämmitykseen pääasiallisena lämmitysmuotona. Minullakin sähköllä lämmittaminen olisi valittavissa (varajärjestelmänä on siis varaava sähkölämmitys, kun kattilaa lämmitetään sähköllä öljyn sijasta) mutta en vielä ole tähän mennessä sitä käyttänyt ihan vaan kustannusten vuoksi.

    Itse ostin viimeksi öljyä hieman vajaa vuosi sitten ja silloin hinta taisi olla n euron tai allekin etelärannikolla (en oikein muista) kun tilasi reilut 2000 litraa. Muuten 1000 litraa on niin vähän, että siihen tulee kaiketi pientoimitusmaksu päälle. Eikös?
    Öljyä ei kannata ostaa kilpailuttamatta toimittajia. Eroja on aina jopa parikin senttiä litraa kohden ja lisäksi ajankohdalla on vaikutusta. .

    Äänestä

  • Common Raili kirjoitti:

    On siinä vähän muutakin eroa, ei nykydieselit kestä enää perusmökkiöljyä...

    'Perusmökkiöljyt' ovat nykyisin moottoripolttoöljyjä. Dieseli eroaa ainoastaan väriaineen osalta.
    Eli mitään teknistä estettä ei ole lämmitysöljyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tisle-tuote kirjoitti:

kauppalehden ennusteiden mukaan diesel-polttoaine loppuu kasvaneen
kysynnän ja pienentyneen tuotannon takia
ainakin on odotettavissa voimakas hinnannousu lähiaikoina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu