Osaisikohan joku alan todellinen asiantuntija vastata 3 juttuun, kun ei ihan kaikki tahdo astua meikäläisen aivoon.
1. Kreatiini ja vastaavat aineet. Minun on lähes mahdoton uskoa, että tällaiset valmisteet voisivat parantaa suorituskykyä jotenkin huomattavissa määrin, koska sellaisia kutsutaan kai dopingiksi eikä niitä ihan ruokakaupasta saa.
2. Supermegashaper. Mitä nämä ostoskanavilla mainostettavat lihaksennytkyttäjät ja mahanhölskyttäjät oikeasti tekevät. Niiden on kuitenkin tehtävä jotain, kun niitä kerran saa laillisesti kuluttajille kaupata.
3. Proteiini yms. valmisteet. Onko minun tarkoitus uskoa, että ne sisältävät joidenkin kaavioiden ja vieraiden termien ansiosta jotain täysin poikkeuksellisia hyötyjä, imeytyykö jokin proteiinipatukka kehoon niin huikeaa vauhtia että jo syödessäni huomaan kuinka papu kasvaa.
3 kysymystä lihasbisneksestä
4
156
Vastaukset
- RoheiiniaBärggele
1. Kreatiini on yksi parhaista, ellei paras, tällä hetkellä markkinoilla olevista lisäravinteista. Se on tehokas, mutta ei se mitään ihmeitä tee. Saat sarjaan max. 1-2 toistoa lisää. Siinä se, ei siis mikään kummoinen aine. Mutta kuitenkin toimii.
2. Ne lähettävät lihaksen läpi pienen sähköimpulssin, joka saa lihassolut supistumaan. Niiden teho on hyvin kyseenalainen. Lähinnä niitä voi käyttää palautumisessa. Ihan kunnollisia laitteita käytetään jossain tapauksissa mm. laukaisemaan lihasjännitystä. Mitään lihasta kasvattavaa, laihduttavaa tai vahvistavaa vaikutusta ainakaan noilla kostos-tv.ssä myytävillä laitteilla ei ole.
3. Kyllä sinun on. Sinun on uskottava, että päivittäinen proteiininsaantisi on liian alhainen, vaikka et oikeasti edes tiedä sitä. Lisäksi sinun on uskottava, että sinun pitää syödä proteiinipitoista ruokaa mm. raejuustoa, rahkaa ja lihaa. Tämän lisäksi sinun tulee vielä käyttää lisäproteiinia. Vaikka todellisuudessa 99% treenaajista ei edes tiedä, paljonko he syövät proteiinia ja mikä heidän oikea tarpeensa on. Lisäksi liika proteiini alentaa veren vapaata testosteronia ja itse asiassa heikentää anaboliaa. Mutta jos kyseenalaistat näitä proteiinidogmeja, saat välittömästi proteiinilahkolaisten karmaisevan vihan niskaasi.
Ja nimenomaan sinun tulee uskoa, että jonkin tuotteen proteiini imeytyy niin nopeasti, että pukuhuoneessa alkaa rutina kuulumaan kun lihakset kasvaa. Lisäksi sinun olisi hyvä kuulua johonkin proteiinilahkon sub-organisaatioon, joka uskoo merkin x proteiinin olevan parempaa kuin merkin y proteiini. Voit mm. kertoa, kuinka merkin x proteiini tuntuu selvästi toimivan kun sitä olet käyttänyt kuukauden. Proteiinilahkossa voit hyppiä sub-organisaatiosta toiseen, ja kertoa käyttökokemuksista eri merkkien välillä. Ottaen huomioon, kuinka paljon lihasmassaa voit kasvattaa vuodessa, on täysin selvää, että eri merkkien välillä on havaittavia eroja jo kuukauden käytön jälkeen, etenkin kun lisäravinteista tulevat proteiinit muodostavat mahtavan ~10% osuuden koko proteiinin saannistasi. Sen sijaan muilla lähteillä, kuten raejuuston tai rahkan merkillä ei ole väliä. - Proteiini ÖNN
Minä proteiinilahkolainen olen. Minun käyttämäni todella kallis jauho on kaikista paras. Lihasta tulee kilo per kuukausi. Natsilippua tervehdin aina kun proteiinia juon!
- nyypät
Tietonne ems-laitteiden mahdollisuuksista ovat ilmeisen puutteelliset
- Kotibodari
1. Kreatiini on hyvä aine ja edesauttaa lihasmassa kasvua. Kuinka paljon, sitä on vaikea arvioida. Sohvalla makaamalla lihakset eivät kasva, vaan lihaksia täytyy liikutella edestakaisin.
2. Ostoskanavan tuotteet vaikuttavat siten, että niiden myyjä rikastuu ja ostaja köyhtyy. Lisäksi ostaja saa tuotteen jolla ei tee mitään ja joka vie varastossa tilaa koska sitä ei tule käytettyä.
3. Proteiini edesauttaa lihasten kasvua. Lisäproteiini on paikaallaan jos haluaa kasvattaa lihaksia huomattavasti. Tavallisesta ruoasta saa riittävästi proteiinia, jos ei halua valtavia lihaksia vaan pelkästään kuntoilla.
Proteiini- ja muiden lisäravinteiden myyjät haluavat myydä mahdollisimman paljon kirkkaan värisiä jauhopusseja mahdollisimman kalliilla. Siksi myyjät kehuvat tuotteita ja väittävät niiden olevan lähes välttämättömiä, jos haluaa mennä lehellekään "punttisalia". Lisäravinteet eivät tietenkään ole välttämättömiä, ilmankin pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512