Ikuinen verotettu?

Myin taannoin auton ja näyttää, ettei uusi omistaja ole jaksanut rekisteröidä sitä nimiinsä.

Vakuutuksen saan poikki kopiolla rekisteriotteesta ja luovarilla mutta miten saan verot niskastani? Pitääkö käydä katastuskonttorilla?

Varmaan kyseltykkin täällä samaa mutta en löytänyt ketjua.
286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

A-katsastukseen ilmoittamaan ja homma ok jos kopio ja ostajan hetu löytyy (kait tarkastit että on oikein esim. ajokortista)

Äänestä
  • No sinne sitten täytyy mennä. Hetu löytyy ja on samanlainen ajokortissa olleen hetun kanssa.

    Pitäisi olla mahdollista tehdä ainakin väliaikainen omistajanvaihdosilmoitus netissä tai tekstarilla heti kaupanteko hetkellä. Viikon sisällä stten voisi edelleen olla velvoite tehdä sama papereiden kanssa. Näin vempulat ei pääsisi luistelemaan vastuistaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tympeä maksumies kirjoitti:

Myin taannoin auton ja näyttää, ettei uusi omistaja ole jaksanut rekisteröidä sitä nimiinsä.

Vakuutuksen saan poikki kopiolla rekisteriotteesta ja luovarilla mutta miten saan verot niskastani? Pitääkö käydä katastuskonttorilla?

Varmaan kyseltykkin täällä samaa mutta en löytänyt ketjua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu