Suomalainen sosiaalityö

on tätä

Anastasia Zavgorodnyaya, 29 vuotta vanha Venäjän kansalainen Vantaalta ja hänen aviomiehensä, sudanilaissyntyinen Suomen kansalainen Ehab Ahmed Zaki Ahmed, kokivat järkytyksen, kun heidän neljä lastansa 0-6 vuoden iässä vietiin väkivalloin perheeltä. Elokuussa Zavgorodnyayan vanhin tytär Veronika loukkaantui koulussa. Vanhemmat pojat loukkasivat tytön päätä. Opettaja oli itse todistaja onnettomuudelle ja hoiti hänet pesuhuoneeseen ja levolle vuoteeseen. Onnettomuus ei jäänyt kuitenkaan hetkelliseen lepoon, vaan äiti vei tyttärensä aamulla Helsinkiin sairaalaan, koska tyttären puheessa ilmeni ongelmia. Vanhemmat myös kertoivat onnettomuudesta koululle. Sittemmin koulu kuitenkin kiisti kokonaan Veronikan kertomuksen onnettomuudesta. Kun koulu ei ottanut vastuuta tapahtuneesta, äiti kääntyi sosiaaliviraston puoleen. Sosiaalitoimi ei kuitenkaan päättänyt selvittää koulussa tapahtunutta, vaan menivät suoraan sairaalaan, jossa Veronika lepäsi. Sieltä he noutivat pienen tytön. Sosiaaliviranomaiset kutsuivat poliisin, jotta saavat riistettyä itkevän tytön äitinsä käsistä. Äiti oli tällöin 9 kuukaudella raskaana, joten poliisin toimet häntä kohtaan olivat senkin vuoksi voimakkaita. Poliisi painoi väkivalloin aviomiehen lattiaan ja pistivät käsirautoihin. Molemmat vanhemmat vietiin poliisiasemalle, koska olivat vastustaneet poliisia.

Veronikan jälkeen sosiaalitoimi iski perheen kaksosten kaappaamiseksi päiväkodista. Ahmed ja Maryam vietiin päiväkodista eivätkä vanhemmat saaneet tietoa, mihin heidän lapsensa vietiin. Viranomaiset tekivät moninaisia kyselyjä lapsille. Eräästä paperista käy ilmi, että sopivien kysymysten jälkeen Veronika muistaa, että hänen isänsä oli kerran ”läimäyttänyt takapuoleen”. Tämä läimäytys ei ollut päähän tulleen ongelman syy, mutta lääkärit jättivät avoimeksi mahdollisuuden, että onnettomuus voisi olla tapahtunut kotonakin. Mitään rikosjuttua tai -tuomiota ei ole kuitenkaan lasten pahoinpidellystä näillä vanhemmilla: vain väite riitti, että neljältä lapselta riistettiin oikeus omiin vanhempiin. Sosiaalitoimi ei kunnioittanut edes vastasyntyneen, viikon vanhan pojan oikeutta äitiin, äidin läheisyyteen ja äidin maitoon.

Nuorin poika Yasin syntyi, mutta sosiaalitoimi kävi noutamassa tämän viikon vanhan lapsen pois eikä sosiaalitoimi salli äidin ja isän tietää, missä heidän lapset ovat. Myöskään Venäjän diplomaattien kysymyksiin sosiaalitoimi ei vastaa. Anastasia on kuvaillut Suomessa elämää mahdottomaksi.

jatkuu...
http://juhamolari.blogspot.fi/2012/09/tyoton-juha-molari-voin-ajatella.html

5

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FKLemfwklfwewfwef

      Voisitteko kertoa myös mitkä ovat näiden henkilöiden ammatit joilla he tienaavat leipänsä ja mistä he maksavat veronsa suomeen?

      Olisikohan siis kyseessä etninen sossupummi-kokonaisuus joka ei taatusti tuota muuta kuin kieroonkasvaneita etnisesti kantaväestöstä eriytettyjä. Ensimmäisen sukupolven etniset elintasopakolaiset tuottavat toisen sukupolven etnisesti syrjäytyneet sossupummit.

      Tämä kierre on lopetettava, lapset lastenkotiin ja oppimaan suomalaista yhteiskuntaa että integroituvat. Se on heille parempi ja heistä voi täten tulla oikeasti hyvinvointivaltion täysvaltaisia jäseniä.

      • Anonyymi

        En tiiä luetko tätä mutta näin varmaan oisko tästä nyt 11 vuotta niin kaverin ammatti oli silloin insinööri


    • voopotin =O

      'sosiaalitoimi nouti viikon vanhan lapsen pois eikä sosiaalitoimi salli äidin ja isän tietää, missä heidän lapset ovat.'

      =OOOOOOOO

    • ihmisarvo on missä??

      Kuulostaa painajaismaiselta. Mielivaltaista kohtelua ja päälle salailua, huhhuh.

    • Tiusanen

      Kuulemma venäläisten asenteet muuttuvat dramaattisesti kun aviomiehen nimi ja etninen alkuperä tulevat esille. Vähän hankala tapaus siis keppihevoseksi tämä. Olisipa aviomies ollut tavallinen suomalainen pottunokka niin olisi ollut käyttökelpoisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7469
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6166
    3. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      185
      5866
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5652
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      35
      4511
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      34
      3654
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      85
      3530
    Aihe