Vuokrafirmojen km-korvaus?

karikulopare

Eli kyselisin tällaista, kun olen tilaamassa uutta verokorttia kerta työpaikka varmistui. Olen vasta työurani alussa (ennen koreakouluun menemistä), joten "jouduin" valitettavasti hakemaan työtä vuokrafirman kautta.

Nyt mietinkin, että miten nuo kilometrikorvaukset menevät? Eikös ne vähennetä verotuksesta vai miten se nyt meni? Ja eikös yritykset sen maksa, eikä valtio? Miksi se sitten on verokortissa ja miten se täytetään siihen?

Matkaa varsinaiselle työpaikalleni tulisi olemaan noin 15 kilometriä suuntaansa, eli noin 30 km/päivä eli 600 km kuukaudessa. Maksaako/huomioiko vuokrafirmat kilometrikorvauksia niille, jotka autollaansa kulkevat? Julkiset yhteydet alueelle on melko heikot joka tapauksessa, joten auto on tarpeen, varsinkin kun kyseessä on paikoitellen vuorotyö.

2

4304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verotukseen...

      Ei mikään firma maksa tuollaisessa tapauksessa km-korvauksia.

      Nuo laitetaan veroehdotukseen työmatkakuluina. Ja oman auton käytöstä maksettavista työmatkavähennyksistä on melko tiukat säännöt.
      Ei riitä, että "julkiset yhteydet ovat MELKO huonot.

      "Jos käytät kodin ja työpaikan väliseen matkaan omaa autoa, voit vähentää matkakulut oman auton mukaan jos
      •julkista kulkuneuvoa ei ole lainkaan käytettävissä tai
      •kävelymatka yhteen suuntaan on vähintään 3 kilometriä tai
      •odotusaika meno-paluumatkalla (esim. julkisen kulkuneuvon vaihto) on yhteensä vähintään 2 tuntia.

      Oman auton käytön mukaan matkakuluja saa vähentää 0,25 euroa/km, työsuhdeautolla 0,20 euroa/km."

      http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Verokortin_tilaaminen/Verokortti_ja_matkakulut

      P.S. Älä mene "koreakouluun" ;-)

    • Mutta jos..

      ..menet töihin raksa-alalle niin olethan oikeutettu matkakorvaukseen. Matkakorvauksen saat aina jos työmatka ylittää 5km ja se summa on TES-taulukon mukaan kertakorvaus/pvä. Tässä tapauksessa on ihan sama menetkö töihin autolla, pyörällä tai vaikka kontaten niin matkakorvauksen tulet saamaan jos matkan pituus ylittää 5km.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1244
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      876
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      829
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      721
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe