Karenssi

voiko karenssista vapautua lääkärin todistuksella?
Saako edes lääkärintodistusta?

Sitten taustaa:
Aloitin työt maanantaina, mutta en voinut olla siellä
koska kun työskentelin siellä, niin paikka aiheutti "yllättävää" pahoinvointia.
(työ oli elintarv. liittyvää)
Purimme koeaikasen työsopimksen sitten tänään tiistaina.
Tästähän seuraa karenssi, eikö vain?
Työvoimatoimistosta ehdotettiin lääkärin todistusta karenssin välttämiseksi.
6454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi. Lekurin paperi on sellainen lappu mitä vastaan työkkäri ei ala hangoittelemaan.

Äänestä

Kuinka pitkä sairaslomatodistus pitää olla, että kumoaa karenssin?

Äänestä
  • Todistuksessa toteamus, ei kykene tekemään alan töitä terveydellisten seikkojen vuoksi.

    Äänestä

Itse jouduin irtisanoutuvansa esimiestyöstäni kun oli tosi paha burnout. Jo toisen kerran sama juttu parin vuoden sisällä. Kummallakin kerralla tuli karenssi.

Ensimmäisellä kerralla en tajunnut hakea lisää sairausloma vaan kärsin karenssin. Toki lausunto lääkäriltä oli stressistä ja unettomuudesta. Ajattelin sen parantuvan "itsestään".

Toisella kerralla hain sairauslomaa ja esitin myös tuon sairauslomatodistuksen uudestaan ja kerroin vastineessa tilanteeni. Ei auttanut! Samanlainen lausunto tuli molemmilla kerroilla vaikka mitään mahdollisuutta ei olisi ollut jatkaa kun olin niin huonossa kunnossa.

Pidin sitten 11 kuukautta sairauslomaa ja siinä jäi karenssi sopivasti sairauslomani alle. Kela maksoi hyvää sairauslomakorvausta. Nyt olen itse hankkimassani osa-aikatyössä ja näin ehkä jaksan ( tosin en enää vaativaa esimiestyötä mitä ennen tein).

Vieläkin mietityttää miten työkkäriin lausunnonantajat voi olla noin omavaltaisia! Edellisestä työttömyydestä kun oli jo 13 vuotta eli ei minulla kovin tavallista toimintaa. Edelleen käyn toimintaterapiassa ja yritän saada itseni kuntoon. Onneksi sain tuon viimeisen karenssin koska nythän voin olla 3 kk pitempään ansiosidonnaisellakin.

Äänestä

Justiinsa niinkuin pilipali sanoi, pitää olla sellainen lääkärintodistus, jossa otetaan kantaa työkykyyn. Jos lääkäri kirjoittaa, että ei enää kyseiseen työhön kykene, niin ei tule karenssia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karenssia kirjoitti:

voiko karenssista vapautua lääkärin todistuksella?
Saako edes lääkärintodistusta?

Sitten taustaa:
Aloitin työt maanantaina, mutta en voinut olla siellä
koska kun työskentelin siellä, niin paikka aiheutti "yllättävää" pahoinvointia.
(työ oli elintarv. liittyvää)
Purimme koeaikasen työsopimksen sitten tänään tiistaina.
Tästähän seuraa karenssi, eikö vain?
Työvoimatoimistosta ehdotettiin lääkärin todistusta karenssin välttämiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu