törkeetä!

aaaau

5

422

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä sinulle
    • 16 + 3

      Minun mielestäni alemman linkin tuotteet näyttivät enemmän kiinalaisilta. Ylemmän näyttivät laadukkaammilta ja muutenkin oli ammattimaisemman näköinen nettikauppa, sekä myi tunnetumpia merkkejä kuin alemman linkin liike. Ennemmin tilaisin ylemmän linkin kaupasta kuin alemman.

      Näin kuluttajana minua alkaa mietityttää, miksi tässä tapauksessa kynsitarvikeliike mainostaa itseään "Aurinkoinen, reilu ja luotettava" ? eikö luotettavuus ole itsestäänselvyys? Ja mitä tarkoittaa aurinkoinen? Jos nyt jollakulla ihmisellä ehkä onkin aurinkoinen olemus tai hymy, ehkä tässä tapauksessa nettikaupan perustaja/omistaja/harjoittaja, niin ei se vaikuta minuun ostajana ruudun tällä puolen mitenkään, minähän en sitä ihmistä näe. Ja mitä kummaa on tässä tapauksessa reiluus? Saako ostoihin kerrankin kunnon alennukset? Kaupanpäällisiä? Vai mitä...? Ja varsinkin, kun yritys näköjään käyttää markkinointikeinona aika kyseenalaista metodia, en kannattaisi.

      Ennemmin nettikaupalla tulisi olla hyvät laadukkaat tuotteet, riittävä valikoima, helppo käytettävyys ja nopea toimitus, näitä minä arvostan.

      Tämä nyt on vain minun mielipiteeni, olkaa muut vapaasti eri mieltä.

    • gh

      mitä kopiontia en tajua pointtia :D

      • 255212724

        Pointti oli vaan mainostaa tätä yhtä nettikauppaa. Muuta virkaa aloitusviestillä ei ole.


    • Turhaa huudella

      Jo on kielitaidoton, jos "teal to turquaise" ilmaisun yhden kirjaimen virhe tekee siitä mahdottoman ymmärtää. Color changing nail polish oli sekin ihan ok ja käännettykin oikein.
      Tuotteita kopioidaan joka rajan yli. Vain alkuperäinen geelivärin kehittäjä kai voisi sanoa, ettei ole kopioinut. Siitä eteenpäin ominaisuuksia kopioidaan joka suuntaan. Se, että kiinalaiset kykenevät halvoilla palkoilla tekemään halvalla, ei ole mikään synti. Etiketin ulkonäkökään ei ole kai tärkeää. Maksamansa hinnan sopivuuden päättää kukin itse.
      Japanin teollinen nousukin lähti kopioimalla länttä eikä kukaan huuda enää siitäkään. Se on tapa toimia. Yritys pääsee myöhään markkinoille ja asiakas päättää mitä ostaa. Valmistajien on ihan turha vikistä nimettömänä tai edes nimellä, tämä on se miten markkinatalous toimii. Tälläkin alallla.
      Laatu on tietysti ainut, josta voidaan alkaa keskustella enkä ole ihmeitä eroja nähnyt - asuin Kiinassa vuosia ja nyt taas Suomessa. Kynsiteknikon ammattitaito on tärkein ero ja Suomesta löytyy tosi kovia tekijöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      131
      1592
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      120
      1376
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      139
      1205
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      57
      1170
    5. Mikä oli vuosi kun tutustuitte?

      🤗
      Ikävä
      39
      836
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      815
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      802
    8. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      800
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      697
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      644
    Aihe