Ihmettelin kun tyttöystävällä kuin pieni penis klitoriksen paikalla kun raksateltiin. onko tämä yleistä että on epämuodostumaa. ei minua niin haitannut .kummastelen vain.
Epämuodostuma tytöllä?
2
608
Vastaukset
Toisilla klitta on vaan isompi kuin toisilla. Oman kokemukseni mukaan isoklittaiset naiset nauttivat seksistä enemmän ja ovat halukkaampia. Olet siis onnenpoika :)
- 56hghg
PImpit kuten peniksetkin on kaikki tosi erinäköisiä, ja myös eri kokoisia. Klitoris voi olla kohtuu näkyvä ja isokin, samoin häpyhuulet. Se on täysin normaalia. Yleisesti ottaen klitoriksessahan voisi ajatella olevan enemmän "tuntopohjaa" mitä näkyvämpi se on ja sitäpaitsi, onpa helpommin löydettävissä! Mitkään epämuodostumat sukuelimissä ovat erittäin harvinaisia. Mutta kovin eri näköisiä voivat kyllä sinänsä olla. Suurin osa on vaan siis koko eroja, ja yhtä hyvä voi olla pienempi kuin suurempi. Kuten peniksissäkin.
Yleensä jos ajattelit "kaksineuvoista" eli ihmistä, jolla on sekä hieman kuin miehen että naiset sukuelimet, hän olisi hermofroditti tai intersukupuolinen. Se on aika harvinaista mutta sitä on. Silloin ihmisellä olisi molempia sukupuolia tosiaankin, joskus näkymättömästikin (piilokives/-munasarja) joskus kuvailemasi "pieni pippeli" jopa. Silloin ihminen on sitä sukupuolta, miksi itsensä kokee, sillä yleensä hän kokee itsensä jommaksi kummaksi. Aikaisemmin heidät leikattiin automaattisesti naisiksi, koska se on helpompaa, nykyään odotetaan ja annetaan heidän itsensä valita. Käsittääkseni.
Se ei siis ole mikään vaarallinen tila tai haittaa elämää, se on vain erilaiset vehkeet.
Niin, ja heistä on joskus käytetty myös käsitettä "kolmas sukupuoli". Riippuu tosi paljon sitten ihan henkilöstä millainen ja miten paljon.
Suomessa syntyy noin 20 intersukupuolista lasta vuodessa, eli todella vähän, mutta heitä kyllä on. Muuten he ovat aivan tavallisia ihmisiä, kuten mekin ja jos siis tästä olisi kyse, niin hyvä ettei haittaa. Koska ihminen on kokonaisuus eikä pelkät sukuelimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848485
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264588- 504158
- 543632
- 513156
- 502910
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262616- 382394
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382083- 292056