Saako työnantaja puhalluttaa?

Hmmm...

Nyt kun on ollut uutisissa juttua siitä, miten terveysasemalla on puhallutettu sairasloman hakijoita, niin mieleeni tuli toinen asia tähän liittyen. Meillä on työpaikalla, eräällä Suomen suurimmista työnantajista, käytäntö, että työtapaturman ja jopa läheltä-piti -tilanteen sattuessa kaikki osallisena olleet puhallutetaan. Jos työntekijä ei tähän suostu, paikalle kutsutaan virkapukuinen poliisipartio, joka puhalluttaa työntekijän. Voiko näin toimia? Onko se lainmukaista?

5

960

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yujdtyu

      Tuo on täysin asiallista toimintaa.

    • 23

      Aikalailla harmaalla alueella. Esimerkiksi huumetestejä saa tehdä vain terveydenhuollon ammattialaiset. Tätä voi tarkastella myös niin, että onko puhalluttajalla tarvittava ammattitaito ja oikean tuloksen antavat laitteet. Miten toimitaan jos viisari värähtää? Pelisäännöt pitää luoda yhteistoimintaneuvotteluissa.

    • sktt

      Mikäli työsopimuksessa ei ole asiasta mainittu, etkä ole auton-tms.kuljettaja,

      ei tarvitse puhaltaa, ei edes poliisin tarjoamaan pilliin.

      Minulle ja parille työkaverille tultiin aikoinaan tarjoamaan puhallustestiä,
      kuulemma ihan vaan varotoimenpiteenä:))

      Kaverit puhalsi, minä kieltäydyin ja ilmoitin että jos epäilette työkuntoa, lähdetään verikokeeseen, työaikana ja firma maksaa.

      Ei lähdetty. Eikä ole sen jälkeen puhallutettu ketään;)

    • selvin päin töissä

      Olet sitten missä tahansa paikassa töissä niin alkoholin vaikutuksen alaisena ei ole mitään asiaa olla siellä. Eduskunta on ainoa paikka suomessa missä voi olla töissä kännissä. Mutta kertokaa toki jos tiedätte muita missä voit olla turpa täys ilman huolen häivää. Alkoholia ei voi verrata huumeisiin. Alkoholi on sallittu yli 18 v, huumeet ei ole sallittu.

      Aika usein ne puhallutukset on työpaikan portilla joten tuskin sisälle pääset jos et suostu puhaltamaan. Helvetin hyvä asia vaan että puhallutetaan, ei tartte pelätä että joku känniääliö vaarantaa muiden hengen työpaikalla.

    • Älkää puhaltako ilmaisek

      Oot vissii VR:llä? siellä nyt on muitakin "omia" lakia rikkovia käytäntöjä. Ei tarvii puhaltaa ellet aja jotain kulkuneuvoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      236
      738
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      396
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe