Minulle on nyt noin vuoden verran tullut naamaan jatkuvalla syötöllä paljon finnejä kun ennen ihoni on aina ollut täydellinen. Ruokavalioni on terveellinen joten siitä se ei johdu. Iho on nykyään myös tosi rasvoittuva. Pitääkö mennä ihotautilääkärille? Vai voiko tavallisesta antibioottikuurista olla apua tällaiseen ongelmaan?
Auttaako antibiootit finneihin?
finninaama
102705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Auttavat, eikä tarvitse ensimmäiseksi erikoislääkärille mennä. Antibioottia (tetrasykliini, jota ei juuri muuhun enää käytetäkään kuin akneen) käytetään suht pitkään. ("Tavallisesta" antibioottikuurista, jonka saa johonkin muuhun vaivaan, ei ole apua.)
"("Tavallisesta" antibioottikuurista, jonka saa johonkin muuhun vaivaan, ei ole apua.)"
Tai sitten voikin olla. Ihmiset ovat yksilöitä.
Ihotautilääkäri kirjoittaa mielellään tetrasykliiniä sellaisen 2-4 kuukauden lääkekuurin. Ja mikäpä siinä popsiessa lääkkeitä kuukausitolkulla. Uskomattominta on se, mitä itselleni tapahtui viime syksynä: hengitystieinfektioon lääkäri määräsi Doksimysiiniä, joka siis on tetrasykliinien luokkaan kuuluva antibiootti. 10 päivän lääkekuuri paransi nielutulehdukseni, MUTTA sivuvaikutuksena akneongelmani korjaantui ja ihoni oli TÄYSIN KUNNOSSA seuraavat 3 kuukautta!!!
Että näin: Jos siis haluan ihoni 3 kuukaudeksi kuntoon, vaihtoehtoina on syödä 10 päivän kuuri Doksymisiiniä tai 2,5 kuukauttaa tetrasykliiniä.
Itselläni on samantapainen kokemus. Finnit paranivat sivuvaikutuksena, mutta alkoivat palata melko pian kuurin loputtua. Niinpä sainkin sitten pitemmän kuurin tetrasykliiniä. En suostunut sitä kuitenkaan vuosikausia syömään, joten lopetin ja turvauduin Clindoxyliin, lopulta sain Roaccutan-kuurin, ja pääsin ongelmasta eroon.
Doksimysiiniä käytetään aknenkin hoitoon, mutta se on paljon kalliimpaa kuin perustetrasykliini.
Nykyään isotretinoiini onneksi ei ole enää tavattoman kallista (koska Roaccutanin patenttisuoja on umpeutunut), joten vaikean aknen hoito ei ole useimmille rahasta kiinni. Ei antibioottejakaan vuosikausia kannata syödä. Ihotautilääkärille vain, jos akne on paha.
Niin eli toisin sanoen hommatkaa nielutulehdus :D
Tai klamydia.
Juuri noin! Hommatkaa nielutulehdus. Kävin viimeksi viime perjantaina terveyskeskuksessa valittamassa kurkkukipua, tavoitteena saada doximycin-kuuri. Terveydenhoitaja katsoi nieluun ja totesin sen punoittavan ja verikokeilla todettiin, ettei tulehdus-CRP ole koholla.
Kotiin lähettivät, enkä saanut mitään lääkkeitä! Kismittää suuresti. Olisin halunnut doksimysiinikuurin juuri sen sivuvaikutusten takia, kun ei huvita popsia kolmea kuukautta tetrasykliiniä. Tetralysalit tosin löytyy omasta kaapista, kun kävin hakemassa ne apteekista jo keväällä ennen kuin vanha resepti umpeutui.
Hyvä olla lääkkeet itsellä valmiina. Itselläni se ei todellakaan madalla kynnystä lääkekuurin aloittamiseen. Syön lääkkeitä vain pakon edessä.
Eikö kannattaisi harkita ihotautilääkärille menoa? Tuntuu todella oudolta, että halutaan itselle tauteja, joihin saisi lääkityksen, joka auttaisi samalla finneihin. Etkö voisi avata suutasi (sanaleikki tahaton) lääkärillä ja kysyä, olisiko mahdollista saada doksimysiiniä akneen tetrasykliinikuurin sijaan?
äly hoi ihmiset, ei antibiootteja voi noin vaan syödä tolkuttomasti. Maksa-arvot ja kaikki muukin elimistö tuhoutuu niillä. Sen takia nuo akne-lääkkeetkään ei yleensä toimi (kyllä,itse syönyt niitä akneen) koska ne ei oo yhtä voimakkaita eikä oikeestaan yhtään samanlaisia kuin lyhyet "normitauteihin" tarkoitetut kuurit.Aknelääkkeet on ihan kusetusta (joojoo yksilöllistähän se on..) ja siks ymmärrän kyllä miks houkuttelee hommata nielutulehdus. mut kuka kehtaa ehdottaa doksimysiiniä akneen?:D juuri tuollaisen antibioottipelleilyn takia maailmassa syntyy superbakteereita kun ihmiset käyttää antibiootteja ihan miten sattuu.
Minä olen syönyt pari kertaa kolmen kuukauden kuurin tetrasykliiniä ja ne tehosi tosi nopeasti. Onni oli kuitenkin vaan tuon kuurin mittainen eli finnit palasi melko pian kuurin lopettamisen jälkeen.