Elikkäs olen 18 heppu ja edessä olisi ns. "lukulomakevät", eli minulla olisi Helmikuun jälkeen käytännössä Heinäkuuhun ja armeijaan asti pelkkää aikaa, ja aloin tässä miettimään että nythän olisi vallan loistava tilaisuus tehdä oikeita töitä.
Ongelmani on se, etten ole ikinä ollut kesätöissä, eli aikaisempaa kokemusta ei ole. Minulla ei ole hajuakaan edes siitä, mihin minunkaltaisiani ei-käytännön miehiä(lukiolaisia vailla ammatillista koulutusta) edes palkattaisiin. Puhun Englantia, Ranskaa ja vähän Ruotsia, olen aika raavas mies ja minulle on se ns. "järkkärikortti" hankittuna.
Olen miettinyt aloja vähän laidasta laitaan, portsariksi voisin yrittää, mutta tuskinpa pääsen kun en harrasta mitään itsepuolustuslajeja tms. Hotelleihin en pääse kun minulla ei ole mitään Hygieenapasseja tms.
Eli voisivatko kokeneemmat, viisaammat ja kypsemmät ihmiset nyt hieman neuvoa, millaisiin hommiin minunkaltaiseni tulevan tyhjäntoimittajan kannattaisi yrittää?
Mihin kannattaisi hakea?
Yötöihin?
1
271
Vastaukset
- Ehkäpä tämä 654566
Sosiaalipummi on hyvä homma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854940- 922499
- 412436
- 1942346
- 1331929
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj241831- 1781550
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161461Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461243Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51149