haluisin tietää miten kajalia tarkkaan ottaen laitetaan? mä kyl tiiän et se on silmämeikkii ;) mut tarviin tarkempaa tietoo laitosta.. mulla on myös sellanen ongelma et aina kun laitan ripsarii niin mun ripset on sellasta yhtä klönttiä. mulla on kyl ripsikampa mut se ei tehoo. oon myös kampaajalla käyny värjäyttämässä ripset et jos ne ei sillon jäis klönteiksi mut se väri on niin haaleeta (vaikka oonki ottanu sinimustan värin) ja se ei kestä kauaa. kiitti vastauksista jo etukäteen!!!
miten kajalia laitetaan?
Huono meikkaaja(ko)?
91375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kajalia laitetaan siihen alaripsien kohalle viivaksi silmän sisäreunasta(suunnilleen keskeltä silmää) ulkoreunaan päin.
tosi huono selitys!! mut olis helponpi näyttää se kohta!!!
kajalia laitetaan lyhyin nykäyksin... ei siis ole tarkoitus laittaa kajalia yhdellä vetäisyllä ja sitten se on valmis... Lyhyin vedoin ja aivan ripsen rajaan..
Yläripset: kajalia laitetaan yläripsirajaan 3/4 . Sisänurkka siis jätetään paljaaksi.
Alaripset: jos olet vaalea, voi olla hyvä että alaripsiraja ei tarvitse lainkaan rajausta. Mutta jos olet tummempi, niin rajaus tehdään suunnillen 1/3... eli periaatteessa ulkonurkka rajataan, keskikohtaan päin..
Rajauksessa käytän Lumenen meikkikynää, mustaa.. Sillä on helppo tehdä rajaus, sillä kyn on melko pehmeä :)
Mikäli haluat katseesa intensiivisen, niin tee rajaus terävällä terällä.. Mikäli haluat utuisen katsee, käytä tylppää terää.
Itse käytän tuota terävää päätä, jolloin katseesta tulee selvempi.. värinä mustaa... alarajaa en rajaa... ainoasaan yläsilmän :)
kiitos kauheesti! ohjeet oli selvät ja hyvät! taidanpa kokeilla... :)
saa klöntittömäksi kun pyyhkii ylimääräisen värin harjasta talouspaperiin tai vastaavaan. Väriä menee "hukkaan", mutta lopputulos on sen arvoinen. Kun harjassa on liikaa väriä, niin niitä klönttejä tulee.
Myös ripsiharjalla tai -kammalla voi ylimääräisiä klönttejä saada pois, mikäli ei raaski ripsiväriä "tuhlata paperiin".
Ripsivärillä ei kannata "tuuheuttaa" ripsiä sillä liian paksu ripsivärikerros rapistuu ja mustaa silmänaluset ikävän näköisiksi.
Itselläni on silmänrajausväri Joe Blascon kakkuna ja laitan sen siveltimellä. Vedän kapealla siveltimellä rajauksen juuri yläripsien yläpuolelle ja alaripsien alle 1/3 silmänurkasta.
Joskus nuoruudessa kajalia laitettiin ripsien silmän puoleiselle reunalle... minä en tuolloin vielä harrastanut meikkausta.
Öö.. Puhutaanko täällä kajaalista vai rakjauskynästä? 2 eri asiaa!!
Mistä hyvänen aika saa tuota kakkumaskaraa
Joe Blascon- merkkiä!!!
Olen etsinyt kakkumaskaraa, enkä löydä sitä mistään kaupasta.
e.mail: [email protected]
minä en tuota tiennyt... olen luullut, että molemmissa on kyse silmien rajauksesta.
Kerrotko mikä on ero?
siis tuosta Joe Blascon "cake eyeliner":sta jolla teen rajaukset silmiini.
Itse en ole etsinyt noita vanhanajan ripsivärikakkuja, kun olen luullut ettei niitä enää valmisteta.
Rajauskynää laitetaan alaripsien alle ja yläripsien ylle, kajaalia joka on pehmeämpi ja tarttuvampi laitetaan alaripsien yläpuolelle. Nestemäistä eyelineria samoin kuin rajauskynässä.