Tietääkö kukaan mistä saa ihan oikeaa vertaistukea ja ymmärrystä, jos on kiusattu ja voimavarat heikoilla. Älkää tarjotko mitään nettiryhmiä, niistä ei ole apua. En nimittäin halua enää lisää kiusaamiskokemuksia.
Mistä vertaistukea?
Apua tarvitseva
2104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Missä päin asut.
Pääkaunpunkiseudulla olisi tarjolla, mutta tietysti sen pitää löytyä omalta paikkakunnalta.
Sekaannun, vaikken tiedä minkä tyyppisestä kiusaamisesta on kyse.
Mutta kannattaisi pyrkiä kehittämään omaa itsetuntoaan ja vahvistaa omaa kuvaansa itsestään, koko ajan hokea vaan itselleen mielessään kaikkea positiivista omasta itsestään.
Ihan pakko taas kertoa kuinka luin jotain :) Eli siis luin tässä viimeksi yhden itsetunto-kirjan. Minusta oli mukavaa ja hyödyllistä itseni kannalta (ainakin nyt tällä hetkellä tuntuu, että hyödyllistä, kun ei ole mitään työpaikkakiusaamisongelmaa päällä) huomata, että joku psykologian professori kirjoittaa samoja ajatuksia kuin itse ole ajatellut. Eli kiusaaja heijastaa omat ongelmansa kohteeseensa! Peittää sen mikä itsessä on vikana ottamalla kiusaamastaan jotain työn kannalta epäolennaista käsittelyyn. Sillä jos työn tekemisestä on jotain sanomista, niin se pitää osata sanoa asiallisesti, mutta kun mennään ihan johonkin muuhun nyppimiseen, niin se on kiusaamista ja epäasiallista toimintaa työpaikalla.
Joo, et sinä näitä kysynyt, mutta pakko oli kirjoittaa. Oli siinä kirjassa muutakin, mutta en tämän enempää vastaa asian vierestä.
Tämä on myös hyvä ohje: Sellaista, mitä et voi muuttaa, on turha pohtia tai antaa sellaisen häiritä itseään. Ongelma on kiusaajan oma. Tietysti hänelle täytyy saada selväksi, ettei hänen tekojaan hyväksy.
Voimia sinulle.