Tulenko tarvitsemaan juurihoitoa?

Minulla on iso reikä takimmaisessa yläposkihampaassa, joka on nyt alkanut oireilemaan.
Kuuma/kylmä arkuutta ei ole, eikä myöskään koputusarkuutta mutta hammasta saattaa satunnaisesti vihlaista sekunnin ajan. (n. tunnin välein.)

Pelottaa, että onko tämä merkki siitä että reikä on edennyt liian syvälle ja hammas joudutaan juurihoitamaan.

Minulla on paikkausaika terveyskeskuksessa marraskuun lopussa mutta varmaan parempi käydä paikkauttamassa yksityisellä mahdollisimman pian.
7236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nopea vihlaisu viittaa palautuvaan pulpiittiin, joka on usein vielä hoidettavissa paikkaamalla. Kun aika kuluu, etenee hyvin todennäköisesti hammas juurihoitokuntoon. Pese nyt hammasta huolellisesti, jotta saisit hieman hidastettua karieksen etenemistä. Hammas voi hyvinkin selvitä marraskuuhun.

Jos kipu alkaa tuntua pitkiä aikoja ja häritsee nukkumista, niin on se valmis juurihoidettavaksi.

Äänestä

Kyllä noin tunnin välein tulevat terävät vihlaisut viittaavat siihen, että tulehdus on alkamassa. Varsinkin jos on selvää, että hampaassa on iso reikä.
Varaudu juurihoitoon.

Äänestä

Juurihoito ei ole ollenkaan niin hirveää mitä ihmiset aina kuvittelevat. Varsinkin, jos hammas on tosissaan jo tulehtunut, on kipu niin hirveää, että tuo juurihoito tuntuu vain ihanalle verrattuna siihen tuskaan, kun mätä pakkautuu hampaan ja posken sisään.

Tulehtuneeseen hampaaseen kun ei oikein särkylääkkeet auta. Itse olen käyttänyt Panacodia, joka antaa hetkellisen helpotuksen.

Äänestä
  • Ja arvauskeskuksessa sanotaan, että röntgenkuvassa ei näy mitään erikoista!
    Mitäs sitten tehdään?

    Äänestä

Jos rupeaa oireilemaan vähänkin enemmän vielä, niin soita sinne terkkariin. Antavat ajan nopeammin tai pääset päivystyksenä. Ei tuon takia pidä yksityiselle joutua menemään.

Äänestä

Nyt ei oo lähes viikkoon vihlonut.
Tuli mieleen, että johtuikohan tuo vihlonta sittenkin siitä, kun minulta poistettiin hammas 2 viikkoa sitten ja vieressä oleva viisaudenhammas kohosi hieman ja aiheutti purentavian.
Eli viisaudenhammas alhaalla ja ylhäällä oleva reikiintynyt hammas osuvat toisiinsa ennen muita hampaita.

Äänestä

Itse olin lähes samassa tilanteessa. Hammasta vihlaisi välillä pienen hetken ja soitin päivystykseen, että olisi tällainen tilanne. Aika löytyi kuukauden päästä. Samana päivänä huomasin julmetun kokoisen reiän takimmaisesta alahampaasta. Ei ollut arka koputukselle, ei kylmälle eikä kuumalle. Purressa silti vihlaisi ikävästi.

Pesin hampaita, puhdistin reiän aina syönnin jälkeen ja jauhoin purkkaa. Koitin pitää reikää niin hyvänä kuin mahdollista ja rukoilin, että hammas olisi jo kuoliossa tai se ei ole ylettynyt juureen asti.

Tänään pääsin viimein hammaslääkäriin kuulemaan kohtaloni. Lääkäri totesi, että lähellä oli, muttei ollut ylettänyt juureen asti. Porattiin, laitettiin mömmöjä jotta vihoviimeisetkin bakteerit kuolisivat ja väliaikainen paikka. Tammikuussa sitten poistamaan tuon paikan ja laittamaan vakituisen paikan tilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


m22v. kirjoitti:

Minulla on iso reikä takimmaisessa yläposkihampaassa, joka on nyt alkanut oireilemaan.
Kuuma/kylmä arkuutta ei ole, eikä myöskään koputusarkuutta mutta hammasta saattaa satunnaisesti vihlaista sekunnin ajan. (n. tunnin välein.)

Pelottaa, että onko tämä merkki siitä että reikä on edennyt liian syvälle ja hammas joudutaan juurihoitamaan.

Minulla on paikkausaika terveyskeskuksessa marraskuun lopussa mutta varmaan parempi käydä paikkauttamassa yksityisellä mahdollisimman pian.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu