161,5CM Ja 64-65KG olenko lihava?

Olen 14-vuotias ja ongelmana on painoni, minua on joskus haukutti läskiksi yms -ja iltalehden painopäivyri sanoi että olen ylipainoinen ja tätini sanoi että minun pitäisi saada proteiiniä mutta mistä?
389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Proteiinia saa lihasta, kanamunista (muistaakseni?) ja maitotuotteista esim. maitorahka on proteiinipitoista.

Koska olet vielä nuori oletko keskustellut painostasi kouluterveydenhoitajan kanssa? En tiedä kuinka suvussasi kasvu tapahtuu että tuleeko sinulle kasvupyrähdys vielä joka tasapainottaa painosi.

Harrastatko liikuntaa? Säännöllistä? Paino on usein miten mitataan onko ihminen ylipainoinen eli katsotaan painon suhdetta pituuteen. Eniten kannattaa ottaa ennemmin mitta käteen ja katsoa vyötärön ympärysmitta sillä vyötäröllle kertynyt liiallinen rasva rasittaa sisäelimiä ja voi johtaa diabetekseen. Ennen kuin järkytät itseäsi asialla suosittelen käyntiä kouluterveydenhoitajalla varsinkin jos suvussasi on diabetestä ja jutella asiasta äitisi kanssa.

Äänestä

Et ole läski, korkeintaan pikkuisen pyöreä. Jos pidät tuon painon koko ikäsi, niin hyvä. Minä olen kohta 50 v, 163 cm ja 64 kg - ja aika tyytyväinen itseeni!

Proteiinia saa lihasta, kalasta, kananmunasta, maitotuotteista, soijasta ja pavuista. Sitä en tiedä, miksi tätisi on siitä huomauttanut, ellet sitten syö pelkkää hiilihydraattia (perunaa, leipää, pastaa, karkkeja jne.)

Äänestä

Painoindeksisi on normaalipainon ylärajalla 24,9. Normaalipainohan on painoindeksi 18,5-24,9. Jos haluut olla hoikka sun kannattas laihduttaa vaikka 57kg:oon. Sitten bmi ois normaalipainon keskivaiheilla. Sitten hyvä esimerkki on sen jälkeen tuo, et keskittyy sitten pitämään painon loppuelämän samassa. Siksi ei kannata laihduttaa liikaa, koska riski lihota tuplasti on suurempi jos liian laihaksi väkisin laihduttanut. Parempi olla koko elämä vaikka 57-60kg, kuin laihduttaa väkisin 49-50kg:oon ja sitten lihota 10 vuoden päästä 100kg:oon. Tämä on tärkeä juttu, joka kannataa jo tässä vaiheessa sisäistää. Itselleni kävi siten, et laihdutin liian alhaiseen painoon ja sitten lihosin tuplasti. Paras pitää paino kohtuullisessa bmi:ssä koko elämä mielummin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


112 kirjoitti:

Olen 14-vuotias ja ongelmana on painoni, minua on joskus haukutti läskiksi yms -ja iltalehden painopäivyri sanoi että olen ylipainoinen ja tätini sanoi että minun pitäisi saada proteiiniä mutta mistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu