Lisää mielenosoituksia on luvassa. Pakistanin hallitus on julistanut perjantaina kansalliseksi vapaapäiväksi, jotta kansalaiset voivat osoittaa rauhanomaisesti mieltään.
http://yle.fi/uutiset/yhdysvallat_tyynnyttelee_muhammed-kohua_mainoksilla/6303718
Maailman pienimuotoinen palo on alkanut. Tytymättömyys Usan toimintaan vaatii uhreja.
Pilakuvia ym. pitää julkaista, että saadaan eripuraa aikaiseksi. Vastaavasti joku kuninkaallinen on lomallaan vähissä vaatteissa tälläistä kuvamateraalia ei saa julkasta.
http://yle.fi/uutiset/yhdysvallat_tyynnyttelee_muhammed-kohua_mainoksilla/6303718
Maailman pienimuotoinen palo on alkanut. Tytymättömyys Usan toimintaan vaatii uhreja.
Pilakuvia ym. pitää julkaista, että saadaan eripuraa aikaiseksi. Vastaavasti joku kuninkaallinen on lomallaan vähissä vaatteissa tälläistä kuvamateraalia ei saa julkasta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Köyhien muslimien mellakat loppuvat vasta sitten, kun rikkaat kristityt eli amerikanherrat lopettavat miehityspolitiikan eli imperialismin.
Eiköhän se eripura ole Shia/Sunni -lähtöinen?
Shiat sanovat että Aisha on demoni ja Allahin kiroama, eikä ole mitään perää siinä että Muhammed olisi nainut Aishan 9-vuotiaana. Todisteena käytetään hadithia jossa sanotaan että Aishan sisar oli 27 vuotias kun lähtivät muuttoretkelle. Aisha oli 10 vuotta sisartaan nuorempi, eli 17-vuotias. Muhammed solmi avioliiton kun olivat olleet perillä uudessa kotipaikassa 2-3 vuotta.
http://www.youtube.com/watch?v=euf1o9RnhEM
Sunnit taas sanovat että Aisha on pyhä, koska hän on Profeetan vaimo, ja siksi Aisha ei valehtele, ja pitää paikkansa että Muhammed nai Aishan lapsena.
http://www.youtube.com/watch?v=vhx-780yJJY
Nimittäin näkemys että Aisha avioitui lapsena on pelkästään Aishan oman kertomisen varassa. Muita lausuntoja tästä ei kuulemma ole.
Shiat siis sotivat koska Sunnit pilkkaavat Muhammedi ja sanovat etä Muhammed on pedofiili (käytännössä), ja Sunnit sotivat koska Shiat pilkkaavat Aishaa sanoessaan että Aisha on pahuuden juuri (kuten myös Koraani sanoo).
Tätä riitaa ei olla 1400 vuoden aikana pystytty ratkaisemaan, enkä siis usko että tullaan jatkossakaan?
Islamissa on siis valtavia ongelmia. Jompi kumpi näistä on totuus, onko näin?
1. Aisha oli sydämeltään puhdas (Sunni-versio), eikä valehdellut. Muhammed nai hänet lapsena, kun tämä vielä leikki nukeilla.
Tässä on Allahin kaikkitietävyys ja armeliaisuus vakavasti vaakalaudalla. Jos Allah tiesi että tulevaisuudessa sadat miljoonat lapset tullaan ryöstämään vanhempiensa huostasta lapsiseksiin, niin emme voi puhua armeliaasta Jumalasta? On tietysti totta että Islamissa on vahvana käsitys että Allah ei ole kaikkitietävä, mm. ei näe että syödään Ramadan aikana, jos sen tekee yöllä.
2. Aisha oli pahuuden henkilöitymä (Shia-versio). Miksi Jumalan Profeetta naisi mahdollisimman ilkeän naisen? Eikö Allah suojele omiaan, varsinkin suurta profeettaansa? Varoittaisi että älä nyt tuollaista rappion mustaa reikää mene naimaan? Tämä asettaa Profeetan ja Allahin omituiseen valoon. Ehkä Profeetta on myös Pahuuden henkilöitymä, ja hankki vastaavanlaisen naisen jonka kanssa viihtyi?
Lopputoteamus taitaa olla joka tapauksessa että tällaista ei pitäisi ylistää, myötäillä, sietää eikä sallia infiltroituvan yhteenkään sivistysvaltioon. Oletteko samaa mieltä?
Teoriasi on kristillispoliittinen erehdys.
Toki syyt jossain muulla kuin amatöörivideossa.