Elikkäs olen 18 heppu ja edessä olisi ns. "lukulomakevät", eli minulla olisi Helmikuun jälkeen käytännössä Heinäkuuhun ja armeijaan asti pelkkää aikaa, ja aloin tässä miettimään että nythän olisi vallan loistava tilaisuus tehdä oikeita töitä.
Ongelmani on se, etten ole ikinä ollut kesätöissä, eli aikaisempaa kokemusta ei ole. Minulla ei ole hajuakaan edes siitä, mihin minunkaltaisiani ei-käytännön miehiä(lukiolaisia vailla ammatillista koulutusta) edes palkattaisiin. Puhun Englantia, Ranskaa ja vähän Ruotsia, olen aika raavas mies ja minulle on se ns. "järkkärikortti" hankittuna.
Olen miettinyt aloja vähän laidasta laitaan, portsariksi voisin yrittää, mutta tuskinpa pääsen kun en harrasta mitään itsepuolustuslajeja tms. Hotelleihin en pääse kun minulla ei ole mitään Hygieenapasseja tms.
Eli voisivatko kokeneemmat, viisaammat ja kypsemmät ihmiset nyt hieman neuvoa, millaisiin hommiin minunkaltaiseni tulevan tyhjäntoimittajan kannattaisi yrittää?
Mihin kannattaisi hakea?
Yötöihin?
1
321
Vastaukset
- Ehkäpä tämä 654566
Sosiaalipummi on hyvä homma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263204Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122349Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.752242Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051981Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761633Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥451489Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta221396Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1191159
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151116