Tässä kavereitten kanssa pohdittiin. Parin vuoden sisään pitää käydä hommaamassa 4000€ maksava koulutus (missä ei pystytä opettamaan mitään uutta) että voidaan jatkaa samassa työssä mitä nyt tehdään, eli ammatti kuljettaja tutkinto minuntapauksessani. Tämähän pitää viiden vuoden välein uusia tietenkin, ja hintahan ei laske senttiäkään.
Toisaalta onhan noita muitakin korttihienouksia. Tähän mennessä on riittänyt, että esimerkisi autokorjaamolla jos on tulityö luvat, ja yksi tulityökortin haltija, ja kaikki työntekijät saa tehdä tulitöitä. Suunnitelmissa vaan on, että lähiaikoina kaikilla jotka tulitöitä tekee tulee olla tämä kortti.
Esimerkiksi: Henkilö joka on toiminut 20 vuotta palomiehenä, ei voi ilman tätä muutaman tuhannen euron korttia käyttää rälläkkää, koska jos jotakin sattuu syttymään hänellä ei ole riittävää koulutusta tätä pientä tulipalon alkua sammuttamaan.
Tämä sai meidät ajattelemaan. Miten olisi KANSANEDUSTUS KORTTI. Koska edustusaika on vain neljä vuotta, niin tämä kortti pitäisi olla myös korkeintaan nelivuotinen, mutta paljon järkevämpäähän olisi laittaa heidätkin uusiman se kesken työsopimuksen, eli kaksi vuotta on sopiva aika.
Kansanedustajan brutto palkka on karkeasti 5000€/kk. peruspulliaisen taas noin 2000€/kk. Peruspulliainen joutuu maksamaan kortistaan viiden vuoden välein ~4000€ ja mahdollisesti tarvitsee useampia kortteja, joten kansanedustaja voi helposti suuremman palkkansa kanssa maksaa sen 10.000€ tästä parin vuoden kortistaan. Tietenkään tätä kortin hankintaa ei tueta millään muotoa, joten se on kansanedustajan omasta pussistaan kokonaan maksettava.
Ministerikorttikin kävi meillä mielessä, se voisi olla hieman halvempi, mutta toisaalta ministeritkin edustaa kansaa, joten heiltäkin pitäisi se kansanedustuskortti löytyä.
Miten saada tämä kansan edustuskortti. No suomen historiahan pitää tuntea läpikotaisin, samoin perustuslaki. ja mitähän muuta siihen voisikaan lisätä. muutaman päivän kurssi olisi sopiva, jonka jälkeen tulee loppukoe. Jos koetta ei läpäise, niin ei saa korttiaan, niin ja rahojen peräänhän on turha itkeä.
Uusien ehdokkaiden saaminenhan tulisi melko hankalaksi tämän jälkeen. Joten tämän kortin voisi jakaa ensi vaiheen ja toisen vaiheen korteiksi. 6000€ pääsee ehdolle puolueeseen, ja jos tulee valituksi on kaksi kuukautta aikaa suorittaa toinen vaihe, ja maksaa se puuttuva 4000€ Näinhän se ajokorttienkin kanssa menee.
XXXXXXXKortti, mutta mitäs jos kumminkin...
0
549
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400
