miten yleneminen tapahtuu?

uranousuun

Olen ollut muutaman vuoden työpaikassani, eivätkä nykyiset tehtävät enää tunnu tyydyttäviltä, mielelläni siirtyisin haastavampiin, esim. työnjohtotehtäviin.

Mutta miten työpaikoilla yleensä toimitaan ? Kokemuksia ?

-onko korrektia työntekijän itse mennä kertomaan haluistaan johtajalle ?

-vai pitääkö vain tehdä työt hyvin ja odottaa passiivisesti, että josko joskus pomo tarjoaisi jotain parempaa?

-vai laitetaanko yleensä vapautuva esimiespaikka haettavaksi, missä yhteydessä työntekijällä on mahdollisuus ilmaista halukkuutensa ?

5

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • btssssssssssssssssss

      Jos on iso yritys niin kyllä paikkoja pitäisi vapautua jonkin ajan välein. Jos pomo ajattelee, että sinä sovit siihen niin kyllä hän ottaa asian puheeksi.

      Tosin pienissä/keskisuurissa niitä nousumahdollisuuksia harvoin on. Ja vielä tässä nykyisessä työtilanteessa kun kukaan ei uskalla lähteä nykyisestä työstään niin vielä vähemmän mahdollisuuksia nousuun muille.

      "vai laitetaanko yleensä vapautuva esimiespaikka haettavaksi, missä yhteydessä työntekijällä on mahdollisuus ilmaista halukkuutensa ? "

      Ei. Jos paikkaan soveltuva henkilö löytyy jo talon sisältä niin ei johto lähde kuluttamaan aikaansa muualta etsimiseen.

    • Ole aktiivinen.

      Ensimmäinen asia, mikä pitää tehdä, on kertoa esimiehelle halukkuus vaativimpiin tehtäviin. Ei kukaan voi tietää halujasi, jos niistä et itse kerro.

      Ja olennaista on PERUSTELLA, miksi haluat uusiin tehtäviin, ja mitä edellytyksiä sinulla olisi niihin.

      Pitää asennoitua asiaan siten kuin se olisi työhaastattelu. Itseään pitää kehua, mutta realistisesti. Sinut, ja sinun työtapasihan jo firmassa tunnetaan.

      Ja jos jokin kiinnostava homma tulee sisäiseen hakuun, niin hae. Meillä ainakin (iso IT-alan yritys) laitetaan kaikki paikat ensin sisäiseen hakuun, ja kannustetaan potentialisia henkilöitä hakemaan niitä. Mutta potentialisia henkilöitä ei tiedetä, jos ei jossain vaiheessa ole ilmoittanut kiinnostustaan edetä uralla.

      • uranousuun

        Mää olen jotenkin pitänyt tuota halujen tietämistä aina itsestään selvänä asiana.

        Tarkoitan, että jos teen työt viimeisen päälle hyvin, en sairastele, joustan tarvittaessa, en valita jos joskus menee yliajalle, jne. Niin olen kuvitellut pomon tajuavan, että olen kunnianhimoinen ja haluan edetä, ilman että se pitäisi rautalangasta vääntää.


      • Hei haloo...
        uranousuun kirjoitti:

        Mää olen jotenkin pitänyt tuota halujen tietämistä aina itsestään selvänä asiana.

        Tarkoitan, että jos teen työt viimeisen päälle hyvin, en sairastele, joustan tarvittaessa, en valita jos joskus menee yliajalle, jne. Niin olen kuvitellut pomon tajuavan, että olen kunnianhimoinen ja haluan edetä, ilman että se pitäisi rautalangasta vääntää.

        No, pomo kyllä tajuaa, että olet hyvä työntekijä, mutta jos et mitenkään kerro halustasi edetä urallasi, niin mistä se pomo voisi tietää siitä????

        On paljon hyviä, ja tunnollisia työntekijöitä, jotka viihtyvät nykyisessä asemassa, eivätkä edes halua muihin hommiin.

        Ja mikä siinä niin pelottaa kertoa, että haluat haastavampia hommia? Sehän osoittaa vain aktiivisuutta, ja kiinnostusta edetä.
        Ei se ole mitään "rautalangasta vääntämistä" jos avaat suusi, ja kerrot pyrkimyksesi.


      • esimies...
        uranousuun kirjoitti:

        Mää olen jotenkin pitänyt tuota halujen tietämistä aina itsestään selvänä asiana.

        Tarkoitan, että jos teen työt viimeisen päälle hyvin, en sairastele, joustan tarvittaessa, en valita jos joskus menee yliajalle, jne. Niin olen kuvitellut pomon tajuavan, että olen kunnianhimoinen ja haluan edetä, ilman että se pitäisi rautalangasta vääntää.

        Samoilla linjoilla kuin "Hei haloo"....itse esimiehenä en edes haluaisi parhaille tyypeille tyrkyttää ylennystä, vaan pyrin pitämään heidät tyytyväisinä nykyisessä työssään palkkaa ja muita etuja parantamalla. Minun näkökulmasta heidän menettäminen ja varsinkin uuden palkkaus kouluttaminen on niin työlästä etten siihen halua ryhtyä....

        Ja yleneminen ei luonnollisesti tarkoita välttämättä pomon paikkaa vaan haastavempia työtehtäviä sekä työnkuvan laajentamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe