Moi. Voiko työttömänä mennä Norjaan hakemaan töitä paikan päältä ja saako mistä silloin työttömyysturvaa siltä ajalta? Kuulemma ainakin Ruotsiin voi mennä 3:ksi kuukaudeksi työttömänä hakemaan töitä ja sitten palattava takaisin jos ei töitä saa, ettei tuet katkea Suomesta. Norja ei ole EU maa, joten en tiedä miten siellä menevät nuo jutut.
Työttömänä Norjaan työnhakuun
9
3202
Vastaukset
- dfthshshs
Norja kuuluu ETA- alueeseen jossa on voimassa tältä osin samat säännöt kuin EU:n sisällä, joten voit lähteä kolmeksi kuukaudeksi kokeilemaan työnhakua ja se itse asiassa on paras keino löytää sieltä työtä kun silloin työnantaja näkee että hakija on tosissaan työtä etsimässä.
T: Justus - Norjassa asuva
Mahdollista on, mutta kalliiksi tulee tulla tänne Norjaan etsimään töitä suomalaisella työttömyyspäivärahalla. Mutta kyllä täältä töitä löytyy ihan varmasti, Norjassa on todella alhainen työttömyysaste, ja ne jotka on työttömänä, on sitä omasta tahdosta.
- kkgbvgjkllhhh
No ei se kalliiksi tule. Hintataso on norjassa ja suomessa aika samaa luokkaa nykyään. Palkat toki norjassa on paremmat. Jos tyytyy siihen, että asuu autossa sen aikaa kunnes töitä ja ekan palkan saa, ei ongelmaa.
Kyllähän aktiivinen norjasta työn löytää päivässä tai parissa. - Norjaan muuttanut
kkgbvgjkllhhh kirjoitti:
No ei se kalliiksi tule. Hintataso on norjassa ja suomessa aika samaa luokkaa nykyään. Palkat toki norjassa on paremmat. Jos tyytyy siihen, että asuu autossa sen aikaa kunnes töitä ja ekan palkan saa, ei ongelmaa.
Kyllähän aktiivinen norjasta työn löytää päivässä tai parissa.Samaa mieltä, ei täällä Norjassa juuri sen kalliimpaa ole kuin Suomessakaan. No, palvelut ja ravintoloissa ravaaminen ehkä joo. Palkat sen sijaan ovat karkeasti sanottuna vähintään tuplat verrattuna siihen, mitä Suomessa.
Kyllähän sitä työnhakua kannattaa kokeilla ehdottomasti. Itse olen asunut Norjassa nyt yli puoli vuotta, enkä ole löytänyt oman alan töitä. No, hain yliopistoon, ja pääsin, nyt opiskelen alalle, jolla työllistyminen on 100% varmaa. Insinööreistä täällä on kova pula, niihin hommiin pääsee hyvin. - Voutin kans naimisissa
Mitä hommia siä olis?pärjääkö huonolla englannilla tai onko töitä missä muita suomalaisia?pystysitkö esim.jeesaan työpaikan ettimisessä?tää suomi on nähty ja johkin muualle tarvii päästä
kkgbvgjkllhhh kirjoitti:
No ei se kalliiksi tule. Hintataso on norjassa ja suomessa aika samaa luokkaa nykyään. Palkat toki norjassa on paremmat. Jos tyytyy siihen, että asuu autossa sen aikaa kunnes töitä ja ekan palkan saa, ei ongelmaa.
Kyllähän aktiivinen norjasta työn löytää päivässä tai parissa.Kysyinkin jo tossa aik as isemmin pärjäiskm joss as in hommissa suomella,esim.jonkun kieltä osaavan kans samassa paikassa,autossa asuminen ei ongelma er ikä viina.työ kun työ melkein kävis.laittakaa viestiä joku jos tiedätte
- Minun mielipide
Itse olen asunut Norjassa 7 vuotta, ja kyllä se tavan eläminen täällä vaan on kalliimpaa. Asia erikseen, kuten monella suomalaisella, että esim. asunto työpaikan kautta.
Ei täällä kyllä kaupasta 50 eurolla paljon ruokaa irtoa, se on tosi. Etenkin liha, kala ja maitotuotteet ihan sikahintaisia.
Tietenkin ollaan hinnoissa lähennytty Suomen hintoja, mutta kyllä sitä eroa vielä on. Ja sähkö on paljon kalliimpaa, vuokrat on huimat.
Ja palkoistakin rohkenen olla eri mieltä, riippuu tietenkin aivan mitä töitä tekee. Varmaan esim hoitsuilla, raksamiehillä ym. on se reilut puolet paremmat palkat, ja ehkä reilusti enempikin. Mutta kyllä löytyy vaan monia ammatteja joissa palkat ei loppupeleissä ole paljon paremmat mitä Suomessa, etenkin kun suurin osa täällä maksaa sen 36 %, ja jopa enempikin veroja. Suomessa sitä ei yleensä noin paljon makseta.
Mutta jokaisella saa tietenkin olla mielipiteensä :) Varmaan meillä kaikilla on vähän erilaisia kokemuksia täällä elämisestä ja työskentelystä.
Mutta kyllä löytyy taatusti töitä jos vaan tulee etsimään, kovasti norskit mainostaa että Norjan työttömyysaste on 2 %, ja ne jotka on työttömänä on sitä omasta tahdostaan.
Mutta ei täällä oikeasti suomalaisella minimityöttömyysrahalla kauaa viitsisi töitä katsella, se on tosi. - åpjophigu
No miten norjalaiset suhtautuu suomalaiseen työnhakijaan?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
- Anonyymi
Todella hyvin. Eivät he ole rasisteja toisin kuin ruotsalaiset. Ruotsiin en menisi koskaan edes matkalle. Ruotsi on ainut maa jossa ei kannata kertoa olevansa Suomesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215795Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744771902Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk221276Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111233Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861093Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481005- 64971
- 64916
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59885Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.24884