Ei nyt oikein löytynyt sopivaa palstaa kun en osannut arvailla mihin liittyisi. Minulla on usein flunssaan liittymätöntä paineen tunnetta ja särkyä poskionteloissa. Kumarassa asennossa painetta ja kipua esiintyy lisäksi korvissa, otsaonteloissa ja oikeastaan koko pään alueella. Kesällä ajattelin että johtuu katupölystä ja siitepölystä, mutta nyt alkaa niiden aika olla jo ohi. Olen aina välillä huuhdellut sarvikuonolla mutta siitä ei ole suuremmin ollut apua. Flunnssaa on ollut viimeksi elokuun alussa.
Painetta korvissa, poskionteloissa ja päässä
jhkjhjhk
42346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei se korvien huuhtelu mitään auta kun neste on tärykalvon toisella puolen. Meni IV-hommiksi! Eli toisin sanoen sulla on röörit tukossa eikä ilma vaihdu. Korviin auttaa se sukeltajan paineentasaus eli puristat nenän kiinni ja samaan aikaan hengität nenän kautta ulos. Jollon paine menee korviin. Tee sitä vaikka kerran tunnissa tai siillon kun muistat mutta kuitenkin joku 10 kertaa päivässä muutaman päivän ajan niin rupee nesteet ja ilma liikkumaan. Eikä mitään nuppipunasen puhaltamista vaan sillein että korvissa tuntuu paine ja se oli siinä. Ja ne röörit ei todellakaan kerrasta aukea. Näin sano korvalääkäri kun oli korvat edelleen tukossa korvatulehduksen jälkeen. Jos ei viikon jälkeen helpota mene lääkäriin. Apteekista kannattaa kysellä duactia joka kuivattaa limaa.
Tarkennuksena mainittakoon etten siis ole huuhdellut nenäkannulla korvia vaan nenää. Poskionteloiden punkteeraaminen on ehkä kauheinta mitä tiedän ja tuo puhaltelu kuulostaa siltä kuin yrittäisit kusettaa minua :D No, ainakaan se ei satu eikä maksa mitään joten ei muuta kuin paineita tasaamaan. Vaan Duact on käsittääkseni reseptilääke.
Kuulostaa tyhmältä, mutta se toimi ainakin itellä ja lääkäri tosiaan neuvoi tämän. Jälkeenpäin eräs kaverikin oli saanut tämän käskyn lääkäriltä. Kyllähän tuo järkeen käy kun rupee miettimään, että korvatulehduskin syntyy siitä ettei neste pääse luonnollisia reittejä pois ja samoja röörejä pitkin menee ilma korviin.
No tuota duactia en ole itseasiassa koskaan itse ostanut tosin käyttänyt kylläkin niin en tiennyt.
No on mullakin noita duacteja jonkun flunnssan jäljiltä, mut koitetaan tätä puhaltelua nyt ensin. Tänään olen säännöllisesti paineistellut, siitä on tullut jotenkin höpö olo. Jotakin ainakin tuntuu tapahtuvan noissa onteloissa ja korvissa, josko ne töhnät sieltä sit lähtis liikkeelle. Niin että kiitos vaan vinkistä :)