Moi
Olen 18 -vuotias lukiolainen ja mua kiinnostaisi lähteä töihin esim. Tukholmaan heti koulujen loputtua. Ajattelin ottaa hyvissä ajoin selville kaikista asioista.
Kuinkakohan helppoa/vaikeata on löytää Tukholmasta ihan hyvin ruotsia puhuvalle, mutta kuitenkin kouluttamattomalle töitä? Kokemuksia?
Töitä Tukholmasta?
4
351
Vastaukset
- yks suositus
En suosittele, tämä on kova maa.
- Toinen suositus
Entäs Kanada?
Siellä on kuulemma parempi ilmasto ulkomaalaisille.
Ja oppisit englantia ja ranskaa.
Australiaa en suosittele, on liian kuumaa.
Voisi olla myös Saksa tai Ranska (oppisi saksaa ja ranskaa).
Näin on Ruotsissa: suomalainen ei saa ihmisarvoa, ruotsinsuomalaiset ovat pesiytyneet omiin kopperoihinsa.
Vaikka ei saisi syrjäyttää, niin ruotsalaiset syrjivät joka tapauksessa, sillä tavalla "hienosti", niin että sitä ei eds huomaa. - Vaksitaksi
Toinen suositus kirjoitti:
Entäs Kanada?
Siellä on kuulemma parempi ilmasto ulkomaalaisille.
Ja oppisit englantia ja ranskaa.
Australiaa en suosittele, on liian kuumaa.
Voisi olla myös Saksa tai Ranska (oppisi saksaa ja ranskaa).
Näin on Ruotsissa: suomalainen ei saa ihmisarvoa, ruotsinsuomalaiset ovat pesiytyneet omiin kopperoihinsa.
Vaikka ei saisi syrjäyttää, niin ruotsalaiset syrjivät joka tapauksessa, sillä tavalla "hienosti", niin että sitä ei eds huomaa.Taas nuo samat puupäät valittaa tuota iänikuista suomalainen-ei-saa-ihmisarvoa-soopaa. Mistähän ne sen keksii.
Mutta Tukholmasta löytyy kyllä töitä ja kun osaa molempia kieliä niin tarjontaa on. Viime aikoina on ollut paljon ilmoituksia erilaisista asiakaspalvelijoista, jotka hoitavat nettimyyntiä Suomeen päin. Esim mainitakseni niin Lensway hakee toisinaan just suomenkielisiä tyyppejä hoitamaan nettikauppaa suomeen päin ja niiden toimipiste ja varasto on Tukholmassa. Lisäksi on vastaavanlaisia firmoja monia muitakin, jotka etsii just suomenkielisiä tyyppejä töihin. Nuo löytyy ainakin ams.se sivuilta hakusanalla finsk tms. Että siitä alkuun.
- tuhansittain töitä
Googleta www.arbetsformedlingen.se >platsbanken> för arbetssökande> lediga jobb. Oikealla alareunalla voit valita muun muassa jobb utan krav på erfarenhet, sieltä vaan valitset minkä läänin haluat ja näet kaikki työnantajien ilmoitukset joihin ei tarvita kokemusta.
Jos kuitenkin haluat käyttää suomenkieltäsi töissä niin menet samalle sivustolle hieman alempana löydät "sök med valfritt ord" , kirjoita siihen finska niin näet myös työpaikat joihin etsitään kaksikielistä työvoimaa tai työnantaja firma on suomalainen.
Sitten vaan hakemukset kuvan ja CV.n kanssa menemään,ei ole pakko kuvaakaan.Kunhan vaan ilmoitat milloin voisit alkaa työn, ja jos tarvit apua asunnon etsinnässä.
Eikö siellä suomessa työkkärissä auteta koskaan mitenkään työnhaussa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492939Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471179
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78941